Na led na přehradách ještě nevstupujte, varují moravští vodohospodáři

Tloušťka ledu je nedostatečná, na některá místa je vstup úplně zakázán, upozornilo Povodí Moravy.

Tvořící se led na vodních nádržích láká k zimním radovánkám. Vodohospodáři z Povodí Moravy ale varují, že tloušťka ledu je zatím nedostatečná. Vstup na vodní plochy některých nádrží je navíc úplně zakázán.

Na led ještě nechoďte

Vlivem nízkých teplot dochází k zamrzání hladin vodních nádrží, řek a k zamrzání dochází i na jezových zdržích. Vstup na ledovou plochu ale představuje vždy riziko. “V současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec,” upozornil tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Přestože by během následujících dní mělo dle předpovědi mrznout, ledová celina může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak prolomení ledu i při mírném zatížení. “Vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je v každém případě pouze na vlastní nebezpečí,” dodal Chmelař.

Moravští vodohospodáři dále upozorňují, že přehrady Bojkovice, Boskovice, Fryšták, Hubenov, Karolinka, Koryčany, Landštejn, Mostiště, Nová Říše, Opatovice, Slušovice, Vír a Znojmo slouží jako vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy, kde platí zákaz vstupu obecně.

Zdroj a foto: Povodí Moravy

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*