Naše skupina je hratelná, ale zároveň i ošidná, říká odchovanec Karviné Tomáš Mrkva

tomas mrkva

Už v pátek házenkáři vstoupí ve Vídni do bojů na evropském šampionátu, na kterém budou obhajovat dva roky staré senzační šesté místo. Na úvod svěřence trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše čekají domácí Rakušané.

Reprezentanti poslední generálku před Eurem, které se kromě Rakouska hraje také v Norsku a Švédsku, zvládli a před zavřenými tribunami porazili silné Maďarsko. „Zároveň nám to ukázalo věci, na kterých je ještě třeba pracovat. Jak v obraně, tak i v útoku,“ řekl Tomáš Mrkva – odchovanec karvinské házené a jeden ze dvou brankářských opor reprezentace.

Reprezentační výběr České republiky na úvod šampionátu čeká v pátek ambiciózní Rakousko. „Domácí tým má vždy extra motivaci uspět, takže na ně musíme být připraveni a ustát jejich počáteční nápor. A naopak je sami musíme dostat pod tlak,“ nabádá před duelem proti Rakušanům Mrkva, jenž je oporou německého  Bergischenu. Domácí určitě budou mít mohutnou podporu publika, v hledišti se však očekává také spousta českých vlajek. „Samozřejmě, že je to pro fanoušky mnohem lepší a přijatelnější, než kdyby měli letět do Skandinávie. Hrajeme sice proti domácím, ale věřím, že i naši fanoušci si na zápas najdou cestu v hojném počtu a poženou nás za úspěchem,“ doufá třicetiletý gólman.

 Zápasy ČR ve skupině:
10. ledna v 18:15 - Rakousko - ČR
10. ledna ve 20:30 - Ukrajina - Severní Makedonie
12. ledna v 16:00 - Rakousko - Ukrajina
12. ledna v 18:15 - ČR - Severní Makedonie
14. ledna v 18:15 - ČR - Ukrajina
14. ledna ve 20:30 - Rakousko - Severní Makedonie

Nebezpečný Lazarov i ošemetná Ukrajina

Druhým soupeřem bude v neděli Severní Makedonie, se kterou naši reprezentanti hrají pravidelně. „Vyhnuli jsme se jim v kvalifikaci, tak je máme aspoň ve skupině. Asi už je to osud,“ směje se Mrkva. Oba týmy se velmi dobře znají, a tak je otázkou, zda se ještě něčím dokážou překvapit. Mrkva a spol. však moc dobře ví, že nejdůležitější bude uhlídat devětatřicetiletého kanonýra Kirila Lazarova. „Přestože už je v pokročilejším házenkářském věku, tak stále dokáže rozhodovat zápasy,“ ví Mrkva.

Přečtěte si  Vrátí se Baník na Bazaly? Ostrava prověřuje možnost rozšíření kapacity legendárního stadionu

Skupinové boje svěřenci trenérů Filipa a Kubeše uzavřou v úterý proti Ukrajině, se kterou rovněž mají poměrně čerstvé vzpomínky. „Na Ukrajině jsme prohráli, takže si na ně musíme dát hodně velký pozor. V přípravě sice neměli nejlepší výsledky, ale mají zkušené hráče, takže jsme všichni na pozoru,“ poukázal na sílu třetího soupeře Mrkva, který, stejně jako na předešlém Euru v Chorvatsku, vytvoří brankářské duo s o deset let starším Martinem Galiou. Jak mezi sebou mají rozdělené role nyní? „Skvěle si rozumíme, a to nejen ve sportu. Vždy se domluvíme podle soupeře a ani tentokrát to nebude jinak. Snad to půjde minimálně stejně dobře jako v Chorvatsku,“ přeje si Mrkva.

Cílem je postup

Karty jsou dány, nyní už záleží na reprezentačním týmu, jak s nimi naloží. Ze skupiny postupují dva nejlepší celky a čeští reprezentanti určitě mají na to, aby se mezi ně dostali. „Máme silný kolektiv. A pokud každý z nás přispěje výkonem na hranici, nebo i za hranicí svých možností, tak máme velkou šanci na úspěch,“ věří Mrkva. Moc dobře ale ví, že tým okolo Zdráhaly, Babáka či Bečváře čeká tvrdá práce. „Samozřejmě, že chceme postoupit ze skupiny, s jiným cílem by ani nemělo smysl do Vídně jezdit. Naše skupina je samozřejmě hratelná, ovšem na druhou stranu i velmi ošidná,“ uvědomuje si.

Autor: pes Foto: reprezentace.chf.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*