Mladí architekti vytvořili experimentální stavby ze dřeva. Obdivovat je můžete v Lelekovicích na Brněnsku

Čtrnáct studentů z ateliéru Barbory Ponešové, Kristýny Smržové a Marka Štěpána z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně (FA VUT) zkoumalo možnosti využití dřeva jako stavebního materiálu. V průběhu vznikly desítky návrhů, z nich tři vybrané, Žena, Muž a Hnízdo, se dočkaly realizace v obci Lelekovice. Experimentální stavby postavené rukama mladých architektů jsou přístupné veřejnosti během celého roku, díky nimž se budou moci ztratit v dřevěné oáze.

Dřevo, latinsky lignum, představuje jeden ze základních stavebních materiálů od nepaměti. Jeho použití se stále vyvíjí a proměňuje. Studenti v rámci ateliérové výuky měli za úkol s tímto přírodním materiálem experimentovat a navrhnout objekty v moravské vsi Lelekovice. Během semestru vzniklo celkem 28 návrhů. Ke konci tým studentů s pedagogy a starostou Lelekovic vybrali ty nejlepší a vlastními silami postavili trojici objektů, které budou sloužit k relaxaci místních i turistů v části Poňava a Paseky za točnou.

Věže s názvem Muž a Žena připomínají tuto dvojici symbolů nejen vizuálně. Protiklad můžete nalézt v principu fungování samotné konstrukce z dřevěného řeziva a šindele a v otevírání a uzavírání prostoru. Žena, která se uzavírá směrem dolů, nabízí místo k odpočinku a koncentraci. Muž se zase otevírá směrem k obloze, což návštěvníkovi umožňuje splynout s krajinou. „Dvojice věží symbolicky plní funkci brány do území“, dodává jedna z vedoucích ateliéru Kristýna Smržová.

Trojici uzavírá Hnízdo spletené z proutí a uzemněné kameny, jehož koncept se opírá o myšlenku osobního prostoru. „Člověk by se měl v Hnízdě cítit chráněný od okolního světa,” říká o projektu studentka Lucie Nováčková. Projekt se vrací k prapůvodní práci se dřevem, kdy se spojují “kmeny, větve a klacíky” a konstrukce funguje až jako celek. Tři akátové nohy vynáší vypletené hnízdo z proutí do výšky 1,5m, což umožní člověku být trochu nad zemí. Vytváří tak útočiště, kde se lidé za zvuků přírody mohou ztratit v přítomném okamžiku.

Spolupráce studentů s obcí Lelekovice bude pokračovat také příští rok

Výukovou metodou Design-Build, při které si studenti objekty nejen navrhnou, ale také sami postaví, se již několikátým rokem zabývá dvojice architektek Barbory Ponešové a Kristýny Smržové. Tentokrát se spojily i s architektem Markem Štěpánem. Ve veřejném prostoru tak vznikly reálné stavby, které svým designem nabízí prostor k odpočinku obyvatelům obce i kolemjdoucím. Letošní spolupráce s obcí Lelekovice určitě nebyla tou poslední. „Jeden z nerealizovaných návrhů nám rovněž přišel vhodný pro lelekovickou komunitu, tak jej chceme postavit ve spolupráci s autory příští rok,“ poznamenal starosta Lelekovic Aleš Mikauš. „Spolupráce s místními komunitami je dlouhodobým záměrem naší fakulty, tento workshop je toho dobrým příkladem,“ dodal děkan FA VUT Radek Suchánek.

Přečtěte si  Po tříleté pauze se v olomoucké zoo narodila dvě mláďata plameňáků růžových

Autor: red Zdroj a foto: Vysoké učení technické v Brně

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*