Moravský Belveder se dočkal obnovy. Oprava zdevastovaného zámečku trvala desítky let

Zámeček Belveder v Lednicko-valtickém areálu

Skončily opravy zámečku Belveder v Lednicko-valtickém areálu. Stavba z počátku 19. století byla zdejší poslední nepřístupnou saletou, tedy drobnou stavbou, které jsou rozmístěny po celém areálu zapsaném na seznamu památek UNESCO.

Otevření zámku má doprovodit společenská akce

Správa zámku Valtice, která opravy zajišťovala, má za sebou hlavní práce. Do dubna se bude zámeček připravovat k otevření pro veřejnost.

„Belveder se po krůčcích spravuje dvacet let, takže jeho otevření je důvodem k oslavě a poděkování těm stovkám lidí, kteří těžce poškozený objekt napadený dřevomorkou a zubem času dostali do dnešní solidní kondice. Otevřeno by mělo být letos od 1. dubna. Na ten den chystáme malou slavnost s cimbálovou hudbou,“ uvedl pro ČTK kastelán Richard Svoboda. Plánovanou součástí akce je slavnostní zahájení výstavy keramiky Jaroslava Homoly a večerní ohňostroj Ivana Martínka. Zda se akce bude konat, záleží na vývoji koronavirové situace.

Do slavnostního otevření je ještě třeba opatřit prostory zámečku základním mobiliářem a umístit v místnostech pět křišťálových lustrů. Prohlídky v Belvederu se správa zámku nechystá organizovat tradiční formou se vstupným. Mělo by se jednat o místo příjemných setkání s kavárnou a stálou degustací nejlepších valtických vín. V osmibokém hlavním sále je v plánu pořádat výstavy výtvarného umění. Uvažuje se o umožnění pronájmu pro soukromé akce.

Letohrádek Belveder byl na takzvaném Liščím vršku u Valtic postaven v roce 1806 pravděpodobně podle návrhu Josepha Hardtmutha, tehdejšího knížecího stavitele a architekta. Belveder byl původně zamýšlen jako centrum bažantnice. Po roce 1945 se stal součástí místního státního statku, byly v něm byty i sklad obilí. Na konci minulého tisíciletí zcela zdevastovaný zámeček převzal památkový ústav. Jeho záchranu zahájil výměnou krovů napadených dřevomorkou a postupnými úpravami interiérů. Kromě záchrany a obnovy samotné stavby bude v budoucnu zapotřebí ještě upravit desetihektarový park, který zámeček obklopuje. Vzhledem ke shodnému jménu se známější památkou v Praze se Belvederu v Lednicko-valtickém areálu občas přidává přívlastek “moravský”, ačkoliv historicky celý areál náležel k Dolním Rakousům.

Zdroj: Správa zámku Valtice, foto: redakce, Wikimedia Commons

Související články

Přečtěte si  Organizátoři Colours of Ostrava zveřejnili jméno dalšího hvězdného interpreta. Do Ostravy dorazí rocková legenda Lenny Kravitz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*