Ministrem zdravotnictví bude opět Vojtěch, oznámil Babiš. Arenberger si stěžoval na mediální lynč

Bývalý – a možná i budoucí – ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Petr Arenberger dnes rezignoval na funkci ministra zdravotnictví. Podle premiéra Andreje Babiše jej nahradí dřívější ministr Adam Vojtěch. Arenberger svůj post opustil pod tlakem veřejnosti, když vyšly najevo nesrovnalosti ohledně přiznaného majetku. Návrat Vojtěcha provází kritické i pobavené reakce.

Arenberger stál v čele resortu pouhých 48 dní, svou rezignaci oznámil dnes dopoledne na tiskové konferenci. Končící ministr svou rezignaci předsedovi vlády odůvodnil tím, že jeho rodina je pod tlakem. „Asi mu někdo špatně poradil, podcenil to, že na úrovni ministra jsou majetková přiznání a další věci podstatně přísnější,“ konstatoval pro novináře premiér Babiš.

Po nástupu Arenbergera do úřadu vyšly najevo nesrovnalosti týkající se jeho soukromého majetku. Oficiálně přiznal mnohem méně, než kolik ve skutečnosti vlastní.

Vojtěch zůstává zdrženlivý

Andrej Babiš zároveň oznámil, že do čela ministerstva se vrací Adam Vojtěch. Premiér s ním o možném návratu do vlády mluvil minulý týden. Výměnu ještě nekonzultoval s prezidentem Milošem Zemanem. Podle prezidentova mluvčí Jiřího Ovčáčka své stanovisko Hrad sdělí až po schůzce.

Samotný exministr Adam Vojtěch zůstává v komentování svého případného návratu zdrženlivý. Zatím ani nechtěl potvrdit, že nabídku od Babiše skutečně dostal. „Není to nic, co by bylo potvrzeno, takže v tuto chvíli se k tomu nechci vyjadřovat,“ řekl pro veřejnoprávní Českou televizi. Uvedl, že s premiérem či prezidentem zatím nemá dohodnutou schůzku, který by se týkala jeho nástupu do čela resortu zdravotnictví.

Jako na orloji, baví se veřejnost

Oznámení jména staronového ministra vyvolala kritické i pobavené reakce. Andreji Babišovi je vyčítáno, že trpí personální nouzí, když musí povolávat bývalé členy vlády. Lidé na sociálních sítích zmiňují podobnost s orlojem, na kterém se střídají sochy světců. V ironické narážce na ekologický přístup chválí lidé premiéra za aplikaci zásad cirkulární ekonomiky. “Koloběh ministrů zdravotnictví ukazuje, že to vláda myslí s cirkulární ekonomikou, tedy recycle, reuse, zero waste vážně,” uvedl v nadsázce třeba podnikatel a jihomoravský zastupitel Jiří Hlavenka.

Autor: pjk, foto:

Související články

Přečtěte si  Zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity, chemik Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*