Mendelovo muzeum láká virtuální návštěvníky. Fyzicky otevře 2. června

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity zpřístupnilo prostory své expozice, včetně části Augustiniánského opatství, lidem, kteří je nemohou navštívit osobně například kvůli omezením souvisejícím s koronavirovou epidemií. Muzeum společně s opatstvím připravilo novou virtuální prohlídku, díky níž si výstavu prohlédnete i prostřednictví počítače, telefonu nebo tabletu.

Volně průchozí trojrozměrný pohled do muzea a opatství je složený z 360° fotografií a u zajímavých míst najdou zájemci také vysvětlující texty či nahrávky, které jsou v češtině i angličtině. Návštěvníci se díky virtuální prohlídce dostanou do prostor stálé expozice věnované osobnosti Gregora Johanna Mendela, prohlédnou si Mendelův refektář, knihovnu opatství a také včelín v jeho zahradě.

Cílem je lidem představit jednoho z nejvýznamnějších moravských vědců a nalákat ty, kteří mohou, aby se přišli do muzea podívat osobně, zažili genius loci tohoto místa. Zároveň se návštěvníci mohou dovědět také mnoho informací o Mendelovi a jeho práci.

Muzeum se po omezení provozu v době epidemie nemoci COVID-19 znovu otevře návštěvníkům 2. června ve standardních návštěvních hodinách. „Mnozí návštěvníci a především ti ze zahraničí se k ale nám ještě delší čas nedostanou a právě oni mohou nahlédnout do muzea a míst, kde Mendel působil, alespoň virtuálně,“ ředitelka Mendelova muzea Blanka Křížová.

Nejznámější Mendelovo dílo v angličtině

Spolu s novou virtuální prohlídkou připravilo Mendelovo muzeum MU také nový anglický překlad nejzásadnějšího Mendelova díla – Pokusy s rostlinnými hybridy, tedy Experiments on Plant Hybrids. „Anglický překlad tohoto díla včetně komentáře je od roku 2016 dostupný v online verzi na stránkách Britské společnosti pro historii vědy. Tištěná verze vznikla spoluprací obou zmíněných institucí a vydalo ji univerzitní nakladatelství Munipress. Jde o nejkomplexnější anglický překlad prezentovaný současně s německým originálem včetně kopie Mendelova rukopisu, s předmluvou nobelisty Paula Nurse a komentáři renomovaných vědců,“ dodala Křížová.

Virtuální prohlídka: Mendelovo muzeum MU

Autor: red Zdroj a foto: Mendlovo muzeum MU

Související články

Přečtěte si  Noci vědců na brněnském VUT odhalí krásu vědy a techniky. Zájemce přiveze bezplatná autobusová linka

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*