Nová dekontaminační jednotka Fakultní nemocnice u sv. Anny pomůže životnímu prostředí

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně ročně vyprodukuje více než dvě stě tun nebezpečného odpadu, který musí být likvidován spalováním ve speciálně určených spalovnách. Snížit zátěž pro životní prostředí i náklady na jeho zpracování, a to až o sedmdesát procent, nemocnici pomůže nová dekontaminační jednotka.

Zařízení umožní zpracovat použité jehly, krevní konzervy, ochranné pomůcky, obvazy a další infekční odpad tak, že se s ním nebude muset dále nakládat jako s nebezpečným. Výrazně se zmenší také objem a hmotnost finálního odpadu, který se navíc může dále energeticky využít například jako palivo pro cementárny nebo pro zařízení TAP (tuhá alternativní paliva).

Dekontaminační jednotka se skládá z jednoho uzavřeného zařízení, do kterého se vkládá nebezpečný zdravotní odpad. „Stroj jej nejprve mechanicky zpracuje pomocí rotačních nožů, které dosahují rychlosti až patnáct set otáček za minutu, a díky následnému mikrovlnnému záření jej dekontaminuje dle požadavků nejpřísnějších evropských norem. Odpad je v této fázi vystaven teplotě přes sto deset stupňů Celsia,“ popsala proces vedoucí Odboru správy budov a provozu FNUSA Petra Böhmová a doplnila, že celý cyklus zabere zhruba půl hodiny a je počítačově monitorován a řízen.

Nová francouzská technologie je schválená Státním zdravotním ústavem a obdobná zařízení už fungují v některých dalších českých i evropských zdravotnických zařízeních. Náklady na pořízení a zprovoznění dekontaminační jednotky přesáhly osm milionů korun. Celý projekt je spolufinancován Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Autor: red Zdroj a foto: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Doporučujeme


3 Comments

  1. фыакфц123 Спасибо что зарегистрировались! https://telegra.ph/FAIRGPIN-805232-05-16 4037793 napsal:

    Dreamthief TZA

  2. фыакфц123 Спасибо что зарегистрировались! https://telegra.ph/FAIRGPIN-805232-05-16 7087461 napsal:

    GamerGirlsUnite

  3. фыакфц124 Спасибо что зарегистрировались! https://telegra.ph/OPROS-511401-01-24 7506918 napsal:

    Titanas

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*