Na řadě míst Moravy se chystají připomínky třicátého výročí Listopadu 1989

Olomouc v listopadu 1989

Na řadě míst Moravy si lidé v neděli připomenou třicáté výročí začátku převratných událostí konce roku 1989. Vzpomínkové akce Dne boje za svobodu a demokracii jsou spojeny také s rokem 1939, kdy proti studentům zakročili nacisté.

V moravské metropoli se chystá řada připomínek

Lidský řetěz na Náměstí svobody

Například centrum Brna v neděli ožije díky mnoha připomínkám třicátého výročí pádu komunistické totality. Akce připravují studenti, univerzity i divadla. Lidé se mohou účastnit debat, podívat se na koncerty či se zapojit do lampionového průvodu.

V neděli v poledne se změní jméno parku za Místodržitelským palácem, nově ponese jméno Danuše Muzikářové, dívky zastřelené 21. srpna 1969 při demonstraci k výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. O hodinu později se lidé sejdou u památníku tří odbojů před budovou bývalého zemského soudu, kde se koná vzpomínkové shromáždění u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.

Po 13:00 začne náměstí Svobody a jeho okolí ožívat díky největší brněnské akci k 17. listopadu, kterou připravují studenti vysokých škol. Cílem Brněnského sedmnáctého je upozornit na to, že svoboda není samozřejmost. “Stačí sledovat dění v ostatních zemích světa, všímat si kroků vrcholných představitelů států a mělo by nám všem být jasné, že bez aktivní občanské společnosti se demokracie může potichu ubírat záhadnými směry,” vzkazují pořadatelé.

Hlavní pódium na náměstí nabídne kapely, písničkáře i projevy, které přednesou například rektoři univerzit. Zazní hymna i Modlitba pro Martu. Vedlejší scény budou v Alfa pasáži nebo Domě pánů z Lipé. Po 17:00 vyrazí z náměstí lampionový průvod, který projde důležitá místa listopadu 1989 a zamíří na Kraví horu.

Už v sobotu začne v kině Scala Festival 30 let svobody pořádaný Masarykovou univerzitou, nabídne zejména debaty s pamětníky, ale třeba i výstavu archivních materiálů a střihový dokument. Festival pokračuje i v neděli a pondělí.

Nedělní večer lze uzavřít třeba koncertem v katedrále nebo programem v Centru experimentálního divadla, kde od 16:00 do půlnoci potrvá akce nazvaná Třicet. Postupně bude debatovat 30 osobností. Lidé mohou přicházet i odcházet dle libosti, vstup je volný, uvedla mluvčí Husy na provázku Alžběta Nagyová.

Ostravsko nabídne bohatý program

Připomínky se chystají také na Ostravsku. 17. listopadu v ostravském Domě umění vzpomenou Jiří Geršl, Jan Král nebo Ivan Motýl, jaká byla sametová revoluce v Ostravě. Kulturní program spojený s touto událostí však nabídne i další zajímavé události.

Největší akce proběhne na ostravském Masarykově náměstí, kde od pátku 15. 11. do pondělí 18. 11., vždy od 10 do 20 hodin, budou k vidění besedy, přednášky, scénické čtení, výstava, workshopy, projekce, komponované pořady, divadelní představení i happening s lidským řetězem, který bude připomínat ten, jenž byl v Ostravě vytvořen v listopadu 1989.

V Ostravě a blízkém okolí se chystají i další akce. Informujeme o nich v tomto článku.

Zlín oslaví výročí desítkami akcí

Na několika místech Baťova města se od 30. října do 21. listopadu uskuteční řada akcí. K oslavám se připojí i studentský průvod a zlínské kostely.

Jedním z nejdůležitějších momentů oslav 30. výročí pádu komunismu bude odhalení lavičky Václava Havla na Gahurově prospektu. Ta se stane dalším trvalým odpočinkovým místem pro setkávání a dialog v duchu idejí Václava Havla.

V neděli 17. listopadu, v Den boje za svobodu a demokracii se před radnicí u Pomníku obětem totality uskuteční slavnostní pietní akt. Na přípravě oslav 30. výročí sametové revoluce se podílí několik zlínských organizací a statutární město Zlín. K účasti je zvána široká veřejnost.

Přečtěte si  Vodohospodáři se připravují na možné povodně. V pátek se zastaví provoz na Baťově kanálu

V kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních svazích probíhá od 14. listopadu výstava Nezapomeňme, která se vztahuje k listopadu 1989. Kolegium Paměti národa zve veřejnost na diskusní setkání na téma Sametová revoluce a její odkaz pro současnost. Kam jsme se za 30 posunuli a jakou povahu má současná demokracie? O tom mohou lidé diskutovat s těmi, kdo se změny režimu tenkrát aktivně účastnili.

Olomouc chystá happening, festival i pietní akt

Třicet let od sametové revoluce oslaví Olomouc velkolepě. Město spolu s dalšími institucemi připravilo nabitý program. Ten v režii města startuje 14. listopadu prezentací knihy o listopadových událostech 1989 v Olomouci. Veřejnost čekají besedy, projekce, komponované pořady, divadelní představení i koncerty.

O úvodní bod programu oslav výročí se postará prezentace knihy Olomouc v roce 1989 kolektivu autorů pod vedením historika Miloslava Čermáka. Listopad 1989 v Olomouci v dokumentární fotografii připomene výstava autorů ateliéru Jiřího Fraita, Radovana Mikuly, Ludvíka Mazura a Mileny Valuškové. Výtvarnou kulturu zachycující období 50.–80. let v kontrastu s aktuálním uměním představí výstava Cesta ke svobodě. Obě výstavy hostí prostory domu v Pavelčákově ulici.

V programu nechybí pietní akt u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii, který se v neděli 17. listopadu odehraje na Žižkově náměstí. Hlavním centrem oslav kulatin svobody se stane Palachovo náměstí. Scénář šestihodinového programu s názvem Happening 30 let svobody a demokracie zaplní šňůra koncertů, prokládaná vzpomínkami hlavních aktérů listopadu 1989 v Olomouci a stávkového výboru. Promítat se budou dobové dokumenty a v podání Divadla Tramtarie si mohou diváci připomenout typické výjevy a neduhy socialismu. “Návštěvníci mohou ochutnat i něco z retro gastronomie a těšit se na koncert Jaroslava Nováka s revivalem písní Karla Kryla nebo vystoupení Jiřího Schmitzera, který se představí speciálním acoustic-punk koncertem,” popisuje Radim Schubert z oddělení kultury magistrátu. Symbolicky v 17:11 se pietně rozezní olomoucké zvony. Vyvrcholením oslav na Palachově náměstí bude videomapping Svobodná Olomouc a koncert olomoucké kapely Nylon Jail.

V rámci doprovodného programu je možné vyrazit i na prohlídku městem. S podtitulem Od Vítězného února k sametovému Listopadu 1989-2019 absolvují zájemci prohlídkový okruh “socialistickou” Olomoucí. Atmosféru sametové revoluce připomene i Noc divadel. O program se postarají Moravské divadlo Olomouc, Divadlo Tramtarie, Divadlo na cucky nebo Nabalkoně Kabaret. Netradiční divadelní program slibují umělecká představení i noční prohlídky, tematické diskuse a přednášky. A prožít bude možné i Sametovou klubovou noc. Koncerty, umělecké výstavy, diskuze a performance budou inspirovány událostmi 17. listopadu 1989 v olomouckých ulicích. A na dva večery se město promění také ve festivalový areál, v sedmi klubech se odehraje dvaadvacet koncertů. Oslavy doprovodí i Street Art Festival. Ve třech dnech představí trilogii příběhů o Františku Vaňkovi, literárním alteregu Václava Havla, s názvem Audience, Vernisáž a Protest. „Půjčili jsme si jej, abychom vzdali hold největší osobnosti sametové revoluce, a oslavili 30. výročí,“ vysvětlují organizátoři.

Zdroj: ČTK, Zlín, Olomouc, foto: archiv Masarykovy univerzity, SOkA Zlín, Olomouc

Doporučujeme


1 Comment

  1. Největší demonstrace na Moravě byla v Brně za obnovu samosprávné Moravy. Tuto událost/ demonstraci si jistě nikdo připomínat nebude. Oslavy proběhnou podle pražského scénáře.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*