Na zámcích v Lysicích a Rájci právě rozkvétají kamélie. Letos zůstanou návštěvníkům skryty

V zámeckých sklenících v Lysicích a v Rájci nad Svitavou, které jsou v současné době z důvodů protiepidemických opatření veřejnosti nepřístupné, nakvétají stromy a keře půvabných kamélií. Rostliny zůstávají uvězněny před zraky návštěvníků a potěšit se jejich krásou mohou jen zahradníci, kteří o ně pečují. Za běžného provozu by v tuto dobu proudili zámeckými skleníky návštěvníci lační po kráse těchto až exotických a v mnohém neprobádaných rostlin.

Lysické stromky unikly válečné zkáze Drážďan

Skutečnou raritou jsou stromy kamélií ve skleních v Lysicích. Do kompletně obnovené oranžérie zámku Lysice byly kamélie převezeny z Karlových Varů v letech 1996–97. Jedná se o šestici vzrostlých exemplářů dosahujících výšky téměř pěti metrů. Karlovy Vary však nebyly původním místem, kde byly tyto stromy kamélií pěstovány, už máme potvrzeno, že v období 2. světové války byly právě převozem z Drážďan do Karlových Varů uchráněny před bombardováním.

Zámecká sbírka v Lysicích obsahuje nejen těchto šest vzrostlých stromů kamélií, ale i několik desítek kaméliových keřů cca 40 odrůd. Zámecké zahradnictví v Lysicích spolupracuje s německými zahradníky ze Saska a společnými silami vyšlechtili dokonce kamélie, které voní a tyto jsou pro vlastnost – vůni, kterou běžné kamélie postrádají, více hodnoceny a ceněny.

Více než 500 rostlin v Rájci

Zámecká sbírka kamélií Rájci nad Svitavou se zrodila na základě historické tradice pěstování květin a tropických rostlin místními zahradníky zaměstnanými rodinou Salm-Reifferscheidt. V roce 1973 byly na zámek přivezeny, z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy, matečné rostliny kamélií. Současný soubor obsahuje více jak 250 klasických i méně známých odrůd kamélií, zastoupených ve více než pěti set rostlinách.  Staré kamélie (zvané matky) jsou vysázeny ve velkých nádobách a každoročně se dvakrát stěhují. V pozdním jaře ze skleníku na záhon pod širým nebem a na podzim zpět do skleníku.

Kamélie je poměrně náročná rostlina, která má své „mouchy“. Udržet sbírku v dobrém stavu je velké umění. Zámecký zahradník se zabývá šlechtěním kamélií, sprašuje jejich květy, vysévá semena a hodnotí výsledky, ale také množí kamélie řízkováním. V době největšího květu, koncem února a začátkem března je královna zimních květin součástí historických zámeckých interiérů. V letošním roce to bohužel není možné, proto jsme pro naše návštěvníky připravili aspoň kaméliové prodejní okénko, které je otevřeno po zazvonění každou středu, čtvrtek a pátek od 10 do 15 hodin. Kamélii si v Rájci nejen zakoupíte, ale získáte i cenné rady jak na její pěstování a péči. Rájecký zámek připravuje také on-line prohlídky, aby tato kvetoucí nádhera milovníkům kamélií ani letos neunikla.

Přečtěte si  Přípravy Baťova kanálu na hlavní plavební sezónu finišují. Plavby začnou 1. května

Kamélie japonská – je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. V Evropě začala být známá od osmnáctého století. V 19. století bylo sbírání kamélií zálibou nejen šlechty, ale i jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly speciální skleníky a kvetoucí rostliny se používaly k výzdobě zimních zahrad. Kamélie, které mají jednoduché či plné květy v různých barevných variantách, mají jeden velký nedostatek – nevoní. Květy kamélií byly ozdobou plesových šatů na evropských dvorech, ale pro samuraje znamená tento květ symbol smrti a znovuzrození. Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Přestože paneláková éra kaméliím příliš nepřála, nevyhovuje jim příliš suchý a přetopený interiér, jsou kamélie v posledních letech velmi vyhledávanými květinami.

Autor: red Zdroj a foto: Zámek Lysice, Národní památkový ústav

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*