Největší jeskynní systém v ČR, Amatérská jeskyně v Moravském krasu, se mimořádně otevře návštěvníkům

Amatérská jeskyně, Moravský kras

Amatérská jeskyně v Moravském krasu, největší jeskynní systém v ČR, bude zdarma otevřena všem nadšencům pro krasové jeskyně a speleologii o víkendech 19.-20. a 26.-27. října. Organizátoři upozorňují, že se jedná o mimořádnou akci. Počet míst je omezený, zájemcům doporučujeme zavčas se přihlásit.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras pořádá ve spolupráci s Českou speleologickou společností u příležitosti 50. výročí objevu Amatérské jeskyně a nového vyhlášení CHKO Moravský kras Dny otevřených dveří Amatérské jeskyně. Účelem této mimořádné akce je umožnit zájemcům navštívit část největšího jeskynního systému v ČR, který je z důvodu nutné ochrany pro veřejnost uzavřen. Exkurze jsou zdarma na základě dopředu provedených rezervací a proběhnou ve dnech 19.-20. a 26.-27. 10. (sobota a neděle).

Jak budou exkurze probíhat?

První vstup do jeskyně v 9 hodin, poslední vstup v 16 hodin
Vstupy vždy každou půlhodinu (celkem 15 vstupů za den)
Prohlídka povede po tzv. Ministerské trase – cca 500 m tam a totéž zpět

Doba trvání prohlídky: ¾ hodiny – maximálně 1 hodina
Maximální počet osob v jedné skupině: 10 (+ průvodce)

Vchod do jeskyně: Pustý žleb, meandr Koňského spádu, vchod štolou U javora

Přístup ke vchodu je možný jedině pěšky nebo na kole po turistických značkách od Sloupu nebo od Macochy, případně od Skalního Mlýna a Punkevních jeskyní. Organizátoři prosí, aby si zájemci nezkracovali cestu mimo značené trasy.

Mezi povinnou výbavu patří přilba (stačí cyklistická), dobrá svítilna, nejlépe reflektorového typu, doporučeny jsou holínky a převlečení. Organizátoři upozorňují, že vstup je na vlastní nebezpečí a že bez povinně vlastní svítilny a přilby nebude možné vstoupit do jeskyně. Výprava místy poleze po balvanech, nebude se ale nikde plazit.

Přihlásit se lze od 2. září buď telefonicky v čase 9–14 hodin v pondělí až pátek na číslo 725 365 532, nebo e-mailem na adresu lucie.jordankova@nature.cz. Do mailu je třeba uvést seznam zájemců a konkrétní čas vstupu spolu s telefonním číslem pro případ obsazení zvoleného termínu.

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskynní systém v ČR a Střední Evropě (45 km). První části dnešního rozšířeného jeskynního systému objevil Karel Absolon na začátku 20. století. Samotná Amatérská jeskyně byla objevena v roce 1969. S Amatérskou jeskyní je spjata řada tragických úmrtí. 29. srpna 1970 zde uhynuli speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček. V prostoru jeskynního systému stále probíhají speleologické výzkumy.

Přečtěte si  Skleněná umělecká symfonie ve Zbrašovských aragonitových jeskyních: Výstava Voda/sklo/voda opět láká na působivá díla sklářů

Zdroj a foto: moravskykras.ochranaprirody.cz

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*