
Celkový počet obyvatel se nezvýšil, některé regiony se vylidňují, zatímco jiné rostou. Množství lidí deklarujících národnost se snížil, u náboženství se zvýšil. Vyplývá to z výsledků loňského sčítání lidu, které dnes představil Český statistický úřad.
Podle statistiků měla Česká republika v době sčítání celkem 10 524 167 obyvatel, tedy podobně jako při posledním cenzu před deseti lety (10 562 214). Zřetelná je proměna osídlení jednotlivých regionů. Na úrovni krajů nejrychleji populačně roste Praha a Středočeský kraj. Z moravských krajů se počet obyvatel zvýšil jedině v Jihomoravském kraji, nejvíce jich ubylo naopak v Moravskoslezském kraji.
Pokračuje trend stárnutí populace i zvyšování vzdělanosti. Lidí s vysokoškolským vzděláním je téměř 19 % oproti 13 % před deseti lety. Na území České republiky žije 490 tisíc cizinců (4,7 % obyvatel), nejčastěji jde o Ukrajince (150 tisíc) následované Slováky (95 tisíc), Vietnamci (54 tisíc) a Rusy (35 tisíc).
Méně národnosti, více náboženství
Počet obyvatel hlásících se k nějaké národnosti se opět snížil. Tuto dobrovolnou otázku v roce 2011 zodpovědělo 74,7 % sčítaných, loni to bylo pouze 68,4 %. Nejpočetnější národností byla na celorepublikové úrovni česká, ke které se samostatně přihlásilo šest milionů obyvatel, tedy přibližně 57 %. Je to o sedm set tisíc lidí méně než před deseti lety.
Trend celkového snížení lidí deklarujících národnost se týká i té moravské. Samostatně se k ní loni přihlásilo 359 621 obyvatel, v kombinaci s dalšími národnostmi přibližně 550 tisíc obyvatel. Před deseti lety to bylo samostatně 522 474 obyvatel, kombinovaně 631 tisíc osob.
S velkým odstupem následovala slovenská národnost, kterou za svou loni považovalo 96 tisíc lidí, v kombinacích přibližně 160 tisíc. Zajímavostí je mírný vzrůst slezské národnosti. V roce 2011 to bylo samostatně 12 214 obyvatel, loni 12 451, v kombinacích ovšem celkem 30 tisíc. Sčítací formuláře se ptaly také na jazyk. Výsledky této položky zatím nebyly zveřejněny.
Opačný stav než u národnosti nastal u náboženství. Počet lidí, kteří zodpověděli otázku ohledně náboženské víry, se loni zvýšil oproti sčítání před deseti lety z 55 % na 70 %. Věřících hlásících se k nějaké církvi či náboženskému směru bylo 13 %, nezařazených věřících 9 %; u obou skupin došlo k celkovému poklesu. Kolonku “bez náboženské víry” zaškrtlo 47,8 % respondentů. Zdaleka nejvíce je římských katolíků (740 tisíc), s velkým odstupem následovali věřící hlásící se k Českobratrské církvi evangelické (32,6 tisíc).
Tentokrát především online
Zvláštností loňského sčítání lidu byla jeho online forma. Elektronicky se sečetlo 85 % obyvatel, zbytek respondentů zvolil klasický “papírový” způsob. Sčítání lidu, domů a bytů se v České republice koná jednou za deset let.
Zdroj: ČSÚ, foto: Pavel Fric, ČSÚ
Do prdele. Proč?
Myslím si, že pro dost mladých lidí je koncept národnosti přežitek z minulého století. Jinými slovy národnost svou ani jiných lidí moc neřeší.
Nemyslím si, že je to pro Moravu a její emancipaci nějaký zásadní problém. Je to ovšem jasný signál, že na národovectví se stavět nedá. Je potřeba oživit zemský patriotismus, budovat vztah lidí k místu kde žijí a ukázat jim, že to místo je Morava jako země…
Národnost lze přece chápat i zemsky. Ne pouze v národně obrozeneckém slova smyslu. V předobrozeneckém období byl národ chápán zemsky. Sčítání lidu to nerozlišuje. Ale je možné, že to mnoho lidí chápe obrozenecky.
“Je potřeba oživit zemský patriotismus, budovat vztah lidí k místu kde žijí a ukázat jim, že to místo je Morava jako země…”
Morava jako země (ostatně ani čechy) jaksi nikde na mapě ČR neexistuje, a to je jeden ze zásadních problémů, jak budovat vztah lidí k místu.
Možná až tak zásadní problém to není, ale problém to je. Je totiž těžké najít nějakou jinou smysluplnou cestu, jak propojit mladé lidi s Moravou.
Pro me osobne zklamani. Cekal jsem mnohem lepsi vysledek. Kampan byla dobre viditelna. Asi je v tom lhostejnost lidi. To, ze nemame vlastni silna media je zasadni nedostatek. Dalo by se to resit treba crowdfundingem?
Zklamání to je hlavně proto, že jsme všichni, co jsme na tom dělali, doufali v nějaký šokující růst, ohromující úspěch. Pokud jsou čísla ČSÚ věrohodná (jako že interpretace hned ze startu moc ne), pak je tedy úspěchem fakt, že počet deklarantů moravské národnosti klesl “jen” o 80 tisíc, a to navzdory čechizační kampani, která nemá obdoby. Kladu otázku: kdo vygumoval 700 tisíc deklarantů národnosti české, které nikdo nemoravizuje, nikdo je nezesměšňuje, nikdo jejich národnost nepopírá atd. Tady je skutečný problém, skutečný průser – u Čechů. My máme problém, ale už dlouho a umíme s tím celá desetiletí žít… jenže oni jsou na skluzavce k tomu, aby přišli o oprávnění nazvat tento stát českým, a to je jiná kategorie průšvihu.
Podle mého, ale to jen odhaduji bez podpory tvrdých dat, nejvíc ubývá tzv. “Čechů” na Moravě, a to přes drtivou čechizační kampaň. Čechů je v tomto státě procentuálně nejmíň v jeho historii a to znamená, že čechizační kampaň se bude dále stupňovat, nyní je na řadě hledání “národního ptáka”, tipuji na sokola, kterým bude snaha drtivě překrýt jakékoliv orlice. Američané mají orla, státní “Češi” tedy “zatouží” po sokolovi, ostatně Československá (nyní Česká) obec sokolská určitě bude mít nějaké vhodné výročí.
Omlouvám se, že to píšu sem, ale na článek o národním ptákovi už nikdo nechodí. Za národního ptáka by možná měl být zvolen Vondra sám. Za tu ptákovinu co vymyslel. Taky to píšu sem, ať se trochu odreagujeme a zmírníme zklamání.
K otázce “kdo vygumoval 700 tisíc…?” – myslím, že téma nacionality je u tzv. “mlčící většiny (v podstatě) laiků ve státě” dlouhodobě zlehčováno, zesměšňováno, podprahově kriminalizováno apod. ostrakizováno a kompromitováno. Pak tedy se už přes 30% obyvatelstva domnívá, že cítit nějaké vlastenectví nebo patriotismus je škodlivé, a ještě škodlivější je se k tomu hlásit a to i (snad) anonymně. Stydí se, hlavně za nečešství. Části je to bohapustě jedno, nebo to o sobě alespoň říkají, je jím prostě tzv. “šumafuk”, zda v jakémkoliv srovnání uspěje Čech, Moravan, nebo jakýkoliv cizinec. Toto netečné, opatrné až bojácné vnímání nacionality je předpokládám v tomto státě mimo Čechy (v hranicích království) o něco (otázkou je o kolik) silnější.
Všeobecný národnostní úbytek lze vysvětlit neochotou lidí uvést národnost na sčítacím formuláři. (Národnost je nepovinný údaj). Přes 3 mil. 300 tisíc občanů této možnosti využilo a národnost neuvedlo. Je to o cca 700 000 lidí víc než při posledním sčítání, kdy se nepovinný údaj zavedl.
To ano, ale pokud mi jde o obnovu Moravy ať už v jakémkoli slova smyslu, tak se k ní přihlásím. Asi to Moravané nechápou o co jde. Nevím.
Chápou ,já se domnívám ,že nevěří pokud si napíší moravskou národnost ,že se cokoliv na Moravě změní. Obecně se taky už moc nevěří státu . K moravské národnosti se hlásilo 1,2 mil obyvatel , Morava měla v parlamentu přes 20 poslanců a výsledek – totální likvidace všeho moravského. Neustálé spoléhání Moravanů na národnost či až se moravská strana dostane do PS je zbytečná ztráta času a plýtvání energií .
Pro mne je to velké zklamání. Konec šancí na obnovu zemského zřízení. Určitý podíl na tom mají hašteřivé promoravské strany a hnutí, které se nejsou schopny spolu spojit, nemají charismatické vedení a nedokáží Moravu a Slezsko mladým lidem “prodat”.
Mladým lidem je tato problematika lhostejná, tak jako byla vždycky. Prostě žijí svými problémy a nějaká identita či sebeidentifikace přichází zpravidla až s věkem. Šance na zemské zřízení s dlouhodobého hlediska nepadá podle mého se Sčítáním lidu a vlastně ani se samotnými moravskými stranami a jejich spojením či nespojením. Zakopaný pes je v tom, že lidé na Moravě většinou netuší, že jako země kdy existovala, neví, že tak může být v budoucnu, mnohdy neznají historii ani zeměpis oblasti, kde žijí. A právě v tom může třeba tento web ZzM alespoň v omezené míře přispět ke zlepšení situace.
Konec sanci to rozhodne neni.
Dá se tedy říci, že počet přihlášených se Čechů poklesl o něco málo než o 10%, zatímco počet přihlášených se Moravanů poklesl o více jak 30%. Aktivní kampaň organizovaných skupin, spolků, politických stran a politických hnutí za přihlášení se k moravské národnosti tedy spíše neuspěla než uspěla. Umí někdo odhadnout, zda bez aktivní kampaně by přihlášených Moravanů bylo v censu více nebo méně? Tedy zda kampaň přihlášení se k moravanství spíše pomohla nebo spíše ublížila? Pozn.: Uváděné počty osob se dvěma národnostmi do výpočtu nezahrnuji, protože cítí-li se někdo současně Moravanem i Čechem, svědčí to spíše o jeho dezorientaci v citech než o čemkoliv jiném. Snad cítí-li se někdo současně Moravanem (nebo Čechem, Romem atd.) a Evropanem, lze do jisté míry pochopit, je to podobné, jako když se např. Bavorové cítí současně Němci a současně Evropany.
Nezaškodila by možná analýza, kolik procent obyvatel se necítí Čechy ani Moravany na Moravě a kolik procent je takových v Čechách.
V kombinované formě byl tento pokles u obou národností podobný, tedy přibližně 10 %.
Kombinovanou formu národnostního cítění, tj. cítit se současně Moravanem a Čechem, považuji za problematickou. Buď svoji nacionalitu vnímám zemsky, a jak pak mohu něco cítit k domovině (otčině) a současně k zemi, která moji domovinu podvodně ovládá? Nebo z pohledu Moravana vnímám nacionalitu jako překrývající se státní příslušností (občanstvím), takže v tom mám zmatek, tyto parametry patří přece do dvou různých a poměrně nezávislých kategorií. Pokud vnímám Moravanství jako příslušnost k národu, jak mohu chovat současně nějaký významný citový vztah k národu jinému, navíc národu svých utlačovatelů?
Těch, co vnímají jako svoji vlast (domovinu, otčinu) současně Moravu a současně Evropu (nebo dokonce jen Evropskou unii) je zatím zanedbatelná hrstka, ty zatím pro zjednodušení nekomentuji.
Souhlas. Obojetníky nelze počítat. Ti sedí na plotě a neví na kterou stranu patří. Ty opravdu nelze pokládat za Moravany ani za Čechy. Větší problém vidím v neochotě lidí, se přihlásit k jakékoliv národnosti, jak jsem uvedl “nahoře”.
Je to zklamání a jakékoliv snížení Moravské národnosti je naprostá katastrofa. Zároveň je to ale šance pro Moravské strany. Se snížením národnosti a velkým důrazem na “Moravanství” u Moravských stran, je šance na poslaneckou sněmovnu malá. – z lidí hlasících se pouze k Moravské národnosti bude statisticky pouze 200 000 volit a takový počet nestačí na 5% do sněmovny.
Moravská politická reprezentace musí tedy změnit svůj postoj a uvědomit si, kde se hlasy dají získat a kde ztrácet. Strana Moravané zrácí velkou část potencionálních voličů u SPD, které navíc má ve svém programu zemské zřízení. Moravské zemské hnutí je zase velice neznámé a Morava1918 je.. no o tom se bavit ani nebudu. Naše strany by tedy měly hlavní důraz klást na každodenní problémy lidí a až poté mluvit o samosprávě Moravy.
V tuto chvíli není ve sněmovně “skutečně” levicová strana (Piráty nepočítám)- proto by bylo dobré, kdyby se například Moravské zemské hnutí přeorientovalo na sociální demokracii (ideologii) a pokusilo se nahradit ČSSD. V komunálních volbách nezmiňovat Moravu, pouze problémy dané oblasti. V programu mít samosprávu Moravy na “posledním” místě a v debatách ji zmiňovat pouze stylem “Tento problém vyřešíme takto, takto, takto, zvýšíme na něj rozpočet a pomohlo by zrušení krajů”.
Bez velkého počtu “národních Moravanů” nemá smysl klást důraz na Moravskou samosprávu, protože toto téma přivede pouze národní Moravany a zbytek voličů bude hledat jinde. Pokud Moravská politická strana převezme například ČSSD (Když pravicová vláda České republiky nějakým způsobem selže, šance pro levici bude vyšší), pokud se dostane do sněmovny tak až v případě tvoření vlády mluvit o zemském zřízení, které bude spojeno s řešením problémů jiných, které budou “hlavním” cílem dané Moravské strany.
Za sebe mohu napsat pouze jedno slovo a to je ŠOK ! K národnosti se hlásilo 68,4% obyvatelstva – z toho k české 83,8 % , k moravské 5 % ke slezské 0,2 %.Ubohých 5 % jsem nečekal ani v nejhorších snech a neuklidňuje ani to , že mnozí Češi ( dle reakcí na různých df ) jsou taky celkem z poklesu překvapeni. Nemá smysl si něco nalhávat a nemá smysl to obkecávat. Moravané pokud budou chtít přežít tak si musí pokládat otázky JAK dál a zcela realisticky a bez idealizmu hledat cestu .
Ale i s 5% máte v případě politické strany nárok na vstup do poslanecké sněmovny.
Samozřejmě by se strany nesměly tříštit …
Ano to máte , ale zastávám názor po zkušenostech z devadesátek, že přes PS se obnovení Moravy uskutečnit nedá i kdyby se strany netříštily.
Nesouhlasím. Přes PS je jediná možná cesta. V devadesátkách měla Morava smůlu, že ji nereprezentovali odvážnější a schopnější politici. Jednota moravských politických subjektů je pro úspěch ve volbách nezbytná. Přetavit hlasy těch, co se přihlásili k moravské národnosti, by pro vstup do PS stačilo. Teď jen najít způsob, jak ty lidi přesvědčit.
ok napište jak konkrétně to chcete prosadit přes PS a to nemluvím o tom , že ani těch 350 000 nebudou ochotni volit stejnou stranu. Není to jediná možnost = to je přesně omyl Moravanů kteří se domnívají že se musí jít parlamentní cestou. JE-LI CÍL CESTA SE VŽDY NAJDE .
Politické strany jsou různé a je jich několik v každém teritoriu, v každé obci, pokud nepanuje totalita v podobě vlády jedné strany. Tak to je ze samé podstaty politických stran, nad tím netřeba hořekovat.
Bohužel nejsou charismatičtí politici, kteří by dokázali moravanství oživit. Pan Hýsek je odborník, ale dokáže oslovit jen svoji sociální bublinu. Učebnice pro Moravu, na kterou byla docela úspěšná sbírka, určitě děti na základních školách nenadchne. Mladým lidem tedy Morava nějak uniká. Z výsledku sčítání je mi smutno.
Nejde jen o charsmaticke politiky. Ucebnice je skvela vec, ale je jasne ze na pocitacove hry to nema. Podle me je to otazka predevsim medii. Media do lidi pumpuji dnes a denne tuny materialu. Ve skolach jsou deti uceny k cesstvi. Politici mluvi o Cechach atd. Jsu z Brna, synovec zije take v Brne. Je mu 7 let. Nedavno mne rikal, ze ja mluvim divne. Tak jsem mu to musel vysvetlit, ze on mluvi divne, protoze tak jak mluvim ja v Brne normalni. Bez Moravskoslezske televize to pujde ztezka. Napriklad pan Koudelka z Trikolory navrhuje rozdeleni Ceske televize na dva celostatni kanaly. Cesky a Moravskoslezsky. Kazdy placeny z koncesionarskych poplatku svych zemi (Cechy + Morava a Slezsko). To je podle me dobry napad.
No jo , ale háček je v tom ,že země Moravskoslezská neexistuje a tudiž ani nemůže vybírat koncesionářské poplatky.
Jasne, je to jen stripek do mozaiky. Napad do supliku, ktery se muze hodit a ktery lze predkladat. Da se to treba udlelat podle okresu, obci. Rada lidi je na CT nastavana, protoze CT opakovanene selhava. Neni objektivni, je to moloch s rozpoctem 7mld, a na ktery jsou napojeni jejich kamaradi. Cili se to da pouzit jako napad na reorganizaci CT a vytvoreni konkurencniho verejnopravniho kanalu. Ja treba uz mam jasno v tom, ze koncesionarske poplatky platit nebudu. To radsi nebudu mit televizu ani radio. Nikdo po mne nemuze chtit abych platil Ceskou nacistickou televizu. A vsem Moravanum bych doporucil aby to take zvazili. Mozna by Moravské strany meli zvazit takovou vyzvu vsem Moravanum. A trosku to zase tady zase rozvirit. Proste Ceska televize neplni, tak to neplatte. Samozrejme musi to byt napsano tak aby to bylo v ramci zakona OK.
Souhlasím s vámi, ale Moravskoslezská televize je zatím v nedohlednu, navíc placená z poplatků zemí, které de fakto neexistují. Právně je tu bohužel jen stát, vydávaný za zemi, a to Česko. Mezitím se tu 8 let naváží do televizí a jiných médií středočeský slang a tím, jak to přebírají brněnské formáty typu Radia Free nebo TV Brno 1 ( s akciovou 30% účastí TV Praha ). Není divu, že minimálně spádová oblast Brna nyní mluví a píše tak, jak jsem si to nedovedl nikdy představit. Že proti tomu nebrojí RRTV, Ústav pro jazyk český, politici nebo učitelé, budiž, ale ani moravské strany, hnutí a spolky nemají zájem tuto problematiku řešit, alespoň propagační kampaní.
Odpovídám panu Nyvltovi. V tuto chvíli žádná jiná cesta než přes PS není. Změnit územní uspořádání státu může jen PS a Senát. Aktuálně je v obou silný moravský element. Ano, nejsou to nutně všichni zapálení Moraváci, ale je to něco s čím by se dalo pracovat. Určitou představu jak by se mělo postupovat mám, ale tady to zveřejňovat nebudu.
ještě v 90 roce se tvrdilo ,že pro samostatnost Slovenska není cesta než to odhlasovat v Čechách . Omyl stačil ve volbách jeden slogan Mečiara a už se sedělo u jednacího stolu. Pokud si budeme pořád dokola namlouvat ,že pouze dohoda s Čechem nás může zachránit ,tak přestaneme definitivně existovat.
Jeden slogan Mečiara nestačil ke vzniku Slovenské republiky ani zdaleka. Slováci na rozdíl od Moravanů především nikdy nebyli součástí zemí Koruny Čechů, v kritickém období se rozhodli odlišit svůj spisovný jazyk od českého a postarali se ke konci Velké války o uzavření Pittsburské dohody. V době nacistické okupace se jim podařilo být státem odděleným od protektorátu, v době komunistické totality prosadili federaci v podobě tzv. “společného státu bratrských národů Čechů a Slováků”, na základě toho pak disponovali svojí televizí, rozhlasem, novinami, vydavatelstvími… a pak ano, pak už jen stačil jeden Mečiarův slogan…
Ke tvrzení” “Určitou představu jak by se mělo postupovat mám, ale tady to zveřejňovat nebudu.” – Nejlepší jsou tito tajnůstkáři. Uvidíme, čím nás překvapí 😉
Přesně!. Je třeba hledat novou cestu. Současná nikam nevede, jak se opět potvrdilo.
Ja bych rekl, ze je potreba hledat dalsi cestu. Tu soucasnou neni potreba opoustet. V ni pokracovat dal a k tomu pridat dalsi veci.
Byl jsem v očekáváních opatrný, i když jsem vyloženě pokles nečekal. Těch důvodů je víc, od toho, že otázka na národnost není povinná, přes celkovou „zčechizovanost“ obyvatel Moravy až po to, že vrcholila špička covidu a lidi měli jiné starosti. Nemá teď smysl řešit jednotlivosti kampaně ke sčítání, která byla tu lepší a někde horší. Zásadní ale je, že si na obyvatelstvo nelze takto masivně vzpomenout jednou za 10 let, lidé už dávno mají přesně vědět, co je to moravská národnost ( a neplést si ji se státní příslušností ) a co moravský jazyk ( a nepovažovat to za recesi či provokaci ). Do toho samozřejmě vstupuje lhostejnost, apatie a nezájem obecně o tuto problematiku zdá se v celé ČR.
Myslím, že výsledek není vůbec špatný. Každý 10. člověk na Moravě má moravské povědomí. Je nás stále hodně.
Myslím si, že kampaň byla vedena až moc nacionalisticky, bohatě by stačilo informovat obyvatelstvo, že je tu ta možnost přihlásit se k moravské národnosti. Dělání z obyvatel Moravy občany druhé kategorie bylo podle mě spíše kontraproduktivní. Lidé z mého okolí, co se k moravské národnosti přihlásili politiku ani vlastenectví příliš neřeší, mají svých problémů dost. Domnívám se, že víc moravských symbolů v našich obcích by bylo ku prospěchu. Hlavně nesmíme fňukat a nadávat jak je na nás ten svět nespravedlivý.
Přesně. Hlavně nesmíme fňukat a nadávat jak je na nás ten svět nespravedlivý. Je třeba zapracovat na řešení této, pro Moravu tíživé situace.
promiňte ,ale co konkrétně bylo NACIONALISTICKÉ k vypsání moravské národnosti do sčítacího archu ??? Jak potom nazvat v mediích neustálé protěžování všeho českého ??? Jak jinak chcete nazvat než druhou kategorií občany, kteří se přihlásí ke své národnosti a stát z nich udělá automaticky Čechy ???
Pane Nyvlte, ja si myslím, že tam mělo být něco pozitivního směrem k moravské národnosti, třeba že jsme jeden z nejstarších slovanských národů atd. V dnešní době plné negativ chce normální člověk vidět a slyšet něco pozitivního, proto mám rád Zprávy z Moravy, páč tu pozitiva převažují nad negativy a člověk si čtením těchto zpráv tak trochu odpočine.
V tabulce nahoře je na konci národnost “Romská” se 4458 dušemi a jako druhá pak Moravská s 359621 osobami.
A podívejte se, kolik spolků podporuje národnost Romskou, zatímco národnost Moravská nemůže být v ČR právně uznána.
ok taky mám rád pozitivizmus Zpráv z Moravy. Přesto realita je taková , že Morava a moravanství jsou zcela cíleně likvidovány a čas od času ostřejší slovo či přirovnání neuškodí. Opravdu není např. normální v 21 století , že si občan napíše svoji národnost a stát jej bez jeho souhlasu připočítá k jiné.
Už Stalin prohlásil Neni duležity kdo voli, ale kdo sčétá hlasy. Osobně cajzlom nevěřim, před sčétánim jsem se ptal všeckéch známéch a NIKDO se nehlásil k cajzlom, všeci k moravské národnosti. Bylo by zajimavy najit vésledky v jednotlivéch obcách a zpětně kvuli kontrole je prověřit. Mimochodem, k Moravanstvi se hlásili aj ti, kteři se v minuléch sčétánich hlasili k národnosti cajzlovské.
Nejsem příznivcem konspirací , ale podobně jako Vy koho jsem se ptal ten mi tvrdil , že psal národnost moravskou. Osobně jsem očekával ( i díky povedené propagaci ) , že těch 800 000 – 900 000 uděláme. Čechům nevěřím , ale jít cestou zpochybňování výsledků by nám mohlo spíše uškodit .
Výsledky sčítání jasně hovoří o tom, že drtivá většina obyvatel Moravy se buď hlásí k národnosti české, nebo neuvádí národnost žádnou. Každopádně jsou jim myšlenky moravistů prakticky cizí, ba téměř až obskurní, a jsou se současným stavem v podstatě spokojeni. Změnit to půjde jen těžko a veškeré dosavadní snahy byly spíše kontraproduktivní.
Mimochodem, konspirační teorie o falšování výsledků je naprosto absurdní. Že žijete v sociální bublině, kde se většina lidí hlásí k moravské národnosti ještě neznamená, že stejný postoj zaujímá i většina lidí z Moravy.
Pane Jindro, ten nazev moraviste, to je odkud? Co to presne znamena? Kdybych to chtel napsat o Cesich tak by to bylo cechyste? Nebo o Nemcich? To by bylo jak?
Moravismus je kromě jiných významů také ideologie za obnovu samosprávné Moravy. Jeho příznivci jsou potom moravisté.
A tento nazev vymyslel kdo? Jak se tento konstrukt da aplikovat na jmena jinych narodu? Treba Nemcich? Nemelo by to byt spis moravsti (zemsti) nacionaliste/narodovci/patrioti/vlastenci nebo tak?
Prosím Vás, pane Jindro, jak se podle Vámi vybraného významu slova “moravista” označuje takový obyvatel dřívějších i dnešních (pravda, komunisty formálně už 74 roků společně s Moravou a Slezskem zlikvidovaných) Čech, který usiluje o udržení suverenity tzv. Česka ve smyslu, zahrnujícím i nelegitimně připojená území Moravy a části Slezska? Jak se označuje ten, kdo stále prosazuje ono dnešní podivné Česko i v označení společného státu? Je to českista, čechista, bohemista, českomoravista, českomoravskoslezskista nebo ještě nějak jinak?
“Moravista” byl definován jako termín jazykovědný – podobně jako germanista, slavista, studující z filosofického hlediska jazyk, literaturu, dějiny.
Viz článek Vladimíra Merty z 19. dubna 2017 “Za dobrotu?” na webu Hlas Moravy (číslo 105; 19.4.2017) – odkaz zde:
http://hlasmoravy.eu/category/hlas-moravy-cislo-15-2017/
—
Také doporučuji vrátit se k velmi dobrému článku “Proč ještě nemáme autonomní Moravu?” na webu “O Moravě pro Moravany” – odkaz zde:
https://dalsimoravak.wordpress.com/2014/11/29/proc-jeste-nemame-autonomni-moravu
Mnohé z otázek, které jsou zde diskutovány, tam již zazněly.
Pan Vojtech to vysvetlil velmi dobre. Dekuji. Nazvy Germanista, Slavista, Bohemista znam a vubec mne to v teto souvislosti nenapadlo. Slovo Moravista jsem zachytil z nejakeho duvodu pouze v souvislosti s politikou coz je asi nesparvne uziti jelikoz se jedna a cloveka/znalce kultury/jazyka daneho naroda. Cili Moravismus nebude asi ideologie. Stejne tak Cechysmus. Ten bych puzil v pripade vyrazu pouzivaneho v Cechach – Cechysmus nebo na Morave – Moravismus. Tedy v ramci jazyka.
Jak sleduji celou diskusi, mnozí budou rádi, jak správně uvažovali, až se dozví, že kontrolním výzkumem byla potvrzena manipulace s daty ze sčítání. Odhad skutečného výsledky činí: moravská národnost 820 tis., mor.mateřský jazyk 280 tis.