Marie Dluhá: Lidé toužili po zajištění skutečné samosprávy. Volání po zemském zřízení nebylo vyslyšeno

Boleslav Bárta, bratr Marie Dluhé, hovoří na jedné z demonstrací za obnovu zemské samosprávy na Moravě a ve Slezsku

Na neděli 17. listopadu 2019 připadá třicáté výročí událostí, které vedly k pádu vlády jedné strany. Komunistický režim se zhroutil, nastala doba polistopadová. Takzvaná „Sametová revoluce“, jak jsou někdy převratné události konce roku 1989 nazývány, nastolila nové podmínky – euforické první svobodné volby i těžkou ekonomickou transformaci; velké naděje i velká zklamání. A jak je na tom Morava po těchto třech dekádách? Kam dospěla, je vyhovující její současné postavení a jaká je její budoucnost? Na tyto otázky odpovídala Marie Dluhá, sestra zesnulého Boleslava Bárty.

“Morava se samozřejmě proměnila tak jako celá naše společnost. Zlepšila se výrazně životní úroveň, ale tím, bohužel, přestali být obyvatelé Moravy obezřetní. Zcela ustoupil do pozadí jakýkoliv zájem o změnu státního uspořádání a obnovu země Moravské či Moravskoslezké,” hodnotí 30 let vývoje Marie Dluhá.

Přitom na začátku 90. let bylo slyšet silné volání po obnově zemské samosprávy. “Už v roce 1990 bylo na stole několik variant územněsprávního uspořádání České republiky, kterými se vláda a Česká národní rada zabývaly. Hnutí za samosprávnou demokracii požadovalo vždy zemské zřízení. Mluvilo tenkrát za více než 1 900 000 občanů, kteří ho také svými hlasy v parlamentních volbách podpořili. Po 40 letech komunismu toužili lidé po kvalitativně lepší, člověku bližší státní správě, po zajištění skutečné samosprávy. Úmrtím mého bratra Boleslava Bárty, předsedy HSD-SMS, v květnu 1991 se bohužel všechny naděje rozplynuly. Nenašel se v té době nikdo, kdo by ho byl schopen nahradit. Jak to nakonec dopadlo, dnes všichni víme,” vzpomíná významná pamětnice.

Hodnotí také současnou situaci. “V této době vidím, opět bohužel, jen pár nadšenců, kteří se snaží přerušenou tradici obnovit, ale nevím, zda se to po 70 letech ještě může podařit. Nesmíme také zapomenout, že došlo k výměně generací a dnešní mladé lidi ve většině případů nějaká historie Moravy nezajímá. Ve škole se o Moravě neučí a dnes už možná ani jejich rodiče nemají o dějinách Moravy žádné povědomí. A tak se zatím musíme smířit s tím, že o Moravě slyšíme z veřejných sdělovacích prostředků většinou jen při zprávách o počasí.”

“Aby ale moje vyjádření nevyznělo příliš skepticky, jsem moc ráda, že nedávno vzniklo nové hnutí, kterému přeji, aby se mu podařilo získat co nejvíce zapálených příznivců, aby jeho hlas bylo slyšet,” zakončuje Marie Dluhá své hodnocení v nadějném duchu. “Nebude to ale lehké, protože naše současné státní uspořádání je opravdu velmi zkostnatělé,” dodává.

dr. Marie Dluhá je významná pamětnice snah o obnovu zemského zřízení po roce 1989, sestra zesnulého Boleslava Bárty, prvního předsedy Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*