Morava a Slezsko ztrácí obyvatele. Nejvíc jich přibývá v Praze a okolí

Ilustrační snímek

Celkový počet obyvatel České republiky v průběhu roku 2019 vzrostl o 44,1 tisíce. Ne ve všech oblastech republiky však obyvatel přibylo. Zatímco všechny české kraje s výjimkou karlovarského zaznamenaly přírůstek, na Moravě a ve Slezsku s výjimkou Vysočiny a brněnska obyvatel ubývalo. Nejvíce lidí odchází do Prahy a okolí.

Početně rostlo celkem deset ze čtrnácti krajů. „Přírůstek obyvatel byl nejvyšší ve Středočeském kraji a v Hlavním městě Praze, kdy v obou případech činil téměř 16 tisíc osob. Třetí nejvyšší přírůstek obyvatel zaznamenal kraj Plzeňský, a to 5,2 tisíce osob,“ říká Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ. Naopak ve čtyřech krajích, v Karlovarském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském, se počet obyvatel v průběhu roku 2019 snížil.

Nejvíce obyvatel ztratil Moravskoslezský kraj

Úbytek byl nejvýraznější v Moravskoslezském kraji, jehož populace během roku 2019 ztratila bezmála 2 800 osob. Kraj ztrácel především vlivem stěhování lidí do jiných částí republiky. Bezmála 1 500 osob odešlo do Prahy, po tisíci do Olomouckého a Jihomoravského kraje. Také zde o 1 700 osob víc zemřelo než se narodilo.

Stále lidnatější je Praha a přiléhající Středočeský kraj

Na konci roku 2019 měl největší populaci, 1,385 milionu, Středočeský kraj, který se na prvním místě co do početnosti obyvatel drží již od roku 2010. Druhým nejlidnatějším krajem zůstalo Hlavní město Praha, kde počet obyvatel dosáhl 1,324 milionu osob. Na Moravě a ve Slezsku jsou stále nejlidnatějšími kraj Moravskoslezský a Jihomoravský, mezi kterými se rozdíl stále zmenšuje.

Přírůstek je způsoben především zahraniční migrací

S výjimkou Moravskoslezského kraje se do všech krajů během roku 2019 více lidí přistěhovalo, než se z nich vystěhovalo. Zásluhu na kladné bilanci stěhování jednotlivých krajů měla zejména zahraniční migrace. Zahraniční přistěhovalí pocházejí v drtivé většině ze států bývalého Sovětského svazu a Jugoslávie.

Při stěhování mezi kraji republiky je výrazný přesun obyvatel do Prahy a Středočeského kraje. Kam se vloni například z Jihomoravského i Moravskoslezského kraje přesunulo po 1 500 osobách.

Přirozený přírůstek na Moravě pouze v Jihomoravském kraji

Převaha živě narozených dětí nad počtem zemřelých obyvatel byla nejvyšší v Praze (o 2,8 tisíce) a dále ve Středočeském (o 1,4 tisíce) a Jihomoravském (o 1,1 tisíce) kraji. Nepatrný přirozený přírůstek (0,1 tisíce) pak vykazovala bilance v kraji Libereckém a Pardubickém. V ostatních devíti krajích počet zemřelých převyšoval počet živě narozených dětí, nejvýrazněji v kraji Moravskoslezském (o 1,7 tisíce).

Přečtěte si  Přeshraniční spolupráce v boji proti komárům: Břeclav se chce spojit s Rakušany i Slováky

Autor: alka Zdroj: ČTK, Český statistický úřad Foto: twenty20.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*