30 let od Sametové revoluce: Ostravsko nabídne bohatý program

Listopadové události v Ostravě

Celá republika si v listopadu připomene významné výročí. V neděli 17. listopadu uplyne přesně třicet let od okamžiku, který se nesmazatelně zapsal do dějin. Na Sametovou revoluci se bude vzpomínat i na Ostravsku.

Loňský rok se nesl ve znamení oslav sta let od vzniku Československé republiky, ten letošní zase patří Sametové revoluci, díky níž padl komunistický režim, otevřely se hranice a plánovaná ekonomika se změnila na tržní. Taky padla cenzura a nastala řada dalších změn, které dnes už vnímáme jako naprostou samozřejmost.

Jaká byla sametová revoluce v Ostravě?

Na to 17. listopadu v ostravském Domě umění vzpomenou Jiří Geršl, Jan Král nebo Ivan Motýl. Kulturní program spojený s touto událostí však nabídne i další zajímavé události.

Největší akce proběhne na ostravském Masarykově náměstí, kde od pátku 15. 11. do pondělí 18. 11., vždy od 10 do 20 hodin, budou k vidění besedy, přednášky, scénické čtení, výstava, workshopy, projekce, komponované pořady, divadelní představení i happening s lidským řetězem, který bude připomínat ten, jež byl v Ostravě vytvořený v listopadu 1989.

Diskuze dnešních studentů se studenty z období revoluce

Na scéně se v rámci projektu SametOVA!!! objeví i bývalí studenti, kteří budou diskutovat s těmi dnešními. Do programu se zapojí i České televize Ostrava, Ostravská univerzita, Vysoká škola báňská, Janáčkova konzervatoř v Ostravě či Archiv města Ostravy. Vrcholem pak bude nová hra Tomáš Vůjtka.

Dopisy Olze v Karviné

Sametovou revoluci si však nebudou připomínat jen v Ostravě, ale také v dalších městech. Například v Karviné se 15. listopadu návštěvníci mohou těšit na akci zvanou Dopisy Olze, během níž zazní hudba světových i českých autorů, která bude prokládána čtenou korespondencí Václava Havla v podání české herečky Valérie Zawadské.

Koncerty v Orlové a Havířově

V sobotu 16. listopadu se v orlovském Evangelickém kostele u příležitosti výročí odehraje koncert Sametový permoník a v havířovském Kulturním domě Radost se o den později uskuteční speciální koncert v podání Doležalova kvarteta.

Autor: pes Foto: wikimedia.org, ostrava30.cz

Související články

Přečtěte si  Varhany z ostravské katedrály míří do Košic. Utržená částka doplní probíhající sbírku na nové

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*