Moderní expozice přiblíží život Římanů na Moravě, otevře se v červnu

Římští legionáři v jednom z archeoparků

Stálá expozice přibližující působení římských legií na začátku našeho letopočtu se letos v červnu otevře na území Pasohlávek na úpatí Pálavy. Návštěvnické centrum za 30 milionů korun tam staví Archeologický ústav Akademie věd. Expozici přiblížil Balázs Komoróczy z archeologického ústavu.

“Návštěvnické centrum Mušov ponese název Brána do Římské říše a představí interaktivní a živou formou dějiny archeologického výzkumu v lokalitě do první republiky, samotné nálezy i význam Hradiska u Mušova,” uvedl Komoróczy.

Život římských legií budou prezentovat moderní technologie

Stavba centra, které bude sídlit přímo v prostředí archeologického naleziště, začala loni v květnu. Samotná budova už je dokončená, pokračují práce na interiérech centra a jeho vybavení.

“Informace chceme prezentovat živou formou, natočili jsme i speciální filmové smyčky o životě římských legií, k dispozici budou i dotykové plochy. Bude možné sdělení a formu prezentace přizpůsobit i dětem z prvního a druhého stupně základní školy,” dodal Komoróczy.

Název expozice, Brána do Římské říše, odkazuje na dlouholeté archeologické výzkumy v okolí Pasohlávek a zejména nález pozůstatků římských vojenských budov v Hradisku u Mušova. “Hradisko je nejautentičtějším římským nalezištěm na našem území,” uvedl Komoróczy, který je vedoucím Střediska pro výzkum doby římské a stěhování národů Archeologického ústavu AV.

V plánu je i římsko-germánský festival

Působení Římanů na jihu Moravy už připomínají dvě naučné stezky v okolí Pasohlávek. Po vzniku návštěvnického centra plánuje archeologický ústav také pravidelný římsko-germánský festival, jehož první ročník se uskuteční o víkendu 18. a 19. září. V sousedství centra po dobu festivalu vyroste provizorní podoba římského tábora s vojáky i germánská osada. Návštěvníci tak uvidí nejen ukázku běžného života na začátku našeho letopočtu, ale také ukázky výcviku a boje. Součástí festivalu budou i přednášky a divadelní představení.

Zdroj: ČTK, foto: archeoparkvsestary.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*