Lesníci na Mohelnicku obnovili vodní nádrž i meandry Podhrádku

Vodní nádrž Žádlovice

V lesích u Žádlovic na Mohelnicku došlo k obnovení meandrů potoka Podhrádek, vznikla zde také nová vodní nádrž. Jednalo se o další projekt Lesů ČR z programu Vracíme vodu lesu.

Vodní nádrž na místě existovala už v minulosti, postupně ale zanikla kvůli nedostatku údržby. „Na místě zaniklé vodní nádrže porostlé přestárlými a nepůvodními dřevinami jsme vybudovali novou nádrž, která zadrží až 6 800 metrů krychlových vody,” uvedl Michael Šnajdr z Oblastního ředitelství severní Morava.

Lesníci také obnovili přirozené koryto zdejšího potoku Podhrádek včetně meandrů “Revitalizované koryto toku nyní přirozeně meandruje krajinou a při zvýšených průtocích se může voda rozlít do okolní nivy i deseti nových tůní, popsal Šnajdr.

Podle něj se tak posílila biodiverzita v blízké oblasti. Vodní nádrž spolu s revitalizovaným korytem potoka a deseti novými tůněmi představuje významné lokální biocentrum. “Ovlivňovat bude faunu a flóru i hladinu podzemní vody. Krajina při větších srážkách lépe pojímá vodu,” doplnil lesník.

Vodní nádrže a toky procházejí obnovou

Projekt Lesů ČR s názvem Vracíme vodu lesu se zaměřuje na obnovu vodních nádrží a revitalizaci toků, které pomáhají zadržovat vodu v krajně. Cílem je přispět k boji se suchem i zmírňovat dopady klimatické změny.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*