Nemocnice v Brně má jako první v ČR simulátor pro zákroky u tepen. V areálu kampusu roste unikátní simulační centrum pro mediky

Nová budova Simulačního centra pro výuku budoucích lékařů
Nová budova Simulačního centra pro výuku budoucích lékařů

Fakultní nemocnice Brno pořídila jako první v České republice kardiovaskulární simulátor pro nácvik zákroků na srdečních tepnách. Novinářům to dnes řekl přednosta kardiologické kliniky Petr Kala. Podle něj stál přístroj několik milionů. Cvičit by na něm postupem času měly desítky studentů a mladých lékařů. Díky nácviku na přístroji se zkrátí čas při zákroku u pacienta, a tím pádem i rentgenová zátěž, uvedl Kala.

Kardiovaskulární simulátor je na Interní kardiologickcé klinice Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, která ho bude mít k dispozici pro další výcvik a odbornou erudici lékařů kardiologů. Kromě nich může zařízení sloužit i radiologům.

Kala uvedl, že dosud mladí lékaři žádný simulátor neměli a získávali zkušenosti přímo na sále u pacientů. Nyní mohou díky simulátoru za dohledu zkušenějších kolegů nacvičovat například intervenční zákroky na srdečních tepnách, ale také třeba katetrovou léčbu cévní mozkové příhody.

Přístroj zkrátí zákrok a sníží zátěž pro pacienty i lékaře

Přístroj má kolem 20 modulů s různým zaměřením. Podle Kaly na něm nyní cvičí asi dvacítka mladých lékařů, každý však na vybraných modulech. Na jednom z vybraných modulů by měl mladý lékař strávit asi šest hodin, přičemž jeden zákrok může trvat hodinu až dvě. “Díky nácviku na simulátoru se zvýší bezpečnost pro pacienta. Mladí kolegové se zákroky nebudou učit na pacientech, ale budou připravení ze simulátoru. Zhruba o polovinu se potom zkrátí čas výkonu na samotném pacientovi,” uvedl Kala. Dodal, že zákrok u člověka se provádí pod rentgenovým zářením. “Když se zkrátí čas, sníží se i rentgenová zátěž pro pacienta a lékaře,” řekl.

Klinika plánuje využití simulátoru nejen pro své lékaře a pro studenty, ale také pro zájemce odjinud z ČR i ze zahraničí. Časem by přístroj mohly využívat desítky lékařů a studentů.

V kampusu vyrůstá Simulační pracoviště

V současnosti také vyrůstá v areálu bohunického kampusu Masarykovy univerzity, nejmodernější simulační pracoviště pro výuku budoucích lékařů a dalších zdravotnických profesí.

Nízkoenergetická pětipatrová budova bude mimo jiné napodobovat reálné nemocniční prostředí zahrnující urgentní příjem včetně plně vybavené makety sanitního vozu a urgentních lůžek, operační trakt se dvěma operačními sály, jednotky intenzivní péče i standardní nemocniční pokoje.

Přečtěte si  Kniha Brno: Velký literární svátek se vrací do moravské metropole!

Jednotlivé místnosti budou vybaveny výukovými modely, trenažery a simulátory napodobujícími reálné situace, v nichž se lékaři mohou ocitnout. Bude v nich také technika, která umožní pořizovat záznamy probíhajících simulací, takže je pak vyučující budou moci se studenty analyzovat a vyhodnocovat. Studenti tak získají možnost osvojit si běžné i velmi komplikované zákroky v bezpečném prostředí.

Celý projekt zásadním způsobem ovlivní současnou i budoucí výuku lékařských studijních programů. Simulační pracoviště bude jedinečné nejen svou komplexností, ale především zapojením nejmodernějších prvků simulační medicíny do běžné výuky,“ uvedl ředitel nového pracoviště Petr Štourač. První studenti by se měli v nové budově učit od akademického roku 2020/2021.

Autor: red, ČTK, muni.cz Foto: muni.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*