Nezapomeňte v neděli přetočit hodiny, začíná letní čas. Snad naposledy, přejí si vědci

Ze soboty na neděli 27. března přijde opět letní čas. Dlouhodobě se hovoří o jeho zrušení, přesto stále platí. Za celoroční ponechání “zimního” času se přimlouvá řada vědců.

O víkendu si pospíme o hodinu méně. Jednu hodinu nám totiž “ukradne” letní čas. Místo druhé hodiny ranní v neděli 27. března je třeba přetočit rovnou na číslici tři.

Někomu střídání času nevadí či dokonce vyhovuje. Existuje ale nemálo těch, kterým dělá pravidelné přetáčení času potíže. Pro druhý pocit má pochopení nemálo vědců, mezi nimiž nechybějí astrofyzikové i fyziologové.

Na úrovni Evropské unie bylo navíc už v roce 2018 přijato rozhodnutí, že mají členské státy sjednotit čas. Mohou si přitom vybrat, zda preferují “zimní”, který v případě ČR odpovídá středoevropskému času, či “letní” čas. Kvůli dosavadní neshodě a koronavirové krizi se ale rozhodnutí stále odkládá.

Zimní čas je přirozený

Vědci se přiklání spíše k “zimnímu” času. Například brněnská Hvězdárna a planetárium loni spustila iniciativu Zachraňme středoevropský čas. Na stránkách www.stredoevropskycas.cz uvádí vědecké argumenty, proč má být preferován celoroční středoevropský čas. Podle odborníků je přírodní a symetrický.

Iniciativa uvádí pět hlavních argumentů, formulovaných srozumitelným jazykem. Ke každému z nich je patří text, ve kterém se tvrzení opírá o odborný názor. Mezi argumenty se objevuje, že správný čas je ten, kdy je Slunce v pravé poledne nad jihem, a že pro lidský organismus je mnohem důležitější ranní světlo než prodloužený večer.

Letní čas byl poprvé v českých zemích zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Trvale se přechod na letní čas v Československu zavedl až v roce 1979. Do poloviny 90. let trval v ČR letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.

Který čas by měl platit celoročně?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Autor: pjk, foto: needpix.com

Související články

Přečtěte si  OBRAZEM: Moravu před rokem zasáhlo ničivé tornádo, opravy probíhají dodnes

Doporučujeme

2 Comments

  1. Skutečný “zimní čas” vypadá jinak a existoval i na našem území! Nicméně protože se rychle ukázalo, že jde o nesmysl, byl tento bolševický experiment rychle zrušen. Jenže to by pan pisálek musel něco o vlastní zemi vědět a nevyrábět zbytečné floskule!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*