Myslivec zabíjel na jihu Moravy chráněné ptáky, soud mu dal podmínku

Luňák červený otrávený v dubnu 2021. První nalezená oběť traviče z Milovic.

Tři roky podmíněně s odkladem na tři roky. Takový rozsudek si tento týden vyslechl muž, který dlouhodobě trávil dravce prudce jedovatým karbofuranem. Rozsudek okresního soudu v Břeclavi je pravomocný. O případu informovala Česká společnost ornitologická.

Nezaměnitelní dravci, kteří se vyznačují úžasnou leteckou akrobacií. Luňáci červení patří k nejvíce pozoruhodným dravcům, které lze v moravské krajině sledovat. Dva z těchto majestátních ptáků se stali obětmi chovatele holubů a myslivce z Milovic na jižní Moravě.

Třiasedmdesátiletý muž dlouhodobě pokládal u svého domu slepičí vejce a mrtvé holuby napuštěné prudce jedovatým karbofuranem. Návnady umisťoval na travnatou veřejnou plochu vedle lesní cesty, kterou místní obyvatelé často využívají k procházkám a venčení psů.

„Jeho první nalezenou obětí byl v dubnu 2021 luňák červený vybavený vysílačkou, která signalizovala, že se luňák už nějaký čas nepohnul z místa. Následně jsme nedaleko něj s pracovníky AOPK ČR a CHKO Pálava našli pozůstatky dalšího luňáka, dvě mrtvé lišky a zbytky z holuba jako návnadu. Případ si převzala policie,“ informovala psovodka ČSO Klára Hlubocká, která je specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich zvířecích obětí.

Otrávený luňák byl vybaven vysílačkou, která signalizovala, že pták se delší dobu nepohnul ze své pozice.

Návnady ohrožovaly i psy

V dalších týdnech a měsících začala na lokalitě přibývat další otrávená zvířata a policisté zužovali okruh možných podezřelých, kteří by měli důvod dravce trávit. Jako nejpravděpodobnější pachatel se jim jevil starší myslivec a chovatel holubů a drůbeže.

Na konci května 2022 jsme na žádost kriminalistů asistovali při domovní prohlídce u podezřeléhoNašli jsme nádobu s karbofuranem, injekční stříkačky a plato od vajec, do kterých muž vpichoval jed,“ popsala Hlubocká.

Během výslechu se podezřelý muž plně doznal. „Uvedl, že jako osoba věnující se dlouhodobě chovu holubů a drůbeže, a rovněž věnující se dlouhodobě myslivosti, aplikoval karbofuran injekční stříkačkou do slepičích vajec a mrtvých holubů, které pokládal jako návnadu u svého pozemku v úmyslu hubit škůdce jeho chovu holubů a drůbeže,“ uvádí usnesení o zahájení trestního stíhání z 30. června 2022.

Usnesení a následně i rozsudek mimo jiné uvádí, že muž dvěma luňákům červeným, dvěma liškám obecným a třem kunám skalním „způsobil usmrcení způsobem přivozujícím nepřiměřenou bolest a utrpení“. Muž byl obviněn ze tří trestných činů – přechovávání omamné a psychotropní látky, týrání zvířat a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Za to mu hrozilo až šest let ve vězení. Soudkyně Okresního soudu v Břeclavi mu 13. října 2022 vyměřila tři roky podmíněně s odkladem na tři roky.

Teprve druhé odsouzení traviče, opět podmíněně

Ornitologové připomněli, že se jedná teprve o druhého odsouzeného traviče dravců v celé republice. Prvním byl rybníkář z Klatovska, kterému v roce 2021 soud vyměřil trest dva a půl roku podmíněně s odkladem na tři a půl roku za otrávení dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých karbofuranem u Mečichova na Strakonicku v roce 2019. Travič se k činu nepřiznal.

Přečtěte si  Unikátní most u Napajedel roste: Konstrukce v barvě Golden Gate se posouvá o dalších 46 metrů

Trávení volně žijících zvířat je podle ornitologů v České republice značný problém. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 115 případů, jejichž obětmi se stalo 526 zvířat. Traviči většinou používají jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané pro přílišnou jedovatost, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka.

Luňák červený letos otrávený na Hodonínsku, pravděpodobně karbofuranem. Pták zahynul dříve než stačil pozřít otrávené sousto. 

Karbofuran zabíjí až čtyři živočichy v řadě, lze tak nalézt zvířata, která se otrávila pozřením části jiného otráveného živočicha. „Karbofuran je velmi silný jed, který hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků, přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce,“ popsala psovodka Hlubocká.

Dva psi Kláry Hlubocké, Chesapeake Bay retrívři Victory a Irbis, jsou speciálně vycvičení, aby své psovodce nález pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby nevdechli jedovaté výpary. Každý výjezd je pro ně velkým rizikem, a to nejen kvůli otráveným návnadám.

„Psí jednotka ČSO se kromě otrav zabývá i dalšími druhy ptačí kriminality, nejčastěji zástřely, ale v poslední době se také setkáváme se zakázanou praktikou chytání do želez. Pokud by pes stoupl do nastražených želez, znamená to pro něj v lepším případě konec kariéry,“ doplnila Hlubocká.

Pes ČSO Victory a výsledek pátrání u obce Mastník na Třebíčsku

ČSO letos ví už o několika případech chycení ptáků do nastražených želez. „Jestřáb lesní se chytil do želez na Strakonicku a káně lesní na Žďársku. Oběma případy už se zabývá policie. Také evidujeme jedno podezření na chycení do želez, kdy byla nalezena mrtvá samice čápa s useknutou nohou,“ říká Hlubocká, která dodává, že líčení želez je trestný čin.

Většinu případů ptačí kriminality z databáze ČSO tvoří otravy. Ornitologové od začátku roku evidují 57 otrávených zvířat, z toho je 21 savců a 36 ptáků – většinou jde o dravce. Reálný počet otrav je přitom podle nich nepochybně vyšší. Už jen proto, že disponují pouze jedinou psovodkou.

Zdroj a foto: ČSO, Klára Hlubocká

Doporučujeme


3 Comments

    • Zabíjel chráněné ptáky na jihu Moravy – dostal podmínku. Na jihu Arabského poloostrova by mu možná urazili ptáka…

  1. Nenávist k ptákům, zvířatům nebo k lidem jiného názoru či k lidem vůbec má tytéž konsenkvence.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*