Multižánrový festival v Boskovicích nabízí hudbu i divadlo

Festival Boskovice 2019

Hudbu, divadlo, film, literaturu i výstavy nabízí multižánrový Festival pro židovskou čtvrť, který začal dnes v Boskovicích na Blanensku. Potrvá do neděle, uvedla v tiskové zprávě za pořadatele Anna Mašátová. Letos se koná 27. ročník. Každoročně na festival zavítá kolem 4000 až 5000 lidí. Jeho cílem je propagovat židovskou čtvrť a připomínat pohnutou historii i oběti.

Divadelní žánr ovládnou Divadlo Continuo, Divadlo Naboso, 100 opic, Divadlo Líšeň a další. Zájemci o umění mohou navštívit výstavu sochaře, kreslíře a grafika Karla Nepraše, výtvarníka Víta Ondráčka, expozici Židovských komunit v Československu v 70. a 80. letech, fotografií z přelomových let 1969 až 1989 a další.

20000 židů pod mořem. Divadelní bojovka vytvořená přímo pro festival Boskovice 2019

Filmové bloky jsou podle Mašátové věnované profilu Hynka Bočana, dětským filmům nebo zločinům komunismu.

Mezi hlavní účinkující festivalu patří americký muzikant Ceschi, slovenská písničkářka Katarzia, kladenská kapela Zrní, hudebník Ventolin, slovenská hudebnice Sisa Fehérová s projektem Bardo nebo česká hudební skupina Kalle ve speciální rozšířené sestavě.

Kromě hudby a tance nabídne festival film, divadlo, ale také čtení, besedy, výstavy, dílny pro děti i dospělé, komentované prohlídky židovské čtvrti nebo cyklistický výlet. “Katarzia zahraje s kapelou v Boskovicích krátce po tom, co se jako první slovenský interpret představí na renomovaném barcelonském festivalu Sónar,” řekla Mašátová.

Rapper Ceschi Ramos se už na festivalu objevil sólově. “Udivoval rychlostí, s jakou byl schopný přeskakovat z hip hopu do folkově křehkých písniček. Tentokrát přijede s doprovodnou kapelou Anonymous Inc a zahraje energicky nadupaný set mezi hip hopem, rockem i popem,” uvedla Mašátová.

Představí se i hudebník Ventolin. “K živému hraní používá staré samplery, analogové syntezátory a archaické drum machiny. Milovník primitivního zvuku detroitského techna, italského i indického diska osmdesátých let a kulturní antropolog představí svou alternativní diskotéku,” doplnila Mašátová.

Zdroj a foto: Festival-Boskovice

Související články

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*