Kvůli omezením se ruší svatby. Katastrofální sezóna, říká majitelka největšího svatebního centra na Moravě.

Svatba
Ilustrační foto

Omezení zavedená kvůli koronaviru se dotkla minimálně desítek svateb na celé Moravě. Většina snoubenců přesouvá termíny na léto či podzim nebo vyčkávají, jak se situace dál vyvine. Rušení svateb tvrdě dopadá i na svatební salony. Například majitelka největšího svatebního centra na Moravě Caxa označila letošní sezonu za katastrofální.

Svatby se podle nového rozhodnutí mohou znovu konat od pondělí 20. dubna, ale jen s účastí maximálně deseti lidí a bez hostin.

Snoubenci přesouvají svatby, někteří čekají na další vývoj situace

Například v Olomouci svatebčané přišli či přijdou od 12. března, kdy začal platit nouzový stav, do konce dubna o tři desítky svateb. “Některé páry si už domlouvají i konkrétní náhradní termíny například v červnu nebo v září, ale většina párů samozřejmě vyčkává na rozvolnění vládních opatření,” řekla mluvčí radnice Radka Štědrá.

V Šumperku se dosud nouzový stav a s ním spojený zákaz konání svatebních obřadů dotkl šesti párů, nebude ani dalších sedm svateb naplánovaných do poloviny května, uvedla mluvčí radnice Soňa Singerová. “Termíny často ruší sami snoubenci a překládají je většinou až na podzim,” řekla. V Prostějově muselo být za celou dobu přesunuto nebo zrušeno sedm svateb, někteří svatebčané termín odsunuli na srpen, další zatím podle mluvčí radnice Jany Gáborové nové datum nestanovili.

V Jeseníku přišli snoubenci do konce března o dva obřady, na duben byly plánovány tři. Podobná situace je také v Přerově, do konce března tam byla v plánu jedna svatba a dalších 12 bylo plánováno na duben; snoubenci je přesunuli většinou na červen a červenec. “Ale už máme i případ, kdy svatba, která se měla konat v červnu, je přesunuta na září,” uvedla mluvčí města Lenka Chalupová.

Katastrofální sezóna pro svatební salony

Dopady vládních opatření citelně zasáhly i svatební salony, pro které platí stejná pravidla jako pro obchody s oblečením.

“Máme 17 zaměstnanců, platíme nájmy, náklady. Navíc nejde jen o měsíce, kdy jsme uzavření, potáhne se to s námi i další sezonu. Někteří zákazníci mají šaty zazálohovány, někteří chtějí zálohy vracet, někteří to chtějí přesunout, ale neví na kdy. Nevíme vlastně, kdy se příjmy znovu nastartují, je to pro nás problematické,” řekla dnes majitelka největšího svatebního centra na Moravě Caxa Blanka Caxová.

Přečtěte si  Tradiční průvod Moravanů není v Evropě ojedinělý, svébytnost si připomínají i jinde

Svatby budou provázet speciální opatření

Až od 8. června počítá vládní harmonogram s konáním větších svateb, i když “za specifických hygienických podmínek”. “Nejvíce exponované datum bylo 6. června, všichni to nyní ruší. Omezené to bude počtem i po 8. červnu, takže největší svatební měsíc vypadá špatně. Pro nás bude sezona katastrofální,” doplnila Caxová.

Podotkla přitom, že obě provozovny Caxa ve Vsisku u Olomouce a v Brně mají navíc velkou plochu. Kvůli opatřením tedy řeší, zda a od kdy si budou moci například nevěsty, které chodí na objednávku, šaty vyzkoušet.

Zdroj: ČTK, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*