
Po dlouhých letech se na hůře přístupné svahy Stolové hory vrátilo stádo ovcí a koz. Volná pastva patří k tradičnímu obrazu pálavské krajiny, pomůže také zdejším stepním druhům, včetně ikonických kosatců a konikleců.
Pasoucí se stáda zvířat patřila k pálavské krajině po staletí a i díky nim je zdejší příroda tak pestrá. Pastva a pohyb zvířat totiž udržuje bohatou mozaiku druhů a brání zarůstání stepí keři a stromy. V dnešní době zajišťuje pastvu Agentura ochrany přírody a krajiny ČR jako součást péče o rezervace. Pracuje s pečlivým načasováním i výběrem lokalit a druhů hospodářských zvířat.
V posledních letech se ovce, kozy, koně i poníci pásla na zhruba stovce hektarů v trvalých či dočasných ohradách. Letos ochranáři přišli s novinkou, volnou pastvou stáda ovcí a koz v národní přírodní rezervaci Tabulová, jejíž část tvoří právě Stolová hora.
„V dnešní době není mnoho pastevců, kteří jsou schopní pást ovce a kozy bez ohradníku na volno, jen s pomocí pasteveckých psů. Proto jsme rádi, že se nám podařilo domluvit právě takovou pastvu v jedné z našich nejvýznamnějších rezervací na Stolové hoře,“ říká Jiří Kmet z AOPK ČR. „Vybudovat funkční ohradníky na těžko přístupných svazích by bylo prakticky nemožné,“ dodává.
Pastva pomůže přírodě
Botanička Helena Prokešová vysvětluje, proč je taková péče nutná. „Pastva ovcí a koz pomůže zdejším stepním společenstvům a vzácným druhům. V dalších letech by na těchto místech mělo růst třeba více konikleců velkokvětých nebo kosatců skalních písečných,“ přibližuje Prokešová.
Zhruba sedmdesát ovcí a koz pod dohledem pastevkyně se dvěma ovčáckými psy se dopoledne a navečer přesouvá mezi nočním a denním košárem, postupně tak během května a června vypasou západní i východní svahy Stolové hory. „Udržet stádo pohromadě v takto navštěvované lokalitě není zcela jednoduché. Žádáme proto všechny turisty a návštěvníky, aby na území rezervace chodili se psy pouze na vodítku,“ dodává na závěr Jiří Kmet.
Do národní přírodní rezervace Tabulová patří Stolová hora a sedlem oddělený Růžový vrch se zříceninou Sirotčího hrádku. Hlavním důvodem ochrany této části Pálavy jsou různé typy stepí. Mezi vzácné a ohrožené druhy, které zde rostou a žijí, patří hvozdík Lumnitzerův, koniklec velkokvětý, kosatec skalní písečný a šalvěj etiopská, kobylka sága, roháč obecný či střevlík uherský.
Zdroj a foto: AOPK
Buďte první kdo přidá komentář