Na znojemské Mikulášské náměstí se vrátí kašna. Stát by měla do konce roku

V trojúhelníkovém cípu na Mikulášském náměstí, kde se sbíhají ulice U Branky a Velká Mikulášská zaujme své místo kamenná kašna, jejíž výstavbu zahájí město Znojmo ještě letos. Vybrané místo pro vodní prvek není náhodné. Historicky se zde kašna nacházela až do roku 1897. Právě díky její dochované fotografii bylo možné vypracovat poměrně přesný návrh repliky.

Raně novověká kašna původně čtvercového, posléze oktogonálního půdorysu s masivním středovým hranolovým dříkem se skosenými hranami stávala ve východní části dnešního náměstí, ve vidlici ulic Velká Mikulášská a U Branky. Tento prostor býval oddělen od bezprostředního okolí kostela (nejstaršího městského hřbitova) ohradou. V letech 1877-1945 neslo toto menší prostranství název Sealsfieldovo náměstí. V roce 1897 byla kašna odstraněna a nahrazena litinovou pumpou. Je nicméně originálními plány a fotograficky dokumentována,” vysvětluje historický kontext znojemský zastupitel a historik Jiří Kacetl.

V roce 2011 bylo na rekonstrukci kašny v historické podobě podle projektu Ing.arch. Rudolfové vydáno pravomocné závazné stanovisko orgánu památkové péče. Obnova bude realizována na podzim tohoto roku. „Do stavby investujeme více než 3,5 milionu korun. Schválili jsme již výsledek výběrového řízení a po podpisu smlouvy tak nic nebrání zahájení stavby. Do konce roku bychom již měli mít ve Znojmě další vodní prvek,“ informoval starosta Znojma Jakub Malačka. Stavbu kašny provede Jiří Helma z Velkých Němčic. 

Kašnu bude tvořit kamenná nádrž ve tvaru osmiúhelníku, přičemž uprostřed bude umístěný kamenný sloup o výšce 1, 85 metru, ze kterého bude vytékat voda. Vnější rozměry kašny jsou pak 3,54 x3,54 metru a výška jejích obvodových stěn je necelý metr. Na kamenné prvky bude použita žula žlutošedé barvy v teplejším odstínu. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o novou stavbu kašny a pro její technologii je možné využít stávající šachtu a strojovnu, proběhnou pouze drobné bourací práce a na šachtě budou pouze menší stavební úpravy. Výhodou jsou již vybudované inženýrské sítě, pro zásobování kašny vodou a elektřinou se tak využijí stávající přípojky strojovny. 

Autor: red Foto: archiv Josefa Vlasáka

Související články

Přečtěte si  Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*