Mapová aplikace Jihomoravského kraje nabízí letecké snímky obcí zasažených tornádem před a po katastrofě

Mikulčice

Jak vypadaly obce původně, co napáchalo tornádo a jak se změnily měsíc po zásahu záchranných složek? Srovnání nabízí letecké záběry, které si objednal Jihomoravský kraj. Nyní jsou snímky zpřístupněny veřejnosti prostřednictvím mapové webové aplikace kraje.

Pro potřeby krajského krizového štábu, jednotlivých odborů krajského úřadu, městských úřadů dotčených ORP, Integrovaného záchranného systému a veřejnosti byla vytvořena kompoziční webová aplikace „Tornádo“. Tam se shromažďují a zpřístupňují všechna dostupná data o zasaženém území.

Rychlejší zjišťování škod

„Jedná se zejména o ortofota, tedy letecké snímky s velkým rozlišením – 5cm/pixel a s časovým rozestupem, která zahrnují taky informace o budovách a jejich poškození a stavu technických sítí, tedy připojení na plyn a elektřinu. I díky této aplikaci bylo možné ve zkráceném režimu stanovit škody na majetku pracovníky krajského úřadu. Nejžádanější funkcí aplikace je funkce „stírání“, kdy je možno plynule překrývat a srovnávat letecké snímky před a po tornádu a měsíc po ukončení prací záchranných složek,“ uvedl krajský radní pro oblast informatiky Jiří Hlavenka.

Mapovou aplikaci kraje se snímky oblastí zasažených tornádem najdete na adrese mapy.jmk.cz/itcl/#wmcid=11599

Kromě této aplikace dal kraj hasičům a obcím s rozšířenou působností k dispozici i webové mapové služby, které jim umožňují připojit si zmiňovaná data i do svých webových aplikací.

Geoportál JMK – Jihomoravský kraj provozuje od roku 2009 webovou prezentaci Geografických informací Jihomoravského kraje. Tato prezentace zpřístupňuje prostorová data, aplikace, služby a informace, které se generují na krajské úrovni v oblasti Geografických informačních systémů a nabízí nejčastěji žádané informace a služby pro širokou veřejnost i odborníky.

Autor: red Zdroj: Jihomoravský kraj

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*