Marie Terezie s koštětem, Mozart u keyboardu. Bývalý pivovar v Olomouci oživili sprejeři

Sprejeři použili techniku "stencils", sprejování s připravenou šablonou, kterou používá i světoznámý street artový umělec Banksy.

Marie Terezie s koštětem v ruce, Mozart u keyboardu nebo Václav Havel se sprejem v ruce. Tyto a další podobné šablony využili sprejeři, aby oživili zapadlé zákoutí bývalého měšťanského pivovaru v Olomouci.

Sprejeři pracovali na objednávku

Takzvané stencils slavných osobností si objednalo samo město. „Jedná se o populárně naučný projekt, který vznikl ve spolupráci města a Street Art Festivalu. Iniciátorem projektu je Matouš Pelikán, podoba a způsob aplikace je dílem olomouckého umělce Pausera,“ vysvětlila náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská.

Samotná příprava šablon trvala zhruba dva měsíce, jejich aplikace na zdi bývalého pivovaru dva dny. „Při nanášení jsme byli maximálně opatrní a dbali jsme doporučení památkářů, takže použité akrylové barvy jsou šetrné a lze je snadno odstranit,“ potvrdil Radim Schubert z oddělení kultury olomouckého magistrátu.

Graffiti připomnělo významné osobnosti

Šest slavných osobností spojených s Olomoucí vytipovali pořadatelé Street Art Festivalu, který je součástí Dnů evropského dědictví.

„Nechybí mezi nimi Sigmund Freud, maršál Radecký nebo markýz Lafayette. Nechtěli jsme obrazy malovat běžným způsobem, ale rozhodli jsme se pro street artovou techniku šablon, neboli stencils, kterou používá například Banksy,“ uvedla ředitelka festivalu Romana Junkerová.

Cílem projektu bylo osobnosti maximálně přiblížit široké veřejnosti. Street art, který je hlavně o vtipném sdělení, je k tomu podle vedení města ideální.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*