Nejvyšší brněnská rozhledna se těší na první návštěvníky. Z Holedné jde vidět celé město

Nová rozhledna v oboře Holedná nad brněnským Jundrovem

Tři roky od vítězství v participativním rozpočtu se myšlenka rozhledny v oboře Holedné nad brněnskou čtvrtí Jundrov stala skutečností. Více než 35metrová věž s třinácti patry čeká na první odvážlivce, které neodradí ani studené prosincové počasí.

Česká republika je vedle bohaté sítě hradů a zámků známá také neuvěřitelným počtem rozhleden. “Jen v Brně a okolí jich najdeme několik – v Komárově, na Ostré horce nebo na Kamenném vrchu. Nová rozhledna na Holedné se ale může pyšnit tím, že bude mezi brněnskými nejvyšší,“ podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Rozhlednu postavila a k další péči o ni se zavázala městská společnost Lesy města Brna, která spravuje celou přilehlou oboru. Na realizaci poskytlo město 8 milionů korun. Výroba konstrukce rozhledny a její následná stavba zabraly necelý rok. Od dnešního dne je rozhledna přístupná veřejnosti, a to ve stejném režimu jako celá obora Holedná, tedy celoročně a zdarma.

Holedná na mapě (zdroj: Mapy.cz)

Nakonec je z ocele

Nápad obohatit oboru Holednou o tuto atrakci se v prvním ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás umístil na bronzové příčce. V původním návrhu se počítalo s dřevěnou, asi dvacetimetrovou rozhlednou. Při terénním průzkumu pomocí dronu se ale ukázalo, že by výšku rozhledny, kterou umožňuje dřevěná konstrukce, mohly v dohledné době přerůst okolní stromy.

Vybudovat rozhlednu s ocelovým skeletem ale znamenalo překročit finanční limity, kterými se participativní rozpočet řídí – maximální cena projektu byla tehdy stanovena na 2,4 milionu korun. Nakonec se však podařilo prosadit, aby se rozhledna zrealizovala nad rámec participativního rozpočtu a z prostředků Dáme na vás se vypsala pouze architektonická soutěž a zpracovala projektová dokumentace.

Rozhledna je nakonec vyrobená z ocele a má 13 pater. „Nahoru návštěvníci vystoupají po 208 schodech a na oboru a Brno shlédnou z plošiny ve výšce 34,32 m. Taková výška už je dostatečná na to, aby výhled na město i život v oboře neohrozily koruny stromů,“ konstatoval ředitel Lesů města Brna Jiří Neshyba.

Zdroj: město Brno, foto: TJ Architekti

Doporučujeme


2 Comments

  1. Vypadá dobře, ale škoda, že není úplně na vrcholu, ale cca. 70 výškových metrů pod vrcholem. Ale chápu, že na vrchol je problematičtější přístup.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*