Mladíka napadla vzácná smrtící bakterie. Odvážný zákrok ostravských lékařů mu zachránil život

Neměl moc šancí na přežití. Zachránil ho až mimořádný postup lékařů.

Zcela výjimečný postup zvolili lékaři z Fakultní nemocnice Ostrava při záchraně života patnáctiletého Nikolase. Napadla ho vzácná smrtící bakterie Staphylococcus aureus PVL, která je v převážné většině případů smrtící.

Mimořádný postup vyžadoval odvahu lékařů

“Když mladíkovi postupně začaly selhávat základní životní funkce, napojili ho na přístroj, který zajišťuje mimotělní okysličování krve, což vyžaduje i podání léků, které zabraňují srážení krve. Postupně mu selhaly plíce, ledviny, játra, prodělal opakovaně septický šok a lékaři museli použít netradiční kombinaci metod na zvládnutí tohoto kritického stavu,” popsala stav patnáctiletého Nikolase tisková mluvčí ostravské nemocnice Petra Petlachová.

Stav se zkomplikoval masivním krvácením do hrudníku, které i při maximální snaze a opakované aplikaci protisrážlivých přípravků nešlo konzervativně zastavit. Lékaři zvažovali i transplantaci plic, která ale byla i po konzultaci s kolegy z jiných pracovišť neproveditelná. Tým chirurgů a intenzivistů se přesto po vzájemné diskuzi rozhodl, že plíci, ze které docházelo k masivnímu krvácení a bezprostředně ohrožovala pacientův život, operativně odstraní.

Rozhodování nebylo snadné. Lékaři si uvědomovali obrovská rizika i to, že před nimi ještě nikdo takový krok neudělal. Jeho výjimečnost spočívala také v tom, že chlapec musel být po celou dobu náročné operace napojený na mimotělní oběh. 

Už samotné rozhodnutí operovat neslo s sebou obrovské riziko, protože krvácení do hrudníku bylo masívní a byl velký problém dostat se k cévám, které vystupují pro plíci ze srdce,“ přiblížil průběh výjimečné operace zkušený hrudní chirurg Marcel Mitták.

Primář Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče Tomáš Zaoral po celou dobu chlapcovy hospitalizace vzájemně vše konzultoval i s kolegy z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. „Dostali jsme se do ‘země’, kde před námi nikdo nebyl. Ale věděli jsme, že když to neuděláme, tak nepřežije, protože kromě masivního krvácení do plic mu nefungovaly i jiné základní životní funkce,“ popsal kritickou situaci Zaoral.

Jsem jim za to neuvěřitelně vděčný

Mladý, a do té doby zdravý organismus, náročnou operaci i další komplikovaný a dramatický průběh několikaměsíční léčby nakonec i díky zvolené lékové terapii zvládl. Lékaři také použili jako první v zemi mimotělní přístroj, pomocí kterého odstraňovali pacientovi přebytečný oxid uhličitý. Student sportovního gymnázia a aktivní hráč florbalu teď po více než půlročním pobytu ve Fakultní nemocnici Ostrava odjel nabrat energii do lázní.

Přečtěte si  Pozor na tenký led! Vodohospodáři varují před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží

Jsem jim neuvěřitelně vděčný, že jeli i přes limit. Vím, že už mě chtěli odpojovat, ale někteří doktoři se přimluvili, že to ještě chtějí zkusit. Už před onemocněním jsem byl rozhodnutý, že budu patologem. Teď po tom všem jsem se v tom utvrdil,“ řekl před propuštěním sympatický a dobře naladěný mladík.

Podle doktora Mittáka se s jednou plící dá i rekreačně sportovat a věří, že i Nikolas se k oblíbenému florbalu časem vrátí. „Jsem optimista a věřím, že se mu bude dařit dlouhé roky a že to bude dobré,“ uvedl a přiznal, že ho velmi potěšilo, když ho jeden z jeho nejsložitějších pacientů sám vyhledal a poděkoval mu za záchranu života.

Zdroj a foto: FN Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*