Moravští vědci objevili nový druh muchomůrky

Amanita vladimirii

Vědci z Moravského zemského muzea se nesmazatelně zapsali do dějin světové mykologie. Objev další muchomůrky na Moravě by nikdo nečekal, odborníci přesto potvrdili, poměrně nápadná houba skutečně představuje dosud neznámý druh houby. Dostala jméno podle svého objevitele.

Za objevem nové muchomůrky stojí dvojice pracovníků Botanického oddělení Moravského zemského muzea. Vladimír Antonín a Dalibor Janda ji poprvé sbírali v Beskydech a Javorníkách. V té době však ještě tato záhadná houba neměla jméno.

Popsali ji až mykoložka Hana Ševčíková spolu se dvěma francouzskými mykology, Pierrem-Arthurem Moreau a Jeanem-Michelem Hanss. „Na základě dobře zdokumentovaných sběrů kolegů a také díky vlastnímu nálezu v oblasti Vsetínských vrchů a dalšího sběru z Francie se nám podařilo zjistit, že se jedná o nový druh,“ potvrdila Ševčíková. Článek o objevu vyšel v prestižním časopise Phytotaxa. Houba dostala jméno podle jednoho z objevitelů – Amanita vladimirii.

Jedovatá? Zjišťovat to nebudeme

Při popisu nového druhu byly využity klasické mikroskopické studie i moderní metody multigenové molekulární analýzy. Tato muchomůrka patří mezi pošvatky (muchomůrky s pochvou, ale bez prstenu; pozn. red.) a její holotyp je uložen v herbáři Moravského zemského muzea. Tím se zdejší Botanické oddělení nesmazatelně zapsalo do dějin světové mykologie.

“Je krásná a vzácná, ale zda je jedlá nebo jedovatá, zjišťovat nebudeme. A tak ji, milí houbaři, raději nesbírejte. Kdybyste na ni narazili, tak si ji vyfoťte a radujte se spolu s námi, že o našich lesích víme zase o něco víc,” napsali v závěru zprávy o objevu pracovníci muzea.

Zdroj a foto: MZM

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*