Módu z přelomu 19. a 20. století přiblíží nová výstava v brněnském Moravském zemském muzeu

Jako růže. Móda zrcadlem doby

Na nové výstavě Moravského zemského muzea v Brně je k vidění móda z období mezi lety 1880 a 1925, a to především dámská městská. Výstava nese název “Jako růže. Móda zrcadlem doby” a lze ji navštívit od pátku až do 23. srpna v Dietrichsteinském paláci. Většina exponátů pochází ze sbírek Etnografického ústavu muzea, řekla dnes na tiskové konferenci kurátorka Libuše Dufková.

Oblečení dříve lidi mnohem více zařazovalo do určité společenské skupiny. Skutečně platilo, že šaty dělají člověka,” řekla Dufková. Několik exponátů zapůjčilo i Muzeum města Brna, Moravská galerie nebo pochází ze soukromých sbírek. “Jedná se především o oblečení žen z vyšší a střední třídy, ale zastoupen je i oděv z brněnského venkova. Všechny jsou vystaveny společně, protože i jejich nositelky se běžně potkávaly například zde na Zelném trhu,” řekla Dufková.

Velkou část výstavy tvoří nákladně řešené šaty z drahých materiálů z konce 19. a začátku 20. století. Módní tehdy byla například v zadní partii výrazně vypodložená sukně zvaná turnýra. Skromnější podobu šaty získaly až během 1. světové války kvůli nedostatku materiálu. Ženy také musely nahradit muže v jejich pracovních povinnostech. “Za války se móda stala jednodušší a praktičtější. Ani po jejím konci se už nevrátila ke své předchozí okázalosti,” řekla Dufková.

Fotogalerie: Vernisáž výstavy

Výstavu doplňují dílny a vystřihovánky pro děti

Opomenuto na výstavě není ani oblečení mužů a dětí nebo dobové módní doplňky, obuv a spodní prádlo. K výstavě je připraven také doprovodný program. “Návštěvníci se mohou těšit na módní přehlídky, dílny s vyráběním historických kloboučků nebo vystřihovánky pro děti,” řekla ředitelka Historického muzea Hana Dvořáková.

Výstava potrvá od 24. 1. do 23. 8. 2020 Otevřena je v úterý 9-14 hod a ve středu až pátek 9-17 hod. V sobotu 10-17 hod. a v neděli 13-17 hod. Vstupné: plné 80 Kč, zvýhodněné 40 Kč, rodinné 180 Kč

Autor: alka Zdroj: ČTK Foto: Moravské zemské muzeum,Filip Fojtík

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*