Brněnské letiště zavedlo opatření proti koronaviru. Na Ostravsku je v karanténě jeden člověk

ilustrační snímek

V Moravskoslezském kraji je aktuálně podle záznamů hygieniků v karanténě jeden člověk, který se vrátil z Itálie. Po Číně a Jiní Koeji je momentálně zemí s třetím nejvyšším počtem lidí nakažených novým typem koronaviru. Sdělila krajská hygienička Pavla Svrčinová.

Podle ní se hygienici řídí doporučením ministerstva zdravotnictví. Speciálně postupují právě u občanů, kteří se vracejí z Číny, Jižní Koreje a také dvou italských oblastí, konkrétně z Lombardie a Benátska.

Po příletu z Číny, Koreje, Lombardie či Benádska je doporučeno zůstat doma a sledovat zdravotní stav

Pokud se tito lidé vrátí, nemají žádné klinické příznaky, tak jim doporučujeme, ať si vezmou home office a sledují si zdravotní stav. Hodnotíme ale také to, co ten člověk dělá. Pokud se jedná o člověka, který má ve své profesi úzký kontakt s lidmi jako například fyzioterapeut, masér či kadeřník, tak jim vystavujeme karanténu,” uvedla Svrčinová.

Podle ní se případy vždy posuzují individuálně. Od 5. února hygienici museli rozhodovat o 42 lidech, kteří se vrátili ze zemí s rozšířenou nákazou koronaviru. V karanténě skončilo 32 lidí, u dalších se situace řešila jiným opatřením, byli například v pracovní neschopnosti. U některých už karanténa skončila. Většina lidí je při karanténě doma, ale například pro studenty VŠB-TUO škola vyčlenila pro karanténu objekt v ulici Dr. Malého.

Zatím se všechna podezření podařilo vyvrátit

Také ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice ve Zlínském kraji Jana Hošková potvrdila, že se hygienici řídí doporučením ministerstva zdravotnictví. “Například se vracejí studenti z Milána, nebudou chodit do školy. Firmy dávají home office,” uvedla Hošková. Lidé podle Hoškové také s ohledem na vývoj v Itálii ve zvýšené míře hygienikům telefonují a mají zájem o informace.

Na brněnském letišti zavedli opatření pro lety z italského Bergama

Na letišti v Brně se od středy zvýší nad rámec dosavadních opatření dohled u linky z italského Bergama, důvodem je to, že se v Itálii šíří koronavirus. Novinářům to dnes po zasedání krajské bezpečnostní rady řekl hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD). Podle něj bude k dispozici lékař pro cestující s možnými potížemi, zaměstnanci letiště dostanou ochranné pomůcky. Záchranná služba bude mít připravený speciální tým. Z Bergama do Brna létá jedno letadlo ve středu a druhé v neděli.

Přečtěte si  Veletrh URBIS 2024 se zaměří na zavádění inovací v oblasti veřejné správy, energie a dopravy

Bezpečnostní radu Jihomoravského kraje svolal kvůli situaci v Itálii, kde na koronavirus zemřelo už sedm lidí a stovky lidí jsou nakaženy, hejtman Bohumil Šimek (ANO). Jednání se zúčastnili zástupci kraje, ale také zdravotníci a další. “Projednali jsme téma koronaviru a nad rámec běžných opatření jsme se dohodli nastavit další opatření. Při přistání z Bergama bude na místě lékař, který bude schopný nabídnout pomoc a konzultaci cestujícím, kteří budou nachlazení nebo budou mít teplotu,” uvedl Hanák.

Nyní se na letišti prováděl klasický úklid a cestující dostali ohledně koronaviru letáčky s informacemi ve více jazycích. Podle Hanáka se budou projednávat další opatření, aby zaměstnanci letiště dostali ochranné pomůcky, jako jsou například roušky nebo jednorázové rukavice. “Záchranná služba bude držet v pohotovosti tým, který může případné nakažené cestující odvézt do krajských nemocnic,” doplnil Hanák. Dodal, že lety z Bergama přistávají v Brně ve středu a v neděli a cestující se nesetkají s pasažéry žádných jiných letů, takže budou v odbavovacím prostoru sami. Hanák zdůraznil, že opatření jsou preventivní a není potřeba podléhat panice.

Ředitel jihomoravské hygienické stanice David Křivánek řekl, že v kraji žádný případ koronaviru není a ani není nikdo v karanténě. Všechny případy, u kterých hrozilo podezření, se podařilo vyvrátit, uvedl Křivánek.

Epidemie koronaviru vypukla koncem loňského roku v Číně, kde od té doby zemřelo už přes 2500 lidí a nakazilo se kolem 77.000 lidí. Oběti hlásí i další země, jako například Jižní Korea nebo Írán. V Itálii zemřelo na koronavirus sedm lidí, v zemi je na 300 nakažených. Více než dvě třetiny nakažených jsou v Lombardii, v níž leží i Bergamo. V ČR bylo dosud na koronavirus testováno 86 lidí a všechny vzorky byly negativní.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: twenty20

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*