“Morava zdraví Dolní Rakousy”. Setkání na pomezí podpořilo požadavek otevření hranice

Nápis "Chybíte nám" vyjadřuje pocity mnoha lidí na pomezí Moravy a Dolních Rakous

Na jihu Moravy se objevují požadavky otevření moravsko-rakouské hranice. Volání po otevření hranice podpořilo dnešní setkání zastupitelů jihomoravského Znojma a dolnorakouského Recu nedaleko hraničního mostu pod Čížovem, který je jedním z nejznámějších symbolů takzvané železné opony. Akce měla podle organizátorů za cíl upozornit, že za současné situace jsou restriktivní opatření týkající se hranice na moravsko-rakouském pomezí nesmyslné.

Zástupci z Moravy a Dolních Rakous se setkali na hranici

V návaznosti na otevřený dopis adresovaný ministru vnitra požadující co nejrychlejší otevření hranice mezi Českou republikou a Rakouskem, se pět znojemských zastupitelů z uskupení PRO ZNOJMO (Starostové a nezávislí, Moravské zemské hnutí, nezávislí) rozhodlo na podporu svých požadavků uspořádat další akci.

O otevřeném dopisu znojemských zastupitelů ministru vnitra jsme psali v tomto článku.

Na dnešní den svolali občanské shromáždění pod Čížovem na moravském břehu řeky Dyje, u nyní uzavřeného hraničního mostu. Právě tento most naproti dolnorakouskému hraničnímu městu Hardek (Hardegg), jehož mostovka byla před rokem 1989 totalitní státní mocí rozebrána, je jedním z nejznámějších symbolů tzv. železné opony. Z rakouské strany se prvomájové akce symbolicky na vzdálenost několika desítek metrů zúčastnila skupinka zastupitelů z nedalekého partnerského města Recu z uskupení „Wir für Retz“.

Omezení na moravsko-rakouské hranici jsou nesmyslná

Akce měla podle hlavního iniciátora Jiřího Kacetla (Moravské zemské hnutí) za cíl upozornit na nesmyslnost současných restrikcí týkající se státní hranice na moravsko-rakouském pomezí.

“Upozorňujeme touto akcí na skutečnost, že v těchto dnech, kdy je epidemiologická situace na jižní Moravě a v Dolním Rakousku naprosto srovnatelně uspokojivá, pozbyly vládní zákazy a omezení pro cestování mezi těmito sousedními středoevropskými regiony věcného smyslu, uvedl Kacetl.

Podle Kacetla jsou oba regiony dnes ekonomicky i sociálními vazbami natolik propojené, že prodlužování omezení při cestování povinnou 14denní karanténou, popřípadě častými nákladnými a těžko dostupnými testy přináší občanům na obou stranách hranice velké komplikace a zvyšuje jejich strádání nad míru únosnosti.

Autor: pjk Foto : Jiří Kacetl

Související články

Přečtěte si  Mendelova univerzita pořádá pro uchazeče den otevřených dveří. Představí i nový program Pivovarství a sladařství

Doporučujeme

5 Comments

 1. Čin to celkem famózní. Škoda jen, že si autor článku neověřil, zda nějaký dolnorakouský Rec, vůbec existuje. Možná si ho sám autor a zároveň i organizator celé vymyslel. Nebo se spletl a myslel tím Retz?

  2
  1
 2. Povedená akce. Jenom bych uvítal nějaký Moravský portál nebo DF , kde by bylo informováno o promoravských akcích a setkáních s předstihem.

  • Diskusní fórum by bylo, akorát ho nikdo moc nepoužívá: http://forum.moravy.eu – dneska se všecko řeší an fézbučkách a podobných věcech, jenomže tam se to rychle ztratí a je to pryč – třeba se klasická tématická fóra zase rozjedou. Jinak ale tento typ akce bych zrovna čekal, že vznikl na rychlo a hlavně pro místní, což je dobře.

   • Myšleno to bylo sjednotit a informovat o promoravských akcích tak aby se zúčastňilo co nejvíce lidí. Nemyslím ,že je dobře za současné situace pořádat rychlo akce, spíše naopak, mohutná informovanost a co nejvíce lidí .

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*