Nejvyšší budova ČR projde proměnou. Novou podobu brněnské dominanty navrhnou studenti VUT

Během loňského roku změnila nejvyšší budova České republiky jméno. Z AZ Tower se stala N Tower. Nyní zřejmě změní brněnská dominanta i svou podobu. Nový vlastník 111 metrů vysoké věže vyhlásil soutěž pro studenty brněnského VUT. Proměna stavby pak proběhne podle návrhu, který vybere porota.

Nejvyšší budova v ČR, brněnská N Tower (dříve AZ Tower), projde proměnou podle vítězné ideové studie studentů VUT. Studentskou soutěž o výtvarné řešení části budovy vyhlásil spoluvlastník objektu ve spolupráci s Ústavem architektury Fakulty stavební. „Budova N Tower je jednou z brněnských dominant, její potenciál ovšem dle našeho názoru není zcela využitý, a to včetně ploch střech. Přitom budova takového významu a charakteru se potřebuje přibližovat standardům výškových budov v zahraničí,” uvedl Igor Brukner, property manager N Tower.

Členem poroty bude i architekt stavby Gustav Křivinka

Studenti řešili nové využití střechy budovy, která se nachází nad 30. nadzemním podlažím a také foyer a fasády. „Zadání bylo takřka volné: zpracování variant plánů na modernizaci, zlepšení a zkrášlení prostor střechy, vstupu před budovou a celého foyer, které by následně mohly být využity jako předloha pro realizaci změn,“ dodal Brukner. Vítěze z patnácky vybraných projektů určí odborná porota, v níž zasedne mimo jiné i achitekt budovy Gustav Křivinka.

Jednotlivé studentské návrhy si můžete prohlédnout zde.

Oceňovaná i zatracovaná stavba vystřídala několik majitelů

Stavba mrakodrapu byla oficiálně zahájena 20. dubna 2011 a dokončena v roce 2013. Realizovala ji společnost PSJ a investorem byla společnost Properity. Celkové náklady dosáhly částky okolo 800 milionů korun. Budovu navrhla Architektonická kancelář Burian – Křivinka. Věž budovy má 30 podlaží a výšku 111 m, čímž se stala nejvyšší výškovou budovou v České republice. Původní výška měla být jen kolem 100 metrů, ale také na přímluvu tehdejšího primátora Romana Onderky došlo k navýšení stavby, aby se dostala na čelo žebříčku budov v ČR. Tento zásah do projektu je příčinou estatecky komplikované špičky “mrakodrapu”.

Současná podoba N Tower (dříve AZ-Tower)

V posledních letech budova vstřídala hned několik majitelů. Do roku 2018 budovu vlastnila firma Properity brněnského podnikatele Jiřího Maršálka a nizozemské společnosti PSJ Holding. Pak přešla do majetku kyperské společnost Bokasion Trade. V roce 2019 již byla majitelem firma Couf trade a v roce 2020 ji získala investiční skupina Natland, která se hned nechala slyšet, že plánuje renovaci budovy, s cílem zvýšit úroveň služeb a zajistit ziskovost budovy. 

Přečtěte si  Veletrh URBIS 2024 se zaměří na zavádění inovací v oblasti veřejné správy, energie a dopravy

Autor: red Zdroj: VUT Brno Foto: Properity.cz, VUT Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*