Lockdown II: Nákupy jen v okresu, vycházky po obci, rozhodla vláda

Vláda České republiky na tiskové konferenci

Od pondělí začnou platit přísná opatření proti šíření koronaviru. Tři týdny bude až na výjimky zakázáno cestovat mezi okresy. Vycházky budou povoleny jen na území obce, zavřou se školy, roušky budou povinné téměř všude. Zprávy z Moravy přinášejí přehled omezení v novém lockdownu.

Babiš: Zažíváme loňskou Itálii

Opatření navazují na vyhlášení nového nouzového stavu, který potrvá od soboty 30 dní. Ten dosavadní, který byl vyhlášen na základě požadavku krajů, odmítla prodloužit Poslanecká sněmovna. Nouzový stav vláda odůvodnila zhoršenou epidemickou situací.

Premiér Andrej Babiš srovnal situaci v České republice s loňským stavem v Itálii, kde se potýkali s přetíženými nemocnicemi. Podle něj je třeba především omezit volný pohyb.

Uzavřeni v okresech

Dramaticky se snížila možnost cestovat přes hranice okresů. Pokud člověk bydlí na jiném místě, než uvádí jeho občanský průkaz, měl by podle ministra vnitra Jana Hamáčka mít k dispozici dokument, kterým to prokáže. Může se jednat například o nájemní smlouvu. Výjimkou je cesta za prací, avšak jedině s potvrzením zaměstnavatele.

Pro další účely, jako je návštěva lékaře, popřípadě péče o blízké osoby, je nezbytné čestné prohlášení. Mezi výjimky ovšem nepatří svatby, ale ani nákupy. Na vycházky budou lidé moci chodit jen v rámci obce, stejně jako sportovat. Venčení psů v noci bude možné jen do 500 metrů od bydliště. Návštěvy příbuzných nebudou povoleny mimo nezbytnou péči povoleny ani v rámci okresu. Vláda již zcela rezignovala na hranice krajů.

  • Čestné prohlášení – ke stažení zde
  • Formulář pro cesty mimo okres – ke stažení zde
  • Formulář pro cesty do místa výkonu práce – ke stažení zde

Na opatření bude dohlížet i armáda

Vláda také rozhodla, že na kontrolu dodržování opatření povolá část armády. Vedle policistů se tak tuto roli zastane i pět tisíc vojáků.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného bude navíc povinné nosit venku v zastavěných oblastech vždy roušku. V nezastavěných oblastech to neplatí, pokud se k sobě na dva metry nepřiblíží dva lidé, kteří nesdílí jednu domácnost. V hromadné dopravě či obchodech bude povinný respirátor, už nestačí dvě roušky přes sebe.

Přečtěte si  Lesníci zaplaví vysychající lužní lesy pod Hodonínem a v oboře mezi Lednicí a Břeclaví. Cyklisty by voda ohrozit neměla

Děti zůstanou doma

Potvrdilo se rovněž avizované uzavření zbylých škol včetně mateřských škol a dětských skupin. Zajištěna bude pouze péče o děti zdravotníků ve školkách při zdravotnických zařízeních. Podle Blatného dojde k ponechání dětí doma, protože došlo kvůli britské mutaci k výraznému nárůstu počtu pozitivních dětí, které nemoc přenášejí dál, přestože jsou bez příznaků.

Opatření se také výrazně dotknou malých obchodů. Došlo k snížení množství výjimek asi na polovinu. Prodávat přestanou dětské oděvy, papírnictví, galanterie či prodejny zbraní a střeliva. Otevřené naopak zůstanou potraviny, lékárny, drogerie, optiky, prodejny krmiv, výdejny zboží objednaného na e-shopech, stejně jako benzinky nebo servisy počítačů a mobilních telefonů.

Došlo rovněž k prodloužení doby karantény a izolace z 10 na 14 dní.

Zdroj a foto: Vláda ČR, Úřad vlády ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*