Ministerstvo posílá plicní ventilátory nemocnicím. Na Moravu a do Slezska nedorazí ani jeden

Ministerstvo zdravotnictví získalo od společnosti PPF 50 plicních ventilátorů v hodnotě 10 tisíc. Ani jeden neposlalo na Moravu.

AKTUALIZOVÁNO

Ministr zdravotnictví uzavřel memorandum se zástupcem společnosti PFF o daru 50 plicních ventilátorů. Ministerstvo je bude distribuovat do vybraných nemocnic. Ozývají se kritické hlasy upozorňující na to, že ani jeden z nich neputuje na Moravu.

Na Moravu ani jeden

Plicní ventilátor CoroVent byl vyvinut na platformě COVID19CZ týmem odborníků z Českého vysokého učení technického v Praze. Následně ventilátor převzala do výroby třebíčská firma MICo. Plicní ventilátory darované firmou PPF Petra Kellnera se sídlem v Nizozemsku mají hodnotu deset milionů korun.

Podle informace uvedené na stránkách se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo distribuovat plicní ventilátory do šesti nemocnic, které jsou ministerstvu přímo podřízeny. Čtyři z nich jsou v Praze, dvě v Plzni a Hradci králové. Pozornost vzbudilo, že ani jedna z vybraných nemocnic není na Moravě. Ministerstvo zdravotnictví přitom zřizuje také Fakultní nemocnice v Brně, Olomouci a Ostravě.

Zdroj: redakce

Krok ministerstva vyvolal kritiku

Lidé se proti tomu ozvali na sociálních sítích. Například na Facebooku uživatel Jiří Máca uvedl tuto informaci do souvislosti s dlouhodobým podřadným postavením Moravy, která ani není samosprávným celkem. “Kdyby byla Morava, museli by něco dát. Skóre 50:0 je logickým důsledkem Česka. V této věci jde o životy, ale uvědomte si, že takto je to se vším,” komentoval rozhořčeně Máca.

“Ministerstvo zdravotnictví oslovilo s nabídkou ventilátorů všechny fakultní nemocnice. Tedy včetně těch moravských. Některé nemocnice o ventilátory nepožádaly, některé požádaly až po termínu, kdy byly ventilátory rozděleny,” odpověděl na dotaz redakce Zpráv z Moravy tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka.

“Ze stáních hmotných rezerv jsme opakovaně obdrželi plicní ventilátory jiné značky. Jinak jich máme ve svém majetku zatím dostatek. Na podobný dotaz se mě dotazovali novináři a problém s CoroVentem je, že není schválen pro EU,” sdělila tisková mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. “Každopádně nám asi ani žádný nabídnutý nebyl,” dodala neurčitě.

Žádost o plicní ventilátory přímo vyloučil tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc. Fakultní nemocnice Ostrava se k záležitosti nevyjádřila.

Objevily se také spekulace o tom, že dar od skupiny PPF Petra Kellnera dostaly účelově nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví, které  jsou napojeny na Karlovu univerzitu. O posílení vlivu na pražskou univerzitu se společnosti spojené s miliardářem Kellnerem pokoušely opakovaně. Poslední kauzou se stala smlouva o partnerství univerzity s firmou Home Credit, které bylo po protestech akademické obce odvoláno.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Zdroj a foto: Ministerstvo zdravotnictví

Doporučujeme


5 Comments

  1. Bohužel je to reálný výsledek toho když si Moravané a Slezané nechají od Čechů kálet na hlavu. Omlouvám se za výraz, ale jsme svědky 100 roků trvající devastace a likvidace hrdé – úspěšné země a vše bez nějakého vážnějšího odporu. To není zcela normální !

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*