Mendelova univerzita v Brně dokončila za 70 milionů korun komplexní rekonstrukci jedné z nejstarších budov v areálu Zahradnické fakulty v Lednici. Pavilon C byl původně postaven v roce 1900 pro Vyšší ovocnicko-zahradnickou školu díky donaci knížecí rodiny Lichtenštejnů. Jednalo se o první střední zahradnickou školu s maturitou v celé tehdejší rakousko-uherské monarchii.
„Jsem ráda, že se jednu z nejstarších budov lednického kampusu podařilo opravit ještě v letošním roce, ve kterém naše škola slaví sto let od svého založení. Naši vědci i studenti tak získají reprezentativní zázemí na svou práci a studium,” uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.
Historicky hodnotná budova se dočkala opravy a modernizace
Historický výukový objekt vyžadoval řadu stavebních úprav, aby vyhověl dnešním standardům. Stavebníci opravili část původní střechy, kterou doplnili střechou novou, byla přistavěna výtahová šachta s nástupním prostorem. V klenutých sklepeních vznikly nové výstavní prostory a grafické centrum, v patrech pak byly vybudovány moderní učebny, ateliéry, administrativní prostory, zasedací místnosti, včetně zázemí a nových sociálních zařízení. Stavba zahrnovala rovněž stavební úpravy blízkého okolí a rekonstrukci jímek a studny. Objekt je v současnosti bezbariérový.
Rekonstrukce rozšířila možnosti výuky
„Do pavilonu C se po novém roce přesune děkanát Zahradnické fakulty a Ústav plánování krajiny. Nově získané prostory podpoří zejména výuku krajinářské architektury a floristické tvorby. Díky rekonstrukci vznikne na fakultě potřebné zázemí pro rozvoj digitálních technologií a prostorového modelování krajiny,” uvedla děkanka Zahradnické fakulty Alena Salašová.
Mendelova univerzita slaví sto let od vzniku
Mendelova univerzita v Brně, která letos slaví 100 let od svého vzniku, má pět fakult a Institut celoživotního vzdělávání. Zahradnická fakulta se sídlem v Lednici zahájila samostatnou výchovu vysokoškolských odborníků 1. září 1985. Vychovala již několik generací zahradnických inženýrů a zahradních architektů v celé šíři zahradnického oboru. Pro výuku má k dispozici například skleníky subtropických a tropických rostlin, laboratoře, sklepní hospodářství, sortimenty okrasných a užitkových rostlin a také sady a vinice.
Na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity na všech oborech studuje cca 1000 studentů. Objekt, který škola opravila je sice jedním z nejstarších v areálu, do vlastnictví Mendelovy univerzity v Brně se ale dostal teprve v roce 2008. Do té doby v něm sídlilo zemědělské učiliště.
Morava má maturitní prvenství
Původní vzdělávací ústav, Vyšší ovocnicko-zahradnická škola v Lednici na Moravě, byl první zahradnickou školou s maturitou v celém Rakousku-Uhersku. Jednalo se také o první vyšší školu tohoto typu v monarchii. Svou činnost zahájila v roce 1895. O pět let později byla podle návrhu architekta Karla Weinbrennera postavena nová budova školy, jejíž rekonstrukci právě dokončila Mendelova univerzita.
Za vznikem školy stál především ředitel zámeckých zahrad v Lednici, starosta Lednice a první ředitel nově zřízené školy Wilhelm Lauche, který byl ve své době označován za geniálního “tvůrce zázračných zahrad”. Škola se rozvíjela díky podpoře Lichtensteinů, moravské zemské reprezentace, c. a k. monarchie i prvorepublikového československého státu.
V 60. letech existoval ambiciózní projekt zřízení tzv. Zahradnické koleje Řehoře Mendela jako souhrnná vzdělávací zahradnická instituce a pokračování v odkazu a díle Johanna Gregora Mendela i Wilhelma Laucheho, jehož realizaci však zabránil vpád vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 a následná normalizace.
Zdroj a foto: Mendelova univerzita
Pod Vídní se Moravě dařilo – první osvětlená budova – první tramvaj ( šalina) – první střední s maturitou atd atd. Pod Prahou se z Moravy stala popelka kde se nic pořádně nebuduje a nestaví a vše se cpe Praze. Je s podivem, tolik Moravanů volí pražské centralistické strany, tento likvidační stav jim nevadí a neusilují o vlastní samosprávu.