
Specializovaná laboratoř Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně začala testovat vzorky ze slin školáků několika brněnských soukromých škol, které upřednostnily PCR testy před těmi antigenními. Podle odborníků je výhodou PCR testů jejich jednoduché provedení bez rizika podráždění sliznice, a hlavně zaručení vysoké citlivosti detekce.
Cenově srovnatelné, výsledky přesnější
“Jedná se v podstatě o sterilní a vysoce nasákavý žvýkací tampon, který dítě vloží do úst, ponechá v puse minutu až dvě a poté tampon opět do zkumavky vrátí,” přiblížila mluvčí nemocnice Dana Lipovská. V laboratoři se pak hromadně otestuje skupina deseti takových vzorků dohromady. Jedná se o takzvané „poolování“, kdy během dvou hodin zjistí laboranti výsledek.
Pokud je celý „pool“ negativní, znamená to, že jsou všichni daní žáci negativní. V opačném případě se v laboratoři zpětně dotestují jednotlivě všechny vzorky daného „poolu“ a vyhodnotí se, který z nich pozitivitu způsobil.
„Tento postup bývá s výhodou používán při očekávané nízké prevalenci pozitivních vzorků. Takto jsem schopni otestovat i velké množství vzorků za cenu srovnatelnou s antigenními testy, ale s řádově vyšší spolehlivostí výsledku,“ upřesňuje vedoucí laboratoře Milada Dvořáčková.
Nemocnice zajišťuje testy pro soukromé školy
Jak dále informovala mluvčí Lipovská, nemocnice se dohodla s třemi brněnskými soukromými školami na kompletním testování s veškerým servisem, a to od distribuce testů do škol až po zaslání výsledků.
“Konkrétně přivezeme do školy zkumavky se žvýkacími tampony se štítky, na které každé dítě napíše přidělené číslo, a po odběru odveze zkumavky zpět rovnou do laboratoře, kde je otestuje a následně zašle výsledky testování elektronicky zadavateli,” popsala průběh testování Lipovská.
Minulý pátek takto laboratoř poprvé otestovala 82 vzorků z Anglické mezinárodní školy v Brně. Všechny byly negativní. Dalších 65 vzorků z jiné soukromé školy testovala dnes rovněž s negativním výsledkem.
PCR testy používá i univerzita
Mendelova univerzita v Brně dnes jako vůbec první univerzita v celé republice spustila testování metodou PCR ze slin. To se v první fázi týká zaměstnanců, v další pak i studentů. Někteří z nich se dnes po zhruba půl roce do univerzitního kampusu vrátili. Díky rozvolňování opatření souvisejících s epidemií COVID-19 mohou dokončit například laboratorní měření, která využijí ve svých závěrečných pracích.
Univerzita používá rovněž metodu poolingu. Zaměstnanci odeberou vzorek ze slin, který po 20 v jedné nádobce dopraví škola do laboratoře. Právě hromadná forma testování metodu zlevňuje na přibližně 130 korun za osobu. Testy jsou tak levnější než antigenní, ale stát je zatím nehradí. „Stát by měl jednat jako řádný hospodář,” uvedla k tomu rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová s tím, že očekává, že ministerstvo zdravotnictví časem přístup k hrazení antigenních a PCR testů srovná.
Univerzita zatím testy financuje z vlastního rozpočtu, týdně půjde o zhruba 150 tisíc korun. Hradit testy v plné výši není podle rektorky Nerudové dlouhodobě udržitelné. Podle ní jde ale zároveň o jedinou možnou cestu jak se vrátit alespoň částečně k normálnímu životu, otevřít ekonomiku a vrátit studenty do škol.
Zdroj: FNUSA, Mendelova univerzita, foto: Mendelova univerzita
Buďte první kdo přidá komentář