Nejnovější lék proti Covidu se bude distribuovat z Brna, infuzi nahradí tablety

Paxlovid od firmy Pfizer

Ministerstvo zdravotnictví připravuje nákup léku Paxlovid proti těžkému průběhu Covidu. Rozdělování léčiva od firmy Pfizer má mít na starosti fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích.

Klinické studie potvrdily vysokou účinnost léku, funguje i na nejnovější variantu omikron. Proti ní naopak nezabírají monoklonální protilátky. Ty se navíc musely podávat infuzí na rozdíl od proticovidových pilulek. Do České republiky ale nejspíš dorazí až po odeznění omikronové vlny.

Distribuci po celé republice bude mít na starosti lékárna ve Fakultní nemocnici Brno. Očekává se průběžný nákup 50 tisíc balení. První dodávku dvanácti a půl tisíce kusů lékárna očekává na konci března. Odborníci přitom avizovali, že varianta omikron se tuzemskem přežene v řádu týdnů.

Léčivo nepropadne, ujišťuje ministerstvo

Podle Ministerstva zdravotnictví nehrozí, že by léčivo za přibližně dvě miliardy korun přišlo ve skladech vniveč. “Předpokládáme, že antivirotikum bude použitelné i pro případné další vlny covidu. Máme na ně vyčleněné peníze, nyní stále čekáme na návrh smlouvy z americké centrály Pfizeru,“ sdělil pro server Seznam Zprávy mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Za centrální sklad byla vybrána lékárna bohunické fakultní nemocnice, která už dříve sloužila pro distribuci proticovidového regeneronu pro Moravu a Slezsku, zbytek území měla na starosti pražská fakultní nemocnice v Motole. Ministerstvo nyní hledá přepravce, který bude odtud léky rozvážet po celé republice. Ostatní lékárny si dodávku z Brna zajistí prostřednictvím e-mailových objednávek. Zatím není jasné, zda bude určen množstevní limit.

Distributorská lékárna předpokládá rozvážky jednou týdne. Paxlovid lze skladovat za běžné pokojové teploty 15 a 25 stupňů Celsia. „Počítáme s použitelností léčiva dva až tři roky. Pokud se opravdu dostaneme k určité sezónnosti covidu, tak je plně využijeme na podzim,“ upřesnila podle serveru Seznam Zprávy vedoucí lékárny Šárka Kozáková.

Podle výrobce má pilulka až devadesátiprocentní účinnost v prevenci hospitalizace a úmrtí u vysoce rizikových pacientů. Nemocná osoba ji musí začít užívat do pěti dnů od nástupu prvních příznaků nemoci Covid-19. Oproti monoklonálním protilátkám odpadá složitá aplikace prostřednictvím infuze.

Nová antivirotika mají zelenou

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v prosinci udělil Paxlovidu mimořádné povolení. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zatím vyhodnocuje žádost o podmínečnou registraci. Uvedla však, že členské státy mohou léčivo předepisovat brzy po diagnostikování infekce.

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Týká se to i tabletového antivirotika Molnupiravir od firmy Merck, který také mohou pacientům s covidem předepisovat praktičtí lékaři. První dávka do České republiky dorazila v půli prosince. Ve skladu bohunické fakultní nemocnice se aktuálně nachází necelých šedesát dávek. Lék je určen pro osoby starší osmnácti let, nemohou je dostat těhotné a kojící ženy. Pacienty lék užívají po dobu pěti dní.

Zdroj: Fakultní nemocnice Brno, Ministerstvo zdravotnictví, foto: Pfizer

Doporučujeme


1 Comment

  1. Existují účinnější léky a mnohem levnější než Paxlovid i bez lékarškého předpisu. Paxlovid nakonec dopadne stejně jako Remdesivir a bude na chvostu tabulky účinnosti léků proti Covidu.
    Více zde: https://c19early.com/

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*