Nejvyšší budova ČR neprosperuje podle plánů. Brněnská AZ Tower opět mění majitele

Brno AZ Tower
AZ Tower v Brně, nejvyšší stavba ČR (111 m).

Jeden z novodobých symbolů Brna, mrakodrap AZ Tower, který je nejvyšší budovou v zemi, má nového majitele. Od společnosti Couf trade advokáta Jana Pavelky ji koupila investiční skupina Natland, píše deník E15. Hodnota obchodu nebyla zveřejněna. Ekonomicky je celý komplex dlouhodobě za původním očekáváním a vlastníka měnil již několikrát.

Koupi 111 metrů vysoké budovy potvrdil majoritní vlastník Natlandu Tomáš Raška. “Naše investiční skupina získala kontrolu nad sto procenty společnosti AZ Tower, a to odkupem podílu i pohledávek za společností AZ Tower od firmy Couf trade,” řekl deníku E15.

Ambiciózní stavba ekonomicky zaostává za očekáváním

Nový majitel plánuje renovaci budovy, která má zvýšit úroveň služeb. Podle Rašky je to nutný předpoklad pro zlepšení ekonomické výkonnosti objektu, který zaostává za svým potenciálem.

Brněnský mrakodrap AZ Tower byl slavnostně otevřen v červnu 2013. Budovu postavila jihlavská stavební firma PSJ, která byla i jedním z investorů projektu. PSJ je od loňského dubna v konkursu.

Majitelů se v posledních dvou letech vystřídalo více

V poslední době se majitel mrakodrapu změnil několikrát, uvádí E15. Ještě na konci roku 2018 ho podle obchodního rejstříku vlastnila firma Properity brněnského podnikatele Jiřího Maršálka a nizozemské společnosti PSJ Holding. Loni v červnu už jako vlastník AZ Tower vystupovala podle dostupných dokumentů kyperská společnost Bokasion Trade. O dva měsíce později se jako nový vlastník AZ Tower dala zapsat firma Couf trade, kterou ovládá advokát Pavelka.

AT Tower Brno

Stavba mrakodrapu AZ Tower byla zahájena 20. dubna 2011, dodavatelem byla společnost PSJ, investorem společnost Properity. Celkové náklady měly dosáhnout částky 800 milionů korun. Budovu navrhla Architektonická kancelář Burian – Křivinka. Stavba je výjimečná také svou energetickou úsporností. Třicetimetrové hloubkové energetické piloty díky tepelným čerpadlům v zimě jímají teplo a v létě ochlazují. Celou jižní fasádu výtahové šachty pokrývají fotovoltaické panely s plochou 700 m². Má 30 podlaží a výšku 111 m, a doposud je nejvyšší budovou nejen na Moravě, ale také v celé České republice.

Nejvyšší budovy na Moravě a ve Slezsku

  název město podlaží výška
1. AZ Tower Brno 30 111 m
2. Spielberk Tower B Brno 21 85 m
3. Kancelářský komplex Šumavská B Brno 22 80 m
4. Baťův mrakodrap Zlín 16 77 m
5. Budova FSI VUT Brno 19 74 m
6. BEA campus Olomouc Olomouc 18 74 m
7. Budova RCO2 Olomouc 20 71 m
8. Nemocnice Bohunice Brno 19 69 m
9. Ostravský mrakodrap Ostrava 22 68 m
10. Kancelářský komplex Šumavská A Brno 19 66 m
11. Kancelářský komplex Šumavská C Brno 18 66 m
Přečtěte si  Úhyn ryb na Dyji u Bulhar nezpůsobila malá vodní elektrárna, ale znečištění povrchových vod

Autor: red Zdroj: ČTK, E15 Foto: wikimedia.org, archiv autora

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*