Nezapomeňte v neděli přetočit hodiny, končí totiž letní čas. Uvažuje se o jeho zrušení

V neděli 27. října si lidé pocitově přispí o hodinu déle, ve 3:00 totiž končí takzvaný letní čas. V brzkých ranních hodinách poslední říjnové neděle se vrací zimní, respektive standardní středoevropský čas. Část veřejnosti, včetně té odborné, střídání času dlouhodobě kritizuje. S největší pravděpodobností proto dojde k jeho zrušení, nastaven bude celoročně buď letní, nebo zimní čas.

Technicko-sociální experiment budí stále nevoli

Mnoho lidí není spokojeno se současným systémem, kdy dochází dvakrát ročně ke střídání času v podobě přidání a odebrání jedné hodiny. Řada z nich si stěžuje na krátkodobé tělesné i duševní potíže, které jim změna způsobuje. Někteří také argumentují tím, že není třeba zvláštního posouvání hodin, protože se každopádně v zásadě jedná o sociální konstrukt, který není totožný s reálným fyzikálním časem. Proto není nic snazšího, než prostě určit, že v létě se jde do (a z) práce o hodinu dřív, aniž by se cokoliv muselo přetáčet.

Střídání času původně představoval svého druhu experiment, který na našem území aplikovala v průběhu první světové války c. a k. monarchie. Pokus se příliš neujal a první republika v něm nepokračovala. V experimentování pokračovala až protektorátní správa, poválečná tzv. třetí republika i komunistický režim. Komunisté také nařídili současný systém každoročního střídání času, který v podobě téměř nezměněné platí od roku 1979.

Střídání času nejspíš v Evropě skončí

Vrcholné orgány Evropské unie vyslyšely volání kritiků a rozhodly, že bude ukončeno střídání času. Původně k tomu mělo dojít už letos, termín byl však posléze posunut na rok 2021. Jednotlivé členské státy se mají rozhodnout, který čas v nich bude celoročně platit. Většina odborníků radí, aby se zachoval zimní čas. Je prý pro člověka přirozenější a zdravější.

Který čas by měl platit celoročně?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Autor: pjk, foto: needpix.com

Související články

Přečtěte si  Brněnská přehrada se chystá na zimu. Hladina klesne o pět metrů kvůli bezpečnosti a údržbě

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*