Města lákají na Den architektury. Ve Zlíně vás provedou baťovým areálem, v Uherském Hradišti zase nemocnicí

Od soboty 30. září do středy 4. října se konají ve Zlíně festivaly Den architektury a Film a architektura. Program připravený pro účastníky zahrnuje komentované prohlídky zlínskou architekturou, přednášky, výstavu a také tři filmy. K celorepublikovému festivalu Den architektury se připojí také město Uherské Hradiště, Městská kina, Slovácké muzeum a HUB 123.

Festivaly architektury ve Zlíně oslaví výjimečné stavby i legendu Karla Pragera

Oba festivaly Den architektury a Film a architektura pořádá spolek Kruh ve spolupráci s místními organizacemi a iniciativami. Program připravil spolek aArchitektura, Zlínský architektonický manuál, Kancelář architekta města Zlína, Památník Tomáše Bati a Zikmundova vila. Všechny připravené akce budou přístupné zdarma.

Letošní motto festivalu Den architektury zní Objev konstrukce! Program cílí na výjimečná konstrukční řešení staveb z 19. století, ale také na industriální odkaz objektů postavených ve 20. a 21. století. V plánu je procházka po bývalém továrním areálu firmy Baťa a prohlídka budovy Centroprojektu. Festival, jenž pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury, se tentokrát zaměří na Karla Pragera, jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné éry. Pořadatelé představí panelový dům v Otrokovicích, který Prager navrhl společně s Karlem Janů v roce 1953.

V rámci festivalu bude zdarma zpřístupněn i Památník Tomáše Bati.

Den architektury v Uherském Hradišti: Uherskohradišťská nemocnice, Kino Hvězda a Galerie Slováckého muzea

Festival umožňuje široké veřejnosti nahlédnout na své okolí nevšední optikou pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří lidem přibližují zajímavosti z jejich čtvrtě, bydliště i širšího okolí.

Na středu 4. října 2023 v 17 hodin plánuje město Uherské Hradiště komentovanou prohlídku areálu Uherskohradišťské nemocnice, během níž se účastníci seznámí s okolnostmi vzniku zdravotní stanice v době 1. světové války a její následné přeměny v Zemskou nemocnici, která byla zřízena v roce 1923 a provoz zahájila v následujícím roce. Pozornost bude věnována vzniku odborných oddělení a výstavbě jednotlivých pavilonů, mimo jiné funkcionalistickému objektu někdejšího infekčního pavilonu, zvanému „skleňák“. Následovat bude prohlídka současné podoby nemocnice, během níž budou nastíněny plány na její budoucí rozvoj.

Městská kina Uherské Hradiště se ke Dni architektury připojují festivalem Film a architektura, který slibuje spojení nejen mezi filmovým uměním a architekturou, ale také zajímavými debatami a interaktivními akcemi. Festival se bude konat od 30. září do 4. října 2023 po celé republice a nabídne široký záběr aktivit pro všechny milovníky architektury a filmového umění. V Uherském Hradišti startuje v pondělí 2. října v kině Hvězda.

Přečtěte si  Lužní lesy na jihu Moravy jsou od prosince bohatší o tři nové přírodní památky

Ke Dni architektury se připojí také Galerie Slováckého muzea programem Tři staletí barokní krásky. Rovných 300 let totiž tvoří budova původně barokní zbrojnica a později Galerie Slováckého muzea, významný architektonický prvek města. V rámci komentované prohlídky, která se koná v sobotu 30. září v 15 hodin se návštěvníci podívají do exteriéru i interiéru objektu. 

Autor: red Zdroj a foto: Město Zlín, Město Uherské Hradiště

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*