Největší městská knihovna na Moravě slaví sto let. Otevře novou pobočku

Ústřední knihovna na Kobližné v centru Brna

Veřejná městská knihovna vznikla v Brně před sto lety. Dostala jméno po svém prvním knihovníkovi a významném literátovi Jiřím Mahenovi. Oficiální oslavy jubilea se odsouvají na příznivější dobu, knihovna mezitím představila 3D vizualizaci svých prostor. Otevře také novou pobočku.

Psal se rok 1921, když byla v hlavním zemském městě Moravy založena Veřejná knihovna města Brna. V den založení do ní nastoupil i její první knihovník Antonín Vančura, který je známý spíše pod svým pseudonymem Jiří Mahen.

Jiří Mahen

Básník, novinář, dramaturg, divadelní kritik i režisér Jiří Mahen podle dochované osobní korespondence neúnavně bojoval za zlepšení podmínek pro knihovnu, jak prostorových, tak finančních. Bránil význam knihovny, kterou vnímal nejen jako prostou půjčovnu knih, ale jako instituci systematicky vzdělávající široké vrstvy obyvatelstva.

Přípravy na vybudování veřejné knihovny v zemském hlavním městě započaly vzápětí po vydání knihovnického zákona v roce 1919. Knihovní rada se tehdy usnesla, že nová knihovna neotevře pro veřejnost, dokud nebude disponovat alespoň desíti tisíci knihami. Vyzvala proto všechny brněnské spolky, aby vznikající instituci věnovali svou literaturu.

Základní úkol se podařilo splnit až v listopadu 1922. V danou dobu měla knihovna přibližně 13 tisíc svazků knih a 235 čtenářů. Dnes má k dispozici přes 750 tisíc knih, časopisů, dokumentů a dalších publikací a přes 50 tisíc čtenářů, kteří navštěvují sedmatřicet poboček. V roce 1959 byla knihovna u příležitosti dvacátého výročí úmrtí Jiřího Mahena pojmenována jeho jménem.

Nová pobočka i virtuální prohlídka

Významné jubileum provází několik novinek. Novou pobočku ve Vojtově ulici ve Štýřicích měli čtenáři navštívit už v lednu. Koronavirová situace však nedovolila její otevření, které se odkládá pro příznivější dobu. Na místě mezitím zaměstnanci knihovny nainstalovali menší expozici archeologických nálezů přímo z lokality, kterou doplní besedy s odborníky. V plánu je rovněž otevření rekonstruované pobočky Křižovatka v Křížové ulici.

„Renovovaná knihovna Na Křižovatce se díky spolupráci se studenty architektury a financování z participativního rozpočtu města Brna vyloupla z ošklivého káčátka do elegantní krásky připravené ověřovat v praxi nejnovější poznatky studentů oboru knihovnictví. Slouží také jako výukové pracoviště Masarykovy univerzity,“ uvedla pro Brněnský deník Rovnost ředitelka Knihovny Jiřího Mahena Eva Pokorová.

Přečtěte si  Dačice se dočkaly dětského dopravního hřiště. Snavnostně ho otevřou o víkendu

Knihovna Jiřího Mahena také představila virtuální procházku Schrattenbachovým palácem v centru Brna, kde sídlí její ústředí knihovna. Zájemci si mohou prohlédnout online rovněž Mahenův památník. Během této prohlídky si mohou na soutěžních otázkách ověřit své znalosti a za správné odpovědi získat odměnu.

Zdroj: Knihovna Jiřího Mahena, Internetová encyklopedie města Brna, foto: Go To Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*