KVÍZ: Německé názvy měst na Moravě a ve Slezsku

(pohlednice: Sběratelský antikvariát Smetana, s-antikvariat.cz)

Německý jazyk po dlouhou dobu dominoval v kulturním prostředí Moravy a Slezska. Každé město a obec nesly slovanský a německý název, občas byly prakticky shodné. Řadu z nich určitě znáte, některé vás ale mohou překvapit. Vyzkoušejte si své znalosti v dalším z našich kvízů.

0%

Brnu se v hantecu říká "Štatl". Jak zní jeho oficiální název v němčině?

Správně! Špatně!

Zemské hlavní město Moravy bylo až do rozšíření o řadu okolních obcí po první světové válce ("Velké Brno") převážně národnostně německé, stejně jako prakticky všechna větší města na Moravě.

První otázku jste určitě zvládli. Jak je to u města Břeclav?

Správně! Špatně!

Slovanským jazykem se město až do roku 1925 oficiálně nazývalo "Břeclava".

U města "Göding" napoví krásná historizující radnice

Správně! Špatně!

Jaké je německý název pro Mikulov?

Správně! Špatně!

Slovanské pojmenování dlouhou dobu používalo název Niklšpurk, k návratu ke staršímu Mikulovu došlo koncem 19. století.

Jak je to s Jihlavou?

Správně! Špatně!

Jihlava platila až do vyhnání obyvatel německého jazyka po druhé světové válce za takřka 100% německé město. Noví usídlenci přicházeli především ze středních Čech, například z Kladna.

Název "Troppau" je ošidný. Jakému městu patří?

Správně! Špatně!

Bývalé zemské hlavní město Rakouského Slezska.

Víte, jaký je německý název pro město Jeseník?

Správně! Špatně!

Do roku 1947 se město oficiálně nazývalo Frývaldov. Kvůli příliš "německému" jménu bylo přejmenováno na Jeseník dle blízkého pohoří.

Jakému městu patří název Nesselsdorf? (Nápovědou je rozlehlý průmyslový areál)

Správně! Špatně!

Kopřivnici proslavila zdejší automobilka dlouhodobě známá pod jménem Tatra. Dříve nesla název Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft.

Znáte německý ekvivalent názvu města Valtice?

Správně! Špatně!

Valtice historicky patřily do Dolních Rakous, po první světové válce byly připojeny k Československu, respektive k Moravě, čímž byl zcelen Lednicko-valtický areál původně v majetku Lichtenštejnů.

A nakonec – Freudenthal je...

Správně! Špatně!

Německé názvy moravských a slezských měst
Výborně!

Vaše znalosti jsou výborné! Poznali jste toho opravdu hodně. 🙂
Palec hore!

Vaše znalosti jsou dobré, víc než polovina odpovědí správně. 🙂
Něco nám uteklo, ale to nevadí!
Na jedničku to nebylo, ale základní přehled máte. 🙂
Nevadí, příště to bude lepší! 🙂
Uf, to bylo docela těžké, co říkáte? Ale příště to bude určitě lepší. 🙂

Doporučujeme

22 Comments

 1. Německé názvy by se povinně měly vyučovat v zeměpisu a také by např. malým písmem měly být uváděny na tabulích. Žijeme v EU v 21. století. Nacionalismu jsme si užili už dost a nikam to nevedlo. Vyhnáním Němcům Češi jen ztratili a nic nezískali, i když si vždy mysleli pravý opak.

  3
  2
  • Možný je i takový pohled: Jak jinak bylo možno řešit značnou agresivitu česky a moravsky mluvícího obyvatelstva vůči obyvatelům mluvícím německy, než vyhnáním těch německých? V prvních měsících po válce a možná i déle, když se takový “Němec” ocitnul na veřejnosti např. ve městě s vysokým podílem svých soukmenovců, riskoval v podstatě život lynčováním. Pak je otázka, zda některé organizované “pochody smrti” nebyly pro tyto lidi určitým vysvobozením.

   • Ano, to jsem nedke take cetl, ze ten divoky odsun byl zorganizovan prave proto aby se zabranilo napadni nemecky mluviciho obyvatelstva slovansky mluvicim obyvatelstvem. Nejake poklidne souziti techto dvou skupin bylo nejspis v te dobe tezko predstavitelne.

 2. Byl to odsun, o kterem bylo rozhodnuto nekym jinym (divoky nepocitam). Moravu to urcite poskodilo. Stejne tak likvidovani zidu behem druhe svetove valky. Moravu poskodil i vznik Ceskoslovenska. Uz tehdy doslo k omezeni autonomie Moravy a dalsi cechyzaci. Takze ano, Moravane dost ztratili spolcovanim se s Cechama.

  • Ano sice bylo rozhodnuto někým jiným , ale vláda československá mohla odmítnout. Viz např. Dánsko , které také mohlo odsunout , ale neudělalo to. Navíc absolutní většina německy mluvících obyvatel Moravy se hlásila k Rakousku nikoliv Německu a německý nacionální socializmus až na vyjímky jim nebyl blízký . Dodnes Rakušané Němce příliš nemusí . Morava spolčením s Čechama ztratila naprosto vše.

   • V Dánsku byla situace poněkud odlišná od ČSR, těžko to srovnávat. A německy mluvící obyvatelé Moravy se sice k Rakousku hlásili, ale v předválečném a válečném období to již neplatilo, právě až na výjimky vítali na náměstích německé vojáky a nacionální socialismus jim blízký byl. Tady si nelžeme do vlastní kapsy. Jinak Benešovy dekrety se týkaly jmenovitě domácích zrádců a kolaborantů, ale již příznačně šmahem Němců a Maďarů. Každopádně je mi líto jak divokého, tak řádného odsunu, považuji ho za čistku na etnickém základu.

    • Souhlasím přestaňme si lhát do vlastní moravské kapsy. V Dánsku byla situace podobná pouze v tom , že to řešila stejná PK v r. 1945 . Zásadní rozdíl byl ovšem ten ,že Dánsko neovládly proti germánské nacionalistické nálady. Takové nálady , které si český nacionalizmus pěstoval už od národního obrození včetně toho ,že kdo mluví česky je automaticky Čech a kdo mluví německy je automaticky Němec a nepřítel nebo , že země koruny české patří Čechům . Německy mluvící obyvatelé Moravy nebyli Němci ani omylem to z nich udělal až český nacionalizmus a křivárny za 1 republiky . Ano za druhé války byla německá vojska vítána , ale musíme zohlednit co tomu předcházelo ze strany Prahy např to , že se plánoval odsun již v letech 1919-20 ( někteří odsunuti v těchto letech byli nic si nenalhávejme ), Sudetům nebyla dovolena autonomie ( i když to byla jedna z podmínek vzniku ČSR ) . Jako příklady vyhrocující české nacionalistické nesnášenlivost a odlišných moravských postojů ještě před rokem 1914 : např, 1905 uzavření moravsko – německého vyrovnání ( které Čech odmítal a neuznával) nebo roku 1913 Anenské deklarace- pozastavení českého parlamentu což se netýkalo parlamentu moravského jak chybně někteří Češi uvádějí. Moravané byli s německy mluvícími sousedy v pohodě a rozeštvávání přicházelo z Čech. V r. 1918 při vzniku ČSR český nacionalizmus ( TGM + Beneš ) opravdu všem a všude lhal . Lhali o německy mluvícím obyvatelstvu – lhali Slovákům – lhali Moravanům – lhali o počtech jednotlivých národností ( jak podobné s dneškem kdy národnost moravskou započítají mezi Čechy ) a nic z toho co bylo přislíbeno mnohdy i podpisem stvrzeno nedodrželi ( jaký rozdíl oproti zmíněnému Dánsku ) . Pro mnohé Moravany je dodnes TGM osobností a nepřipustí , že k likvidaci Moravy velkou měrou přispěl i on a jeho postoje při vzniku a za 1 republiky . Morava je dnes totálně českým nacionalizmem zlikvidována ( kde jsou všechny bývalé sliby Čechů ) a Moravané si budou muset přestat lhát do kapsy o Češích nebo moravských Sudetech a rozhodnout se zda chtějí zpět před rok 1918 nebo zůstanou nacionalistickým Českem včetně přebírání pohledů na historii.

     • Všimněte si, že autor prvního příspěvku napsal zmínku o vyučování německých názvů v zeměpisu a o odsunu Němců Čechy, v polovině diskuze to téma někdo typicky zaostřil pouze na Moravu a vy jste to dílo dokonal. Klasické schéma, kdy se příspěvek o letu rakety do vesmíru nebo třeba o stříhání psů během dvou tří vět stočí na Moravu. Víte, jak tomu obyvatelstvo na Moravě říká ? Říká tomu zaťatost a umanutost a až budete přemýšlet, proč to obyvatelstvo má ambivalentní či rovnou chladný vztah k moravskému hnutí, tak si na to vzpomeňte. Jinak ve vašem příspěvku kus pravdy jistě je, ale ne vše je tak interpretačně jednoduché a jednoznačné, jak ve vašem podání bývá ve zvyku.

 3. Vzkaz pro pana Vrtěla. Nevím zda se zcela orientujete ve vláknech df , ale já jsem nereagoval na příspěvek pana Jiřího ze dne 26,11 proč do toho motáte první příspěvek od pana Ivo Sanitera na který jsem nereagoval ? Než začnete někoho poučovat o zaostřování a pod. tak si nejdříve uvědomte , že na df se reaguje na různé příspěvky nikoliv všichni kolektivně pouze na ten první. Chápu ,že Vás jako moravo-čecha ( vašich pročeských pohledů jsem si povšimnul jak na df tak i na FB ) mé názory neuspokojují , ale chce to nějaké argumenty či vlastní názory na historický vývoj Moravy po r. 1918 ( když už na takový příspěvek reagujete ) než se ohánět moravským obyvatelstvem , které je pro vaši informaci v národním státě Čechů 100 roků vystaveno organizované a systematické čechizaci.

  • Hm, takže pročeských pohledů. Jak nemám závěsy z moravské vlajky a nelítám po lese s moravskou vlajkou jako správný moravský partyzán, tak ze mě prýští pročeskost na sto honů. Kdybych byl tak pročeský, tak se nezúčastním Sčítání lidu a nevylepím téměř 140 letáků a to v té době bez auta a ještě s artrózou 2.stupně obou kolen. Něco vám poradím, milý pane Nývlte. Pokud chcete, aby moravské hnutí na sebe navázalo desetitisíce nebo ještě lépe statisíce lidí na Moravě, tak se něco musí změnit. Protože s nadáváním lidem na Moravě do zčechizovanců, zrádců a kolaborantů to asi dál nepůjde, leda do kytek…

   • Vám snad někdo nadává do “zčechizovanců, zrádců a kolaborantů”? Nejde z vaší strany o poněkud nepřiměřenou reakci?

     • “Podívejte se do některých FB skupin a nevztahujte to na mne, děkuji za pochopení”
      Věřím vám, ale nebudu si pro tento účel zřizovat FB účet.
      Doporučuji zbavit se FB …

   • pane Vrtěle do jakých kytech konkrétně myslíte ? Morava už dávno neklesá do nějakých kytek , ale je v totálním ( omluva předem za výraz ) hajzlu. Na Moravě už není absolutně nic moravského a čechizace se nezastaví před ničím. Ty fangle kterýma tak opovrhujete jsou v podstatě to poslední co ještě hrstce věrných, Moravu připomíná. Lidé s těma fanglema ještě před 20 roky chodili pouze po lese aby nedostali přes držku, dnes už se odvažují na náměstí a pod. Ano pane Vrtěle i taková byla realita. Morava a moravské povědomí stoupá ( počkejme ještě na výsledky sčítání ) a paradoxně česká nenávist ke všemu moravskému a přebujelý nacionalizmus Čechů nám může pomoci a pomáhá. Obyvatelé toho začínají mít dost a ekonomická situace to jenom podtrhne viz názor hejtmana Grolicha řešení covid pandemie v Čechách a na Moravě. Náš rozpor je ovšem v tom jakou Moravu si kdo představuje a jakým způsobem se k výsledku dopracova. Podobně to vnímám i v celém moravském hnutí a k tomu nadávání : Moravané ( myšlena národnost ) celou dobu od r. 93 byli k Čechům + moravočechům vstřícní – slušní a loajální a výsledek ………. ?

    • Ceskoslovensko take bylo vybudovano na nenavisti k Rakousku, ‘vlastizrade’ legionaru a nenavisti/neduvere k Nemcum, nebo ne?

     • Ano na nenávisti k Rakousku a Němcům byl a je doposud postaven český nacionalizmus. ” Vlastizrada legionářů ” to ne, naopak na legionářích TGM postavil republiku a tento mýtus trvá to dodnes.

  • Reakce na prispevek pana Vrtela. Ja myslim, ze je to logicke kdyz je clanek o moravskych a slezskych mestech, noviny jsou o Morave a Slezsku a prispevek pana Sanitera byl k odsunu. Tak asi se da predpokladat, odsunu nemecky mluvicich z Moravy a Slezska. Dost mozna prave z tech mest, o kterych je clanek/kviz.

   • Co je logické ? Můžete se rozepsat? Já váš příspěvek chápu tak, že dle vás je logické reagovat jen a pouze na první příspěvek místo reakce na některý jiný. Pokud si to projdete reagoval jsem na odsun ,který nařídil někdo jiní jak psal pan Jiří. Na všech ostatních df to prostě funguje tak , že se reaguje na konkrétní příspěvek a sdělení toho konkrétního příspěvku a nikdo s tím nemá problém . Což pro změnu já považuji za zcela logické a v diskuzích normální.

    • No ja jsem reagoval na pana Vrtela. S Vami pane Nyvlt souhlasim. Logicke je oboji. Vase reakce na muj prispevek a ma reakce na prvni prispevek. Jeste k tem legionarum, to byli z pohledu Rakouska – Uherska dezerteri a vlastizradci, nebo ne?

     • Tak to jsem přehlédl a omlouvám se pane Jiří . Ano a nebyli to vlastizrádci pouze k R-U , ale i z pohledu Moravy. Morava měla statut země a jako taková dodávala vojáky do společné R-U říše. Vznik ČSR prosadila zahraniční česká menšina a legální parlament Moravy ( jehož působnost byla po válku pouze přerušena ) o vstupu do tohoto svazku nikdy nehlasoval. Slováci parlament neměli a přesto SNR bylo hlasování umožněno , Moravě nikoliv. Chápu , že se mezi mnohými Moravany zpochybňování vzniku ČSR nenosí, ale tehdy se započala likvidace země moravské a Morava se s tímto historickým obdobím bude muset do budoucna vyrovnat , bez českého patosu a čechoslovakistického pohledu.

 4. Technická připomímka:
  Na příspěvky na čtvrté a vyšší urovni vnoření nelze odpovědět – alespoň u mne se tato možnost nezobrazuje.

  K příspěvku Nyvlt 29. 11. 2021 (10:19):
  “Vznik ČSR prosadila zahraniční česká menšina a legální parlament Moravy (jehož působnost byla po válku pouze přerušena) o vstupu do tohoto svazku nikdy nehlasoval.”
  O tomto píše Marek Pavka zde: http://casopisargument.cz/?p=39380
  “Jsou přímá demokracie a moderní česká státnost vzájemně slučitelné? Lze celostátní referendum zavést bez revize české státnosti?”

  “Moderní česká státnost má odmítnutí přímé demokracie zakódováno už ve svých základech.
  Československo v roce 1918 vzniklo proto, že se o jeho vzniku neuskutečnilo referendum.
  Česko vzniklo v roce 1993 proto, že se o jeho vzniku neuskutečnilo referendum.”

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*