Aktualizováno: Kybernetický útok na brněnskou fakultní nemocnici!

FN Brno areál
Fakultní nemocnice Brno

AKTUALIZOVÁNO

Fakultní nemocnice Brno čelí kybernetickému útoku, nefungují tam počítače. Informaci potvrdil premiér. O situaci hovořil s Jaroslavem Šmídem, který nyní řídí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry se to týká i Dětské nemocnice a porodnice na Obilním trhu, které pod fakultní nemocnici spadají. Nemocnice denně prověřuje až 20 lidí s podezřením na koronavirus. Záchranáři ráno zaznamenali pětiminutový výpadek telefonních linek, příčinu řeší.

Základní provoz Fakultní nemocnice Brno je i po počítačovém útoku zachovaný, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Podle něj jsou omezené některé počítačové provozy, vyšetření i akutní operace ale fungují, personál informace zapisuje na papír. Nemocnice zrušila plánované operace, část pacientů odklání do okolních nemocnic. S omezením provozu Štěrba počítá v řádu dnů.

Situaci řeší odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Kybernetický útok přišel asi ve dvě hodiny ráno. “Postupně padaly jednotlivé systémy, a proto bylo potřeba vypnout všechny počítače,” uvedl Štěrba. Podle něj funguje vypisování receptů rukou, psaní na psacích strojích a podobně, takže vyšetření bude trvat trochu déle.

Akutní případy se nemusí převážet do nemocnic v okolí

Podle Štěrby nakonec nebylo potřeba převážet akutní pacienty, jak nemocnice původně očekávala. Nemocnice bude i nadále provádět testování odběrů u pacientů s podezřením na koronavirus. Neplatí tedy původní informace, že bude vzorky posílat do Ostravy. “Průchodnost a kapacita nemocnice je tím omezena, ale vyřešili jsme to odložením plánovaných výkonů,” uvedl Štěrba.

Primátorka Brna Markéta Vaňková řekla, že se obě městské nemocnice, a to Úrazová nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří, připravují na přijetí pacientů z fakultní nemocnice, pokud bude jejich převoz potřeba.

Mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová uvedla, že záchranáři o útoku na nemocnici ví. “Dotklo se nás to tak, že vozíme pacienty do jiných nemocnic,” uvedla Bothová. Zda to souvisí s útokem, to se neví. “Zjišťujeme, co bylo příčinou. Výpadek se nám podařilo rychle vyřešit. I v době výpadku nám fungovaly záložní mobily a lidé se nám mohli s určitou prodlevou dovolat,” řekla Bothová.

V nemocnici u svaté Anny odložili plánované operace

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně do odvolání odložila všechny plánované operace, včetně těch, které se měly konat dnes. Reaguje tak na kyberútok, kterému čelí druhá z brněnských fakultních nemocnic v Bohunicích. Svatoanenská nemocnice patrně bude muset převzít některé pacienty z Bohunic.

Přečtěte si  Novinka na Masarykově univerzitě: Uchazeči o studium budou vyplňovat test studijních předpokladů na tabletech

“Posílili jsme, taktéž do odvolání, výrazně služby na vybraných odděleních a klinikách,” uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská. Je podle ní nutné přizpůsobit režim situaci, stejně postupují i ostatní nemocnice v Brně a okolí.

Na jihu Moravy jsou čtyři nakažení koronavirem

Na jižní Moravě byly od čtvrtka tři potvrzené případy nákazy koronavirem. Dva lidé jsou v domácí karanténě, jedna žena leží v nemocnici na oddělení kliniky infekčních chorob. O čtvrtém nakaženém v kraji informoval dnes ráno ministr zdravotnictví.

Zdroj: ČTK, foto: FN Brno

Doporučujeme

1 Trackback / Pingback

  1. Sofistikované útoky vo virtuálnom svete silnejú. Čo je kybernetická vojna a ako prebieha? - INDEX MAG

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*