Nová kniha připomíná tvůrce Velké Olomouce, legendárního starostu Richarda Fischera

Křest knihy o Richardu Fischerovi navštívili jeho prapotomci i bývalí olomoučtí primátoři.

Olomouc si připomněla významnou osobnost Richarda Fischera. Křest knihy o slavném prvorepublikovém starostovi se odehrál v pondělí na radnici za účasti jeho prapotomků i několika bývalých primátorů Olomouce.

U příležitosti letošního 150. výročí narození Richarda Fischera připravila Vědecké knihovna v Olomouci publikaci a výstavu věnovanou starostovi, který v letech 1924–1939 stála v čele olomoucké radnice. Kniha s názvem “Život je mnoho” spolu s doprovodnou výstavou představují vůbec první přehledné zpracování Fischerova života a díla.

Aktivní profesní život advokáta a novináře Richarda Fischera se odehrával na pozadí přelomových událostí rakousko-uherské monarchie, první i druhé republiky a částečně také období okupace. Více než padesát let zasvětil rodák z Loštic komunální politice a prosazování české národní myšlenky. Zanechal za sebou bohatou literární činnost i uskutečnění myšlenky takzvané Velké Olomouce.

Nedlouho po vyhlášení Československa v roce 1918 rezignovalo dosavadní vedení olomoucké radnice s převahou německé národnosti, v jehož čele stál další významný starosta Karl Brandhuber. Richard Fischer byl pověřen funkcí správy města jako vládní komisař.

“Fischer tehdy dostál své pověsti moderního vizionáře, jehož úsilím se podařilo oživit a především realizovat myšlenku Velké Olomouce připojením třinácti obcí, jež doposud představovaly olomoucká předměstí,” říká k Fischerovi autorka knižní novinky a kurátorka výstavy Kristýna Bařinová.

autorka knihy a kurátorka výstavy Kristýna Bařinová

Rozšíření Olomouce v roce 1919 vedlo k převaze českojazyčného obyvatelstva. Historické centrum města mělo do té doby výrazně německý charakter. Richard Fischer se řádným starostou stal po volbách v roce 1924. Ve své funkci setrval až do osudného 15. března roku 1939, kdy pronáší svůj poslední odvážný projev a předává správu města k rukám nacistických okupantů.

Válečné období prožil Fischer v rodných Lošticích, kde i nadále poskytoval právnické rady místním i přespolním, kteří se na něj s důvěrou obraceli. “Po válce se sice v září roku 1946 vrací do milované Olomouce, ale veřejného života se už neúčastní. Duši prvorepublikového národního demokrata zdrtil nástup komunistického režimu a odešel do ústranní,” doplnila Kristýna Bařinová.

Výstava o Richardu Fischerovi je dostupná ve Vědecké knihovně Olomouc do konce října. Lze zde zakoupit i knihu.

Richard Fischer se narodil v roce 1872 v hanáckých Lošticích. Profesí byl advokát, novinář a publicista. Angažoval se v českém národním hnutí a Moravské straně pokrokové (později Moravská strana lidovo-pokroková). Po roce 1918 se stal krátce poslancem revolučního Národního shromáždění za Českou státoprávní demokracii (pozdější Česká národní demokracie). V čele Olomouce poprvé stanul na přelomu let 1918/19, funkci starosty vykonával v letech 1924–1939. Zemřel 4. února 1954.

Přečtěte si  Událost, jako naposledy před 32 lety: Mons. Josef Nuzík bude uveden do úřadu olomouckého arcibiskupa

Zdroj a foto: město Olomouc, Vědecká knihovna Olomouc

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*