Nad vánočními trhy ve Frýdku-Místku visí otazník. Město zajistí aspoň výzdobu

Takto to vypadalo na vánočních trzích ve Frýdku-Místku loni. Co bude letos?

Zima je za dveřmi a spolu s ní se blíží také Vánoce a Silvestr. Jaké ale budou letošní svátky ve Frýdku-Místku? Kvůli koronavirové situaci jsou ohrožené vánoční trhy, doprovodný program nebude.

Konání trhů ohrožuje zákaz konzumace na veřejnosti

„V případě uvolnění vládních opatření jsme připraveni operativně reagovat. Prodejní stánky máme vlastní, takže je můžeme v krátkém čase na náměstí instalovat. Pokud bude povoleno občerstvení a konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti, což je nyní zakázáno, mohly by se trhy v omezené míře pořádat,” ubezpečil náměstek primátora Jakub Míček.

Vzápětí ale dodal, že pokud nebude povolená konzumace, pak budou trhy značně ohrožené. “Obsadit stánky prodejci, kteří nyní mají velmi omezené možnosti prodeje svých produktů a výrobků, by snad neměl být problém. Nicméně, pokud zůstane zakázáno občerstvení na trzích a konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti, kam se řadí i vánoční punče, medovina a svařák, pak je předpoklad, že by návštěvnost byla velice nízká. Složitější by také bylo přilákat prodejce vánočního zboží, kteří se obávají, že by lidi na náměstí nechodili a oni by téměř nic neprodali. Nezanedbatelným faktorem je také finanční stránka spojená s instalací a provozem stánků. Takže rozhodnuto ještě není,“ doplnil Míček.

Kulturní program nebude

Zda tedy budou na náměstí prodejní stánky, není zatím jasné. Jasno už je ale o tom, že kulturní program, na který jsou lidé během adventu zvyklí, se konat nebude.

„Doprovodný kulturní program se na náměstí letos v návaznosti na protikoronavirová opatření neuskuteční. Bohužel se nebude konat ani slavnostní rozsvícení vánočního stromu, tedy akce, kterou každoročně navštěvují tisíce lidí. Vánoční strom na náměstí ale bude, a pokud by se vládní opatření rozvolnila a mohly by se konat i vánoční trhy, atmosféru by doplňovala reprodukovaná hudba,“ uvedl náměstek primátora Pavel Machala.

Město slíbilo aspoň výzdobu a ohňostroj

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký informoval, že vánoční výzdoba bude taková, na jakou jsou občané a návštěvníci města zvyklí. „Omezovat ji nebudeme. Chceme, aby ulice zářily a dýchaly vánoční atmosférou. Vánoce jsou tradice, která je součástí naší kultury, navozuje v nás pocity sounáležitosti a posiluje morální hodnoty. Vánoce jsou taky vánoční stromy, světýlka a ozdoby. Proto jich opět bude plné město. Vánoční stromy budou na obou náměstích, tedy ve Frýdku i v Místku. Nazdobeny budou desítky stromů na ulici 8. pěšího pluku a také stromy v okrajových částech města. Instalovat budeme i třímetrové světelné anděly,“ sdělil Pobucký s tím, že vánoční výzdoba města bude rozsvícena 27. listopadu.

Přečtěte si  Ostravu ozdobí nový most přes Ostravici, za návrhem stojí architekt Koucký

V rámci tradic město plánuje oslavit příchod nového roku ohňostrojem. „Ohňostroj nezavrhujeme a plánujeme ho uskutečnit stejně jako každým rokem o půlnoci na Silvestra. Máme za to, že je lepší jeden centrální ohňostroj než spousta malých soukromých pyrotechnických projekcí, které se nezřídka konají na nevhodných místech a za nejasných bezpečnostních podmínek,“ zdůvodnil pořádání městského ohňostroje náměstek Machala.

Jedna podstatná novinka ovšem bude muset být v souvislosti s pořádáním ohňostroje přijata. Souviset bude s omezením shromažďování velkého počtu lidí na jednom místě. „Most přes řeku Ostravici, na který přicházejí vítat nový rok stovky lidí, bude letos v běžném provozu. Žádné omezení dopravy na něm nebude, takže lidé by se na něm neměli shromažďovat,“ uzavřel náměstek Machala s tím, že ohňostroj je pozorovatelný z celého města a vidět ho lze i ze sousedních obcí.

Zdroj a foto: město Frýdek-Místek

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*