Městský okruh na Tomkově náměstí v Brně se letos začne stavět. Silničáři chystají i další stavby v regionu

Brněnský Velký městský okruh VMO Tomkovo náměstí
Vizualizace budoucí podoby prostoru Tomkova náměstí v návaznosti na Husovický tunel.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) počítá s tím, že letos začne se stavbou velkého městského okruhu v Brně na Tomkově náměstí a v navazujícím úseku k budoucímu tunelu pod sídlištěm Vinohrady. Oba úseky mají být hotové v roce 2023, jejich cena činí dohromady 1,8 miliardy korun, informaci uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Počítá se i s dalšími úpravami a opravami dálnic a silnic první třídy v regionu.

Rozšíření městského okruhu má zabránit tvoření velkých kolon

Zmíněné stavby na brněnském okruhu mají výrazně zjednodušit dopravu v jeho severovýchodní části, kde řidiči často stojí v kolonách nejen v dopravní špičce. Na Tomkově náměstí vznikne mimoúrovňová křižovatka. Po výjezdu z Husovického tunelu tak nebude nutné překonávat křižovatku s tramvajovou tratí. Silnice poté bude pokračovat estakádou přes Karlovu ulici a železniční trať směrem k Rokytově ulici, do níž bude ústit. Celková délka nové silnice bude zhruba 1,3 kilometru.

U úseku přes Tomkovo náměstí už ke konci roku ŘSD vykoupilo zhruba 80 procent pozemků a ve čtyřech případech přistoupilo k vyvlastňovacímu procesu. Žádost o stavební povolení dalo v listopadu, stejně tak u navazujícího úseku.

Vizualizace nadjezdu nad Tomkovým náměstím v Husovicích
Zobrazení celého budoucího úseku VMO na mapě

Silničáři mají v plánu řadu oprav v regionu

Pokračuje také stavba úseku městského okruhu v Žabovřeské ulici, i v tomto případě se počítá se zprovozněním v roce 2023. Silničáři již loni dokončili opravy dálnice mezi 182. a 230. kilometrem, má začít oprava úseku mezi 168. a 178. kilometrem jako součást velké modernizace. Na dálnici D2 se bude letos opravovat úsek mezi 32. a 42. kilometrem. Po letošním roce bude scházet k opravě jediný úsek, a to mezi 24. a 32. kilometrem.

Na silnicích první třídy se počítá s výraznou úpravou silnice mezi Znojmem a Lechovicemi. Díky rozšíření bude možné vést ve směru do Znojma dva pruhy, v opačném směru zůstane k dispozici jeden. Stavba naváže na loni otevřený obchvat Lechovic a končit bude u kruhové křižovatky u obce Dyje. Stavět se bude postupně čtyři roky a náklady budou téměř půl miliardy korun.

Od března do listopadu také řidiči neprojedou po silnici I/52 přes Novomlýnské nádrže. Začne stavba nového mostu za 300 milionů. Rozšíří se tak, aby vedle něj mohla vést i cyklostezka (o plánovaném uzavření jsme už dříve psali – viz tento článek).

K menším stavbám bude letos na silnicích první třídy patřit okružní kasárenská křižovatka na sever od Znojma a také přestavba dvou navazujících křižovatek ve Veselí nad Moravou. Stýkají se zde silnice I/54 ze západu na východ a I/55 ze severu na jih a zhruba 100 metrů vedou společně. Místo klasických křižovatek vzniknou za 30 milionů kruhové objezdy, přibudou nové chodníky a cyklostezky, aby byla doprava plynulejší a bezpečnější. Hotovo má být v roce 2022.

Zdroj: ČTK, foto: město Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*