
Přestože od vzniku samostatné České republiky uplynulo již 30 let, nebyly doposud v zákonech zakotveny a popsány symboly jednotlivých historických zemí, ze kterých se skládá. Tento rest z počátku devadesátých let se rozhodla napravit skupina poslanců předložením zákona o zemských znacích a vlajkách. Ten podepsalo 79 zákonodárců napříč politickými stranami.
Česká republika jako samostatný stát vznikla 1. ledna 1993 a jak i z preambule ústavy vyplývá, jedná se o státní útvar skládající se ze tří historických zemí Čech, Moravy a Slezska. Tomu odpovídá i státní znak skládající se ze symbolů těchto zemí. To je však směrem k zákonnému zakotvení našich zemí vše. Otázka vnitrostátního uspořádání byla v roce 1993 stále otevřená a o případné obnově zemí se teprve měla vést diskuze. Jak to nakonec dopadlo všichni víme. V roce 2000 překvapivě nedošlo na obnovení zemí, ale poslanci se rozhodli pro návrat k malým krajům zavedeným původně za vlády Klementa Gottwalda po komunistickém puči v roce 1948. Vznikly kraje, krajské vlajky a na ustavení oficiálních zemských symbolů se zapomnělo.
„My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase obnovy samostatného českého státu, věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé … “
Citace z preambule Ústavy České republiky
Teprve po dlouhých 30 letech od vzniku České republiky vznikl návrh poslanců Radka Vondráčka, Pavla Blažka, Petra Gazdíka, Lucie Šafránkové, Mariana Jurečky, Vlastimila Válka a dalších na vydání zákona o zemských znacích a vlajkách, který tento nedostatek a velký rest z 90. let má napravit.
Podle tohoto zákona by mělo dojít v souladu s preambulí ústavy k uzákonění podoby vlajek a znaků Čech, Moravy a Slezska. V preambuli návrhu zákona doslova stojí: „Uznávaje dobré tradice státnosti zemí Koruny české a chráníce dějinný odkaz našich předků Parlament v úctě k symbolům historických zemí Čech, Moravy a Slezska, které jsou nedílnou součástí symboliky státu, rozhodl se zákonem upravit i podobu a užívání zemských znaků Čech, Moravy a Slezska.“

Podpora napříč politickými stranami i regiony
Zmíněný návrh zákona podepsalo 79 poslanců ze všech regionů České republiky a napříč politickými stranami. Mezi signatáři jsou předsedové vládních stran KDU-ČSL Marian Jurečka a STAN Vít Rakušan, předseda SPD Tomia Okamura, ministr zdravotnictví za TOP 09 Vlastimil Válek, ministři Vladimír Balaš nebo Pavel Blažek. Jedním z hlavních iniciátorů zákona je Radek Vondráček z ANO a návrh podpořili také jeho straničtí kolegové včetně Aleny Schillerové, Jany Vildumetzové nebo Jaroslava Faltýnka.
Přestože hlavní iniciativa tohoto zákona vychází z Moravy, mezi podporovateli najdeme poslance ze všech krajů. Mimo středočecha Víta Rakušana nebo děčínského poslance za SPD Jaroslava Foldyny to jsou také karlovarská poslankyně a bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová, středočeský poslanec Petr Bendl, pražský lidovec Tom Philipp nebo jihočeský Jan Bauer.
Symboly vycházející z podoby státního znaku
Zemské znaky a vlajky by podle navrhovaného zákona měly korespondovat se symboly na státním znaku. Mělo by jít tedy o bílého lva na červeném podkladu pro Čechy, černá orlice se stříbrným půlměsícem zakončeným jetelovými trojlístky a uprostřed s křížkem, se zlatou korunou a zlatou zbrojí na žlutém podkladu pro Slezsko.

Moravský znak by měla tvořit stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí na modrém poli, přípustná by byla i ve variantě se zlato-červeným šachováním orlice.

Zemské znaky a vlajky by měla mít možnost užívat každá osoba, ovšem vhodným a důstojným způsobem. Tabulí s příslušným zemským znakem by měl být označován začátek území zemí na dálnicích a silnicích zpravidla dle stavu hranice mezi zemí Českou a Moravskoslezskou ke dni 31. prosince 1948. Pokud by zákon v navrhované podobě vešel v platnost, došlo by nejen k nápravě chybějícího zákonného zakotvení symbolů historických zemí popsaných v ústavě, ale také by se jednalo o cenný vstřícný krok vůči obyvatelům Moravy a Slezska, jejichž identita i historická paměť je dlouhodobě potlačována a vytěsňována.
Autor: red Foto: redakce
Je v návrhu také zrušení dosavadního malého státního znaku, který nemůže reprezentovat celou republiku?
Ano, vím, že jde o ústavní zákon – nicméně Ústavnímu soudu by mělo být jasné, že “malý státní znak” je v rozporu s preambulí ústavy.
Klidně by mohly být tři varianty malého znaku, užívané dle území. ČR by nebyla jedniný stát s více variantami znaku.
Ale to je přece ta kardinální otázka. Jak “dle území”?
Musel byste jasně vymezit území Moravy, Čech a Slezska – a pak už jen krůček k zemskému uspořádání.
Můžete mě opravit pokud teď píšu blbost.. ale mám pocit, že tento návrh počítá i s označením hranic cedulemi na silnicích.
Ano, počítá se cedulami, ale jenom mezi Čechami a Moravou, podívejte se na paragraf 4, vytyčí se hranice z 1948. https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=225137
Nevíte někdo kdy se o tomto zákonu má hlasovat?
Podrobnosti zde https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=9&t=400&sp=1
Děkuji.
Teoreticky i slezská vlajka a znak by mohly mít dvojí podobu, jak pro horní tak dolní Slezsko, ač by tedy nebyla tady opora ve velkém státním znaku. Malý znak by se měl zrušit úplně.
To zni velmi pozitivne. Radek Vondracek je borec.
Akorat jsem nepochopil proc vlajka Cech neni skutecna vlajka Cech – bilo-cervena jako ma Polsko. To stejne plati pro Slezsko – cerno-zlata. Pro Moravu cerveno-zlata – zde chapu, ze to je pro nektere diskutabilni.
Proč je to diskutabilni? Podobu zemské vlajky přijal zemský sněm v roce 1848.
Ten zákon má šanci projít pouze s moravskou vlajkou v modrém provedení. Já bych volil zlatočervenou. Dovedu si ale představit nesouhlas odpůrců Moravy, to by byl jeden z jejich argumentů, proč zákon zamítnout.
Ono je spis otazka jestli to byla vlajka nebo zemske barvy. Pokud vim tak snem odhlasoval pouze zemske barvy. Ne vlajku. A pokud vim, tak zakon o zemskych barvach ceskolovensko nezmenilo. Pouze znak. Takze udajne cervena a zlata jsou porad oficialne zemske barvy od roku 1848. Ale tady, mne jde spis o to, ze vlajka Cech je/byla oficialne bila a cervena a je s podivem, ze nekdo navrhuje totalne jinou podobu. To je dost divne. Stejne tak pro Slezsko.
Já budu vděčný i za modrou vlajku s červenobíle šachovanou orlicí. Můžeme argumentovat, že máme právo na víc a třeba se i bít za žlutočervenou s orlicí v modrém poli (která se mě líbí nejvíc), ale i toto by byl výrazně pozitivní posun. Velké díky předkladatelům návrhu zákona ze všech možných politických stran. Jestli si to obhájili ve vlastních stranách, tak zákon snad projde.
Ve žlutobílém problému by se měla vyjádřit i široká populace na Moravě. Alespoň nějaký průzkum. I když v případě schválení žluté bude mít pan Josífek těžké trauma. Důležitější je vymezení území jednotlivých zemí.