Naše tipy: Kam vyrazit třetí říjnový víkend

Máme pro vás opět výběr akcí na Moravě pro třetí říjnový víkend. Tentokrát se víkend nese v duchu Mezinárodního dne archeologie, kdy řada institucí nejen na Moravě připravila zajímavý program malé i velké. Naše nabídka akcí je však pestrá a různorodá a jistě si každý přijde na své.

Mezinárodní den archeologie

Muzeum Mohelnice, 12.-16.10.

Přijďte si k nám vyzkoušet, jaký byl život v pravěku a co bylo pro naše předky denním chlebem. V prostorách Muzea v Mohelnici budete moci zkusit, jak se na ohništi pekly placky, otestovat svou zručnost při mletí mouky, zjistit, jak náročné bylo vyrobit jednoduchý kamenný nástroj, a mnoho dalšího. K tomu všemu budou probíhat komentované prohlídky stálé expozice Pravěk Mohelnicka, které povede archeolog našeho muzea. Více informací zde.

OLIMA – festival gastronomie

Flora Olomouc, 14.-17.10.

Festival OLIMA 2021 zve na soutěže kuchařů a cukrářů, Grand Prix ovocných destilátů Flora Košt či Flora Džem. Součástí podzimní výstavy Flora Olomouc je také festival gastronomie a nápojů Olima. Na návštěvníky čeká celá řada tradičních i netradičních pochoutek a soutěže mladých kuchařů a cukrářů. Ochutnat i zakoupit si můžete regionální potraviny. Více informací zde.

Japonské dny

Ostrava, Dům kultury, 15.-17.10.

Pátý ročník festivalu tradiční i moderní kultury Země vycházejícího slunce. Spousta ukázek tradičního umění, dílny, ochutnávky skvělé japonské gastronomie, prodej suvenýrů z Japonska, skvělé divadelní představení, koncerty, taneční vystoupení, ukázky bojových umění a mnoho dalšího. Více informací zde.

Lednicko-valtický hudební festival

Zámek Valtice, 15.-16.10.

Lednicko-valtický hudební festival je spojením kouzla místní architektury s krásou vážné hudby. Tuto myšlenku naplňujeme od samotného počátku, a právě ona dělá z našeho festivalu zcela výjimečnou kulturní událost. Více informací zde.

Rally Morava

Šternberk, 15.-16.10.

Druhý ročník soutěže s centrem ve Šternberku proběhne 15. – 16. října 2021. Letos bude Rally Morava předposledním šestým kláním šampionátu historiků, zároveň předposledním (pátým) podnikem Rallysprint Série a Poháru 2+. Na Rally Morava se objeví i posádky poháru vozů Opel Adam Cup. Více informací zde.

Císařské posvícení

Moravské Budějovice, 15.-17.10.

Trhy, průvod městem, program na zámeckém nádvoří – Dubňanka, Profi Aerobic Team MB, kytarová škola D. Urbánkové, PS Band, pouťové atrakce, pivovary a další. Více informací zde.

Po stopách středověkých sídlišť a sídel na Blanensku

Těchov, u zastávky autobusů u hospody Na točně, 16.10.

Terénní exkurze s Jiřím Doleželem z Archeologického ústavu Brno vás provede po několika výjimečných památkách (nejen) středověkého osídlení ve východní části někdejšího blanenského biskupského panství v sobotu 16. 10. Více informací zde.

Moravská Sněžka

Moravská Třebová, areál bývalé sjezdovky pod Pastýřkou, 16.10.

Zveme Vás na akci nejen pro běžce, ale i pro všechny fanoušky netradičních zážitků. V rámci nultého ročníku Moravská Sněžka na účastníky čeká 10 běžeckých okruhů v blízkosti Moravské Třebové. Každý z okruhů má cca 2 km a zavede Vás z centra závodu pod bývalou sjezdovkou k rozhledně Pastýřka a zpět. Jeden okruh má převýšení 160 metrů, celkově tedy virtuálně vystoupáte na naši nejvyšší horu. Cíl je na vrcholu rozhledny Pastýřka. Jsou vypsány 2 kategorie – jednotlivci pro ty, kteří spoléhají sami na sebe a 3-členné štafety pro ty, kteří rádi sdílí pocity a zážitky s kamarády. Ve štafetě běží každý 3 okruhy a závěrečný běží všichni 3 členové společně. Po závodě se můžete těšit na afterparty nejen pro závodníky. Více informací zde.

Podzimní mlsání

Hrad Šternberk, 16.10.

V sobotu 16. října 2021 se po dvouleté odmlce ponese hradem Šternberk vůně dobrého jídla, neboť na tento den připravujeme gurmánský festival – PODZIMNÍ MLSÁNÍ. Stejně jako v předchozích letech se mohou návštěvníci těšit na prohlídky hradu spojené s ochutnávkou hradních pokrmů. Degustace jídel proběhne v exkluzivním prostoru Liechtensteinské kuchyně. Více informací zde.

Mezinárodní den archeologie na Špilberku

Hrad Špilberk, 16.10.

Přijďte si poslechnout zajímavosti o válečnictví v minulosti. Seznámíte se s podobou pravěkých válečníků a jejich zbraní a vyzkoušíte si zbroj antického válečníka. Doprovodné aktivity pro velké i malé zajištěny. Akci pořádá spolek SAMUNI při Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity ve spolupráci s Muzeem Města Brna. Více informací zde.

Podzimní VeteránTechna

Veletrhy Brno, 16.10.

Trhy a výstava historických vozidel, součástí, náhradních dílů a dokumentace. Je pořádaná 2x ročně na ploše 1.730 m² v krytých pavilonech a 11.200 m² na volné ploše BVV. Více informací zde.

Noční prohlídky DinoParku

DinoPark Vyškov, 16.-17., 23.-24., 28.-31.10.

Netradiční pohled na druhohorní velikány, speciálně nasvícené scény, 4D Kino, doprovodný program na hvězdárně nebo noční vyjížďka na DinoBiku zdarma. Více informací zde.

Slavnostní výlov Hradeckého rybníka

Tovačov, 16.-.17.10.

Rybářství Tovačov pořádá 16.-17.října 2021 slavnostní výlov Hradeckého rybníka. Začátek je od 8.30 na hrázi rybníka. Více informací zde.

Strašidelný letohrádek / Hrůzostrašné legendy ožívají

Brno, Letohrádek Mistrovských, 18.9.-28.11., čtvrtek – neděle

Nevšední podívaná pro všechny návštěvníky, kteří se rádi bojí. Výstava o krvavé historii představí reálné historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti. Upírský hřbitov, krvavá lázeň, soudní stolice pro potírání čarodějnictví, katova přípravna a další scény uvedou nechvalně proslulé bytosti evropské historie. Pro výstavu byly vytvořené speciální figury s věrohodnými detaily. Atraktivitu expozice zvyšují neobyčejné multimediální “pohyblivé“ či “oživlé“ obrazy, které vystraší úplně každého návštěvníka – před očima se totiž promění zprvu idylický portrét ve strach nahánějící bestii. Kdo má pro strach uděláno, je na výstavě vítán, strašpytlům je vstup zakázán! Doporučeno od 10 let. Více informací zde.

Záchranáři v akci

Ivančice, 17.10.

Přehlídka záchranných a bezpečnostních složek ČR. Těšit se můžete na ukázku výcviku policejních koní, psů, Armádu ČR, Hasičský záchranný sbor JMK, Aeroklub Slatina, Kynologickou záchrannou jednotku ČR či Vazební věznici Brno. Více informací zde.

Autor: red, zdroj a foto: stránky jednotlivých akcí

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*