Lesníci na Drahansku obnovili vodní nádrž, pomůže zadržet vodu v krajině

obnovená vodní nádrž Niva

Vodní nádrž u obce Niva v oblasti Drahanské vrchoviny trpěla dlouhodobě havarijním stavem. Lesníci teď dokončili její obnovu. Stavba za přibližně osm milionu korun povede k většímu zabezpečení proti povodním, pomůže zadržet vodu v krajině a posílí tak zásobu povrchových vod v oblasti.

Obnova vodní nádrže začala v říjnu 2020. Bezpečnostní objekty menší přehrady, tedy přeliv a spodní výpusť, se nacházely v havarijním stavu.

„Nejdříve jsme odtěžili ze zátopy bezmála deset tisíc metrů krychlových sedimentu. Následovala stavba a instalace výpustného zařízení, tedy požeráku s lávkou. Bezpečnostní přeliv v koruně hráze na pravém břehu nádrže převede až stoletou vodu, aniž by se přelila přes korunu hráze dlouhé 85 metrů,” uvedl Richard Klement, náměstek pro vodní hospodářství a investice z Oblastního ředitelství Lesů ČR jižní Morava.

Obrana proti povodním i suchu

Vodní Nádrž Niva patří mezi desítky vodohospodářských objektů, které aktuálně prochází obnovou. Projekty tohoto typu patří do programu Vracíme vodu lesu, který má za cíl zabránit vysychání krajiny a chránit obce před povodněmi.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*