Na jihlavskou radnici se vrátí “cimbál”, za komunistů ho nahradil srp a kladivo

Radniční věž v Jihlavě prochází rekonstrukcí, získá zpět i svůj zvon.

Na věž jihlavské radnice se vrátí cimbál. Mísovitý zvon podobný zvonkohře projde obnovou během června. Rekonstrukcí prochází také hodinový stroj v kostele sv. Ignáce.

V loňském roce město opravilo společně s první polovinou střechy radnice také věž s hodinami. Pod ciferníkem z 90. let minulého století byl nalezen ciferník původní z konce 18. století, který na místě po obnově zůstal. V letošním roce město pokračuje opravou druhé poloviny střechy směrem k lesoparku Heulos.

Cena za obnovu cimbálu se pohybuje kolem čtyřiceti tisíc a postará se o ni firma Časo-Míra Janků. První část opravných prací proběhla již na začátku května a hodiny by měly začít odbíjet během června. „S ohledem na své předchozí dobré zkušenosti jsem objednal nová elektromagnetická odbíjecí kladiva od pražské firmy Spel. Na jejich vývoji a výrobě jsem se před lety osobně podílel. Jejich velkou výhodou je i zvýšená odolnost proti povětrnostním vlivům,“ uvedl Miroslav Janků z firmy Časo-Míra Janků.

„Jihlavanům byl dodnes nejznámější zvuk zvonů na kostele sv. Jakuba, po rekonstrukci budou odbíjet i oba zvony na kostele sv. Ignáce. Nejpřesnější čas však bude mít radniční věž, jejíž hodiny jsou napojeny na satelit s atomovým časem,“ doplnil náměstek jihlavské primátorky Martin Laštovička.

Rudá vlajka místo zvonu

Podle jihlavských historiků se nedá přesně určit, kdy se po jihlavském náměstí zvuk cimbálu rozléhal naposledy. Nejpozději to mohlo být před “vítězným únorem” 1948. „Zvon zde určitě nebyl po roce 1948, protože tehdy radnici mohla dominovat pouze obří rudá vlajka se srpem a kladivem. Nepamatují to ani moji rodiče, kteří bydleli v Kreclu,“ uvedl zastupitel města a nadšenec do jihlavské historie, architekt Jaroslav Huňáček, který se podílel na obnově radnice v roce 2004–2006.

Zdroj a foto: město Jihlava

Související články

Přečtěte si  Zlín plánuje snížení daně z nemovitosti

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*